Trądzik jest schorzeniem skóry, które dotyka najczęściej nastolatków. Jak się objawia trądzik? Czy zioła mogą pomóc w jego leczeniu?
Czym jest trądzik i jak się objawia?
Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, która dotyka gruczołów włosowo- łojowych, którym towarzyszy łojotok. Charakterystycznym objawem tej choroby jest występowanie zmian skórnych: zaskórników, krostek i grudek najczęściej na twarzy w tzw. strefie T oraz na dekolcie i plecach.
Trądzik nie jest tylko schorzeniem wieku młodzieńczego. Obecnie zmiany trądzikowe są problemem około 50% osób po 25 roku życia. U kobiet trądzik pojawia się najczęściej około 2-7 dni przed menstruacją.
Rodzaje zmian skórnych:
- trądzik młodzieńczy– największe nasilenie następuje w okresie dorastania. Najczęściej po kilku latach znika samoistnie;
- trądzik ropowiczy– cechą charakterystyczną są ropne torbiele, po zagojeniu się trądziku powstają blizny;
- trądzik skupiony– występuje najczęściej u mężczyzn. Cechą charakterystyczną są głębokie nacieki i torbiele ropne. W czasie gojenia się trądziku powstają blizny;
- trądzik bliznowcowy– w jej przebiegu dochodzi do powstawania na twarzy blizn;
- trądzik z ciężkim przebiegiem– występuje głównie u młodych mężczyzn. Dolegliwościami towarzyszącymi są: gorączka i bóle stawów.
Trądzik nie jest chorobą zakaźną. W przypadku wystąpienia zmian na twarzy należy zgłosić się do dermatologa.
Zioła wspomagające leczenie trądziku
W czasie dermatologicznego leczenia trądziku można stosować zioła, przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w reakcje z lekami.
Zioła do stosowania zewnętrznego (na skórę)
Zioła do stosowania zewnętrznego powinny mieć działanie oczyszczające i ściągające. Zewnętrzne stosowanie ziół łagodzi podrażnienia skóry związane z trądzikiem.
Olejek różany (Rosa centrifolio)
Zawiera tretynoiny, retinoid, kwasu linolowego i kwasu oleinowy. Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Dzięki temu normalizuje pracę gruczołów łojowych. Można go również nakładać bezpośrednio na wypryski.
Bazylia (Ocimum basilicum)
Ma właściwości ściągające. Działa jak środek antyseptyczny. Pomaga łagodzić stany zapalne wywołane trądzikiem. Reguluje produkcję sebum, która jest przyczyną trądziku. Z bazylii można przygotować maskę na twarz.
Kajeput (Melaleuca leucadendra myrtaceous)
Ma właściwości ściągające. Usuwa stany zapalne. Ma działanie antyseptyczne, dzięki temu pomaga w usuwaniu stanów zapalnych. Pomaga również wyeliminować bakterie, które powodują zmiany trądzikowe na twarzy. W czasie stosowania nie powoduje przebarwień na skórze.
Lawenda wąskolistna, l. lekarska (Lavandula angustifolia)
Łagodzi stany zapalne, dzięki temu zapobiega pojawianiu się wyprysków. Oczyszcza skórę. Pomaga zniwelować ślady potrądzikowe. Z suszonej lawendy można robić napary, okłady i maseczki. Dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym i antyseptycznym pomaga w ograniczeniu wydzielania sebum. Hamuje namnażanie się bakterii.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)
Zawiera olejek eteryczny o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Ma działanie silnie ściągające. Wspomaga gojenie się skóry. Pomaga oczyszczać skórę z baterii i hamuje ich namnażanie. Pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych i zaskórników. Hamuje stany zapalne. Krwawnik najlepiej jest stosować na skórę twarzy jako maseczkę. Naparem można również przemywać twarz.
Pelargonia (Pelargonium L’Hér.)
Pelargonia ma działanie ściągające i antybakteryjne. Neutralizuje również działanie wolnych rodników. Dlatego zmniejsza stany zapalne skóry i łagodzi trądzik. Skutecznie oczyszcza skórę i nie wywołuje podrażnień.
Zioła, które można stosować zewnętrznie i wewnętrznie
Pijąc odpowiednie zioła, można wzmocnić organizm i pozbyć się z niego toksyn. Stosowane zewnętrznie łagodzą stany zapalne skóry.
Łopian większy (Arctium lappa L.)
Zawiera roślinne związki organiczne, które hamują namnażanie się bakterii i grzybów. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Okłady z łopianu likwidują bakterie. Wyciąg z łopianu pomaga w dolegliwościach dermatologicznych. Napar można stosować zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Ma wszechstronne działanie. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Napar z nagietka wzmacnia układ odpornościowy oraz redukuje stany zapalne. Przyspiesza również gojenie się ran. Stosowany zewnętrznie regeneruje skórę.
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.)
Zioło to zawiera olejki eteryczne, m.in. alfa-bisabolol i matrycyna, który ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Rumianek jest ziołem, które oczyszcza skórę. Po zmieszaniu z glinką i płatkami owsianymi otrzymasz kojący krem do twarzy. Przemywanie twarzy naparem z rumianku uspokaja zaognione miejsca. Rozjaśnia również blizny potrądzikowe. Rumianek przyspiesza również proces leczenia skóry.
Poślubnik (Hibiscus acetosella)
Zawiera przeciwutleniacze. Ma działanie oczyszczające i ujędrniające skórę. Ma silne działanie antybakteryjne, dzięki temu pomaga zmniejszyć stany zapalne. Koi stany zapalne skóry. Dodatkowo oczyszcza i nawilża. Na trądzik można pić herbatkę lub stosować maseczkę.
Bez czarny (Sambucus nigra L.)
Zawiera flawonoidy i kwas fenolowy. Napar z czarnego bzu pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Ma również właściwości bakteriobójcze, co powoduje, że świetnie dezynfekuje skórę. Łagodzi stany zapalne. Napar można stosować jako tonik. Z kwiatów można przygotować maseczkę.