Gotowanie kaszy nie jest skomplikowaną czynnością, ale zbyt długie pozostawienie jej na ogniu może doprowadzić do powstania tak zwanej papki. Wówczas traci ona swoją konsystencję i smak. Magiczną zasadą przepisu jest odpowiednie wyważenie składników: wody i kaszy. Nazwa „na sypko” oznacza, że po ugotowaniu nie ma konieczności odcedzania i kasza gryczana nie tworzy zbitych grudek. Poznaj najlepsze sposoby na gotowanie kaszy gryczanej palonej i niepalonej (białej).
Gotowanie kaszy gryczanej niepalonej i palonej
Kasza gryczana występuje w dwóch odmianach jako kasza gryczana palona i niepalona (kasza gryczana biała). Wybór kaszy zależy od naszych preferencji smakowych. Kasza biała ma ziarna o jasnobrązowej barwie, czasami lekko zielonkawe. Wyróżnia się znacznie delikatniejszym, kremowym smakiem i zawiera dużo skrobi.
W kaszy gryczanej palonej zwraca uwagę orzechowy aromat i wyrazisty smak. Przygotowanie i gotowanie obu kasz jest bardzo podobne.
Oto prosty przepis:
- Proporcje mają się następująco: na jedną szklankę kaszy (250 g) należy odmierzyć 1 i ¾ szklanki wody.
- Do garnka wlewamy wodę i dodajemy łyżkę oleju i odrobinę soli.
- Gdy woda zacznie wrzeć, wsypujemy kaszę i czekamy, aż całość znowu się zagotuje.
- Grykę należy gotować jeszcze przez ok. 7 minut pod przykryciem, na zmniejszonym ogniu. Aby ziarna nie przywarły do spodu, od czasu do czasu warto zamieszać.
- Po wchłonięciu całej wody warto odstawić garnek na ok. 30 minut.
Zobacz też: Kasza gryczana i jej właściwości.
Kilka wskazówek, które pomogą ci ugotować najlepszą kaszę gryczaną na sypko.
- Wypłucz kaszę gryczaną niepaloną przed gotowaniem zimną wodą. W ten sposób usuniesz z niej nadmiar skrobi. Użyj sitka siatkowego. Ten krok możesz pominąć, gdy zdecydowałeś się na moczenie kaszy (o moczeniu kaszy gryczanej poniżej).
- Podpraż kaszę przed gotowaniem. Niektórzy zalecają lekkie prażenie kaszy gryczanej, szczególnie białej, przed gotowaniem. Uzyskasz wtedy bardziej intensywny smak oraz sypką konsystencję.
- Odstaw po gotowaniu. Po ugotowaniu odstaw kaszę na kilkanaście minut, zanim podasz ją na stół. Uzyskasz lepszą konsystencję i smak.
Czy trzeba namoczyć kaszę gryczaną przed gotowaniem?
Moczenie kaszy gryczanej przed gotowaniem nie jest obowiązkową czynnością, ale wiele osób to praktykuje. Kasza gryczana w odróżnieniu od innych ziaren wyróżnia się stosunkowo niskim poziomem kwasu fitynowego. Z tego względu nie wymaga długiego procesu moczenia. Można ją moczyć nieco krócej — około 7 godzin.
Moczenie kaszy gryczanej pozytywnie wpływa na jej walory odżywcze. Namoczona kasza gryczana znacznie szybciej się gotuje, a organizm łatwiej ją trawi.
Gotowanie kaszy gryczanej w torebkach
Kasza gryczana bardzo często sprzedawana jest w pakowanych porcjach. Zazwyczaj możemy ją kupić w opakowaniu zawierającym plastikowe, foliowe woreczki 4×100 g. O ile takie gotowanie kaszy w woreczkach dla wielu z nas wydaje się bardzo praktycznie, nie jest ono szczególnie zdrowe.
- Z plastikowego opakowania mogą przedostać się do kaszy gryczanej różne toksyczne substancje w trakcie procesu gotowania.
