Miód rzepakowy, zaraz obok wielokwiatowego, należy do grona najpopularniejszych rodzajów. Kupujący cenią go przede wszystkim za specyficzny smak. Czy ma on cenne właściwości zdrowotne?
Jak powstaje miód rzepakowy?
Pszczelarz chcący wyprodukować miód rzepakowy, musi swoją pasiekę umieścić w pobliżu gęstych skupisk rzepaku. Dzięki temu pszczoły miodne zapylą i pozyskają nektar, które ze względu na wysoką koncentrację tej rośliny, uznać można za rzepakowy. Zaletą rzepaku jest fakt, że sadzić go można jesienią na wiosenne zbiory i wiosną, na zbiór późnoletni. Dzięki temu miód rzepakowy pozyskiwać można aż dwa razy w ciągu jednego roku.
Jak sprawdzić miód rzepakowy?
Miód rzepakowy stosunkowo łatwo można sprawdzić. Prawdziwy miód tego rodzaju będzie przede wszystkim skrystalizowany. Ta odmiana ulega krystalizacji bardzo szybko, już w drugim tygodniu od wyprodukowania. Miód rzepakowy nigdy nie będzie sprzedawany jako płynny. Powinien być gęsty oraz twardy. Ma on także lekko gorzki posmak i ostry zapach. Jego kolor jest biały. Dodatkowo nie rozpuszcza się w wodzie. Po tych cechach rozpoznać można prawdziwy miód rzepakowy, bez żadnych domieszek.
Jaki miód rzepakowy jest najlepszy? Jak rozpoznać dobry miód?
Dobry miód pochodzi ze sprawdzonych, nieskażonych chemicznymi opryskami terenów. Z tego powodu pozyskiwany przez pszczoły pyłek i nektar są wolne od zanieczyszczeń. Tak jest właśnie na obszarze Roztocza. Te urokliwe tereny są źródłem doskonałej jakości rzepaku. Miód powstały z tych kwiatów przejawia najwyższą zawartość cennych składników odżywczych, a tym samym najlepiej przysłuży się zdrowiu. Taki miód kupisz tutaj: Miód z Roztocza.
Wybierając dobre gatunki miodu, jak najbardziej trzeba zwracać uwagę na obszar jego pochodzenia. Dzięki temu ma się pewność, że dany produkt jest najlepszą skarbnicą wszelkich niezbędnych składników i przyniesie najlepsze wartości zdrowotne.
Miód rzepakowy – jakie ma właściwości?
Miód rzepakowy ma bardzo wiele właściwości zdrowotnych.
- Może on na przykład skrócić czas trwania i nasilenie biegunki.
- Dodatkowo zapobiega on również refluksowi żołądka. Badania udowodniły, że miód, który wyściela ścianki przełyku i żołądka redukuje przepływ niestrawionego pokarmu i kwasu żołądkowego w górę.
- Jak wszystkie miody, także rzepakowy wyjątkowo skutecznie zwalcza infekcje. Szczególnie pomaga w łagodzeniu objawów przeziębienia i kaszlu.
- Ze względu na obecność w nim białka defensyny-1 ma on zdolność do likwidowania bakterii.
- Dobrej jakości miód z rzepaku w swoim składzie ma szeroki wachlarz przeciwutleniaczy, między innymi flawonoidy i kwasy organiczne. Pomaga ją one zwalczać wolne rodniki. W ten sposób miód rzepakowy zmniejsza ryzyko pojawianie się różnego rodzaju chiorób przewlekłych.
- Nektar rzepakowy słynie z wysokiej zawartości glukozy, dlatego służy jako paliwo dla komórek nerwowych. Niski poziom glukozy powoduje letarg, zmęczenie, zły nastrój i bezsenność.
- Miód rzepakowy doskonale odżywia organizm, więc sprawdzi się w przypadku sportowców albo osób przewlekle chorych, które wymagają większej podaży węglowodanów w swojej diecie.
Miód rzepakowy – zastosowanie
Miód rzepakowy spożywać można na wiele sposobów. Najpopularniejsze jest dodawanie go do herbaty i innych napojów, a także do deserów. Sprawdzi się do smoothie albo do musli. Pamiętać trzeba jedynie, aby nie podgrzewać go w wodzie o temperaturze przekraczającej 40 stopni Celsjusza.
Przeciwwskazania do spożywania miodu rzepakowego
Miód jest bardzo zdrowy, ale ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych, może nasilić objawy insulinooporności. Zrezygnować z niego powinny osoby z otyłością oraz cukrzycą. Nie powinno się go podawać dzieciom poniżej 1 roku życia, z uwagi na możliwość pojawienia się w nim niewielkich ilości jadu kiełbasianego, który jest całkowicie nieszkodliwy dla starszych dzieci i dorosłych. Z tego samego powodu ograniczyć go powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią.