Lawenda lekarska jest rośliną znaną i cenioną w medycynie naturalnej. Kwiaty tego zioła zawierają olejki eteryczne, które stosowane są w aromaterapii i leczeniu problemów układu trawiennego. Ma właściwości uspokajające. Kwiaty od wieków wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Jakie walory zdrowotne mają kwiaty lawendy?
Jak rośnie lawenda?
Lawenda należy do rodziny jaskrowatych, w której zalicza się 41 gatunków tej rośliny. Naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego, Półwyspie Arabskim i północno-wschodniej Afryce. Rośliny rosną w siedliskach i na zboczach wzgórz. Krzewy dorastają do 1,5 m wysokości. Lawenda kwitnie od czerwca do października. Kwiaty mają najczęściej fioletowy kolor, choć spotykane są odmiany kwitnące na różowo, biało lub niebieskofioletowym.
Kwiaty lawendy (Flos Lavandulae) pozyskiwane są z hodowlanych odmian tej rośliny. Najczęściej uprawiana jest lawenda lekarska. Kwiaty zbierane są, gdy nie są do końca rozwinięte. Po zbiorach suszone są w temperaturze nieprzekraczającej 35°C. Zawartość olejków eterycznych w suszonych kwiatach sięga około 3%.
Czy kwiaty lawendy są jadalne?
Tak, kwiaty lawendy są jadalne. Warto zwrócić uwagę, aby stosować wyłącznie te kwiaty, co do których masz pewność, że nie były pryskane chemicznymi środkami ochrony roślin. Najsłodszy, a zarazem najbardziej intensywny zapach ma lawenda Munstead (Lavandula angustifolia Munstead). Jeśli chcesz stosować kwiaty lawendy, to musisz pamiętać o właściwych proporcjach 1 łyżka świeżych kwiatów lawendy, to 1/3 łyżki suszonych. Pamiętaj, aby zawsze stosować kwiaty lawendy z umiarem. Zbyt duża ilość spowoduje, że napar lub nalewka będzie smakowała podobnie do perfum, lub mydła.
Właściwości kwiatu lawendy
Kwiaty lawendy zawierają: garbniki 12%, kwasy organiczne, sole oraz inne substancje, takie jak: fitosterole, kwasy organiczne i kumaryny oraz 3% olejku eterycznego w skład którego wchodzą m.in. geraniol, cyneol, garbniki i związki mineralne. Dlatego kwiaty lawendy mają szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości.
Uspokaja układ nerwowy
Kwiaty lawendy zawierają olejki eteryczne, które wpływają kojąco na układ nerwowy – uspokaja, łagodzą skutki stresu i napięcia nerwowego. Suszone kwiaty lawendy pomagają zasnąć. Dlatego zalecamy włożyć je do płóciennego woreczka i trzymać pod poduszką. W przypadku zmęczenia polecamy napić się nalewki lawendowej, która pobudza aktywność umysłową.
Wspomaga układ trawienny
Substancje zawarte w suszonych kwiatach lawendy są pomocne w leczeniu różnorodnych problemów z układem trawiennym. Stymulują wydzielanie żółci i soków żołądkowych, łagodzą kolki i wzdęcia, przyspieszają perystaltykę jelit. Dzięki temu łagodzą dolegliwości związane z niestrawnością. Wspomagają wypróżnianie. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek problemy ze strony układu trawiennego, to zalecamy wypijanie codziennie naparu z kwiatów lawendy.
Łagodzi ból
Napar z kwiatów lawendy działa kojąco na mięśnie gładkie, dzięki temu pomaga w regulowaniu m.in. bólów miesiączkowych i bólów brzucha spowodowanych skurczem jelit. Hamuje również napięciowy ból głowy spowodowany stresem. Kąpiel z dodatkiem naparu z kwiatów lawendy działa przeciwbólowo.
Ułatwia leczenie infekcji
Kwiaty lawendy mają działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, dzięki temu są skuteczne w leczeniu różnorodnych infekcji, np. zapalenia zatok czy oskrzeli. W okresie jesienno-zimowym warto stosować regularnie nalewkę z suszonych kwiatów lawendy.
Kto powinien spożywać kwiaty lawendy?
- Regularne spożywanie kwiatów lawendy polecane jest zwłaszcza dla osób cierpiących na różnorodne schorzenia układu pokarmowego, takie jak: zaparcia, niestrawność czy brak apetytu. W celu poprawy funkcjonowania układu trawiennego można wykorzystywać suszone kwiaty lawendy zarówno jako aromatyczną przyprawę, jak i w formie naparów wypijanych między posiłkami.
- Kwiaty lawendy polecane są kobietom cierpiącym na bolesne miesiączki. Sprawdzą się również dla osób zmagających się z różnego rodzaju bólem, np. brzucha, głowy, mięśni czy bólami reumatycznymi.
- Kwiaty lawendy zawierają olejki eteryczne o właściwościach bakteriobójcze i przeciwwirusowych, dzięki temu wspomagają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych – przeziębieniu i grypie. Zarówno napar, jak i nalewkę zalecamy do łagodzenia bólu gardła, nieżytu górnych dróg oddechowych i stanów zapalnych, zatok, gardła i oskrzeli.
- Napar z kwiatów lawendy ma działanie bakteriobójcze i moczopędne, dlatego zalecany jest na infekcje dróg moczowych.
- Nalewkę z kwiatów lawendy polecamy do profilaktycznego stosowania jako wsparcie układu odpornościowego przeciwko różnorodnym infekcjom.
Nalewkę lub napar szczególnie zalecamy osobom:
- żyjącym w ciągłym biegu i stresie
- cierpiącym na bezsenność i problemy z zasypianiem
- wzmagającym się z brakiem apetytu
- leczącym się na choroby przyzębia
Jak wykorzystać kwiaty lawendy?
Kwiaty lawendy są jadalne, dzięki temu można je wykorzystywać w kuchni jako przyprawę lub dodatek do wypieków, np. ciasteczek. Z suszonych kwiatów polecamy przygotować napar i nalewkę.
Przepis na napar z suszony kwiatów
Napar z kwiatów lawendy możesz stosować zarówno zewnętrznie, np. jako dodatek do kąpieli, jak i doustnie jako profilaktyka przeciw przeziębieniom i grypie.
Składniki:
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka suszonych kwiatów lawendy
Sposób przygotowania:
- Wodę zagotuj.
- Suszone kwiaty lawendy wsyp do szklanki. Zalej wrzącą wodą. Parz pod przykryciem około 10 min. Przecedź i wypij.
Przepis na nalewkę z kwiatów lawendy
Domową nalewkę zalecamy pić w okresie przeziębień na grypę. Nalewkę możesz wcierać również w bolące miejsca.
Składniki:
- 3 garści kwiatów lawendy
- 0,5 l czystej wódki
Sposób przygotowania:
- Kwiaty lawendy wsyp do słoika i zalej alkoholem tak, aby były całe przykryte.
- Odstaw na dwa tygodnie w chłodne miejsce. Regularnie potrząsaj naczyniem.
- Po upływie tego czasu przecedź.
Suszone kwiaty lawendy mają wiele prozdrowotnych właściwości. Dlatego zalecamy codzienne spożywanie domowej nalewki lub herbaty.