- Gotowanie kaszy gryczanej w torebce ma jeszcze jedną wadę. Przy tej metodzie gotowania wiele cennych witamin i składników mineralnych, które znajdują się w kaszy, wylewamy do zlewu. Gdy gotujemy kaszę gryczaną luzem, ziarenka chłoną ponownie wszystkie wartości odżywcze z wody.
Z tego powodu, nawet jeżeli kupiliście już kaszę torebkach, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie rozerwanie torebki i wysypanie kaszy do naczynia. Kasza gotowana luzem wyróżnia się znacznie lepszym smakiem, miękkością i konsystencją.
W woreczku zazwyczaj znajduje się 100g kaszy gryczanej. Na każde 100 g kaszy należy dodać 200 ml wody, np. gdy zdecydowaliśmy się wsypać kaszę gryczaną z 2 woreczków, wówczas należy dodać odpowiednio 400 ml wody (co odpowiada 2 pełnym szklankom).
W przypadku gdy zdecydujesz się jednak zagotować kaszę gryczaną w woreczku, proporcje wody nie mają większego znaczenia. Ważne, aby woreczek w pełni przykryty był przez wodę.
- Wrzucamy woreczek do gotującej i osolonej się wody.
- Gotujemy pod przykryciem około 15 minut.
Jak wspominaliśmy wcześniej, nie jest to jednak sposób rekomendowany i najzdrowszy.
Kasza gryczana w wersji pikantnej i na słodko?
Kasza gryczana, szczególnie kasza gryczana biała jest bardzo uniwersalna. W zależności od potrzeb możemy ugotować ją zarówno na słodko, jak i wersji pikantnej.
Gotowanie kaszy na pikantnie
Najprostszym sposobem na gotowanie kaszy w wersji pikantnej jest dodanie do wody soli, a także masła. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej intensywny smaku, wówczas zamiast wody wykorzystaj litr bulionu drobiowego lub warzywnego. Niektórzy również mieszają ją z tłuszczem z kurczaka, aby dodać kaszy wilgotnej konsystencji.
Gotowanie kaszy gryczanej na słodko
Jeżeli chcemy uzyskać kaszę gryczaną w wersji słodkiej, najlepiej ugotować ją na mleku krowim lub roślinnym z odrobiną soli i cukru. Dla uzyskania nieco bardziej aromatycznego efektu możemy dodać również inne przyprawy tak jak cynamon czy kardamon.
Co zrobić z gotowanej kaszy gryczanej?
Z kaszą gryczaną doskonale komponują się ziemiste smaki. Nuty gryki dobrze smakują z orzechami włoskimi, kawą, czekoladą, miodem i mocnymi przyprawami.
- Do pilawu. Doskonała do dań typu pilaw. Wymieszaj ją z czosnkiem, kminkiem, gorczycą i kardamonem. Wrzuć przyprawy z kaszą gryczaną ugotowaną na patelnię i wymieszaj. Smaż, ciągle mieszając, aż przyprawy i czosnek będą pachnące, a kasza gryczana lekko podpieczona (ok 3 minut).
- Do sałatki. Ugotowana kasza gryczana wybornie smakuje zmieszana z dużą ilością posiekanej bazylii, kolendry, pietruszki, mięty, soli morskiej i czarnego pieprzu.
- Na śniadanie. Kasza gryczana najlepiej komponuje się z cynamonem, wanilią i miodem. Doskonałe danie na początek dnia!
Przechowywanie ugotowanej kaszy gryczanej
Czasami ugotujemy za dużo kaszy gryczanej lub chcemy zachować część porcji na kolejny dzień. Nie ma z tym żadnego problemu. Kaszę gryczaną po ugotowaniu można przechowywać w lodówce nawet przez 4 dni. Warunek jest jeden — musimy ją włożyć do szczelnego pojemnika lub przykryć folią spożywczą. W ten sposób zachowa swoje właściwości i sypkość. Zimną w kaszę gryczaną możemy wykorzystać do sałatek.
Jeżeli chcesz przechowywać kaszę gryczaną znacznie dłużej i wówczas musisz ją zamrozić. W takiej sytuacji również musimy włożyć ją do szczelnego hermetycznego pojemnika. Kaszę gryczaną w zamrażalniku można trzymać około 3 miesięcy