Kasza jaglana idealnie sprawdzi się do rozszerzania diety maluszka. Ma wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego nazywana jest królową kasz. Jest świetnym źródłem białka. Jak i kiedy wprowadzać kaszę do diety maluszka?
Od kiedy kasza jaglana dla niemowlaka?
Wprowadzenie kaszy jaglanej można rozpocząć dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia przez dziecko. Nie ma żadnej ustalonej kolejności wprowadzania nowych produktów. Wielu dietetyków zaleca, aby bezglutenowe zboża wprowadzać jako pierwsze. Kaszka jaglana powinna pochodzić wyłącznie z ekologicznych upraw, dzięki temu możesz być pewna, że podajesz dziecku produkt najwyższej jakości.
Pamiętaj, gdy rozszerzasz dietę, to konsystencja produktów powinna być płynna. Stopniowo zagęszczaj posiłki. Aby ich struktura była dopasowana do możliwości rozwojowych dziecka.
Z czym podawać kaszę jaglaną dla dziecka?
Kaszę jaglaną dla dziecka można podawać zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Dzieci lubią słodki smak, dlatego warto dodać do kaszy jaglanej takie owoce jak np. jabłka, banany czy maliny. Jaglankę dla dziecka możesz podać na słono, np. z warzywami, delikatnym mięsem (m.in. indyk). Kasza jaglana świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup, np. krupniku.
Wartości zdrowotne kaszy dla dziecka
Kasza jaglana zawiera wiele składników odżywczych, dzięki temu wpływa korzystnie na zdrowie maluszka. Jest kaloryczna, w 100 g jest 373 kcal. Zawiera głównie węglowodany złożone (sacharozę), białko roślinne oraz niewielką ilość tłuszczu (4,2 g w 100 g). Jest świetnym źródłem wielu witamin i składników mineralnych, dzięki temu kasza jaglana ma tak wiele właściwości prozdrowotnych dla dziecka.
Stymulacja trawienia
Jaglanka jest świetnym źródłem błonnika, dzięki temu stymuluje procesy trawienia. Jaglanka jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu i zapobieganiu pasożytów w układzie pokarmowym.
Wzmacnia kości
Kasza jaglana zawiera sporo wapnia, który jest bardzo ważny do prawidłowego rozwoju kości.
Wspiera regenerację mięśni
Gdy twoja pociecha rośnie, to mięśnie są w ciągłym ruchu, co często powoduje ich zmęczenie. Kasza jaglana jest świetnym źródłem białka roślinnego. Jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju tkanki mięśniowej.
Zawiera fosfor niezbędny do metabolizmu tłuszczów
Fosfor jest kluczowym minerałem, który jest niezbędny do metabolizmu tłuszczów. Odgrywa ważną rolę w naprawie uszkodzonych tkanek.
Zapobiega anemii
Kasza jaglana zawiera żelazo niehemowe, dzięki temu może zapobiegać anemii u małych dzieci. Przeprowadzona metaanaliza 30 badań[1] (22 z nich było przeprowadzone na ludziach, a 8 to in vitro) wykazała, że regularne spożywanie kaszy jaglanej (w okresie od 21 dni do 4,5 roku) podnosi poziom hemoglobiny o 13,2%.
Pomaga w zapobieganiu otyłości
Kasza jaglana zawiera węglowodany złożone, dzięki temu pozostawia uczucie sytości na dłużej. Co powoduje, że dziecko nie domaga się przekąsek między posiłkami. Dzięki temu rodzic może z łatwością kontrolować wagę maluszka. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami[2] kasza jaglana zapobiega występowaniu otyłości u dzieci.
Wspiera stan skóry, włosów i paznokci
Kasza jaglana zawiera cenny dla zdrowia krzem. Minerał ten uszczelnia naczynia krwionośne oraz poprawia stan skóry, włosów i paznokci.
Wspiera układ sercowo-naczyniowy
Kasza jaglana dzięki zawartości witamin i minerałów zapobiega występowaniu cukrzycy typu 2 u dzieci i obniża poziom cholesterolu całkowitego. Dzięki temu wpływa korzystnie na pracę całego układu sercowo- naczyniowego. [3]
Przepisy z kaszą jaglaną – danie z kaszy jaglanej dla dziecka
Kaszę jaglaną możesz podawać dziecku na wiele różnych sposobów. Jest delikatna, smaczna i syta. Poznaj nasze sprawdzone przepisy na podawanie dziecku kaszy jaglanej.
Kasza jaglana z jabłkiem dla dziecka
Kasza jaglana z jabłkiem jest jednym z najpopularniejszych dań podawanych maluszkom na podwieczorek. Jeśli dziecko ma ukończony 1 rok życia, to możesz dodać do takiej jaglanki miód.
Składniki:
- ¼ kaszy jaglanej
- ¾ szklanki napoju roślinnego
- 1 małe słodkie jabłko
- szczypta cynamonu
Sposób przygotowania:
- Kaszę wysp na sitko. Przepłucz wrzątkiem.
- Jabłko umyj, obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Napój rośliny wlej do garnka. Zagotuj. Wsyp kaszę. Gotuj około 15 min.
- Po upływie tego czasu kaszę ściągnij z ognia. Dodaj starte jabłko i cynamon.
Kasza jaglana na śniadanie dla dziecka
Kasza jaglana z dynią jest sycąca i bardzo smaczna, dzięki temu maluszek na pewno będzie miał mnóstwo energii na cały dzień. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w jesienne i zimowe wieczory.
Składniki:
- ¼ szklanki kaszy jaglanej
- ¾ szklanki napoju roślinnego
- ¼ szklanki puree z dyni
- ½ łyżeczki masła
- szczypta cynamonu
- miód do smaku (dla dziecka powyżej 12 miesiąca życia)
Sposób przygotowania:
- Kaszę wysyp na sito. Przepłucz. Przelej wrzątkiem, aby straciła gorzki smak.
- Zagotuj mleko. Gdy zacznie wrzeć, wsyp kaszę. Gotuj pod przykryciem 15 minut.
- Gdy kasza będzie ugotowana, dodaj masło, purée z dyni i miód. Pozostaw pod przykryciem na 5 minut.
- Kaszę podawaj na ciepło.
Placki z kaszy jaglanej dla dziecka
Maluszki uwielbiają placki. Świetnie sprawdzą się do rozszerzania diety metodą BLW. Placki z kaszy jaglanej z bananami są słodkie, dlatego tak bardzo smakują zarówno małym, jak i dużym łakomczuchom.
Składniki:
- ½ szklanki kaszy jaglanej’
- 1 ½ szklanki napoju roślinnego
- 1 dojrzały banan
- 2 jaja
- 1 łyżeczka oleju
Sposób przygotowania:
- Piekarnik rozgrzej do temp. 180°C. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia i delikatnie posmaruj olejem.
- Kaszę wysyp na sito. Przepłucz. Przelej wrzątkiem, aby straciła gorzki smak.
- Zagotuj mleko. Gdy zacznie wrzeć, wsyp kaszę. Gotuj pod przykryciem 15 minut. Wystudź.
- Banana obierz i zblenduj.
- Jaja ubij.
- Do zblendowanego banana dodaj ubite jaja i ugotowaną jaglankę. Miksuj przez około 3 min. do uzyskania jednolitej konsystencji (masa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta, gdy będzie za rzadka to wsyp 2 łyżki mąki kukurydzianej).
- Na przygotowaną blachę nakładaj łyżeczką małe placuszki. Piecz w nagrzanym piekarniku około 10 minut.
Dowiedz się więcej z artykułu: Kasza jaglana i jej właściwości.
Materiał źródłowe: