Sposób przechowywania ziaren kawy jest wręcz kluczowy dla zachowania ich jakości, przekłada się również na smak przygotowanego napoju. W jaki sposób trzymać kawę ziarnistą w domu, aby jak najdłużej cieszyć się jej aromatem?
Co wpływa na jakość kawy?
Jakość kawy ziarnistej jest zależna od wielu różnych czynników m.in. od rodzaju ziaren, miejsca i sposobu uprawy kawowca, a nawet rodzaju palenia. Na walory smakowe czarnego naparu ma także wpływ stopień zmielenia ziaren i długość ich przechowywania. Jak przetrzymywać ziarna, aby jak najdłużej cieszyć się ich aromatem?
Czy kawa ziarnista może się przeterminować?
Choć może być to dla wielu osób zaskoczeniem – kawa nie ma terminu przydatności do spożycia. Dlatego na opakowaniach jest informacja „najlepiej spożyć przed“. W zależności od palarni okres ten wynosi od 12 do 24 miesięcy. W tym czasie ziarna zachowują właściwości podane przez producenta. Najczęściej na paczkach z kawą ziarnistą podana jest informacja o dacie palenia. Im bliżej jest daty zakupu, tym kawa zaparzona z tych ziaren jest bardziej aromatyczna. Oczywiście, aby zachować świeżość ziaren, warto przestrzegać zasad przechowywania.
6 zasad przechowywania kawy ziarnistej
Gdy chcesz dłużej cieszyć się aromatem kawy ziarnistej, to przestrzegaj kilku poniższych zasad.
1. Trzymaj kawę wyłącznie w temp. pokojowej
Najlepiej jest przechowywać kawę wyłącznie w szafce kuchennej. Nie należy przechowywać jej w lodówce – zbyt niska temp. i narażenie na przenikanie się innych zapachów.
2. Właściwe opakowanie
Kawa powinna być przechowywana wyłącznie w oryginalnych opakowaniach. Nie należy przesypać jej do szklanych czy metalowych pojemników. Dla dodatkowej ochrony można umieścić oryginalne opakowanie z kawą w puszce lub słoiku.
3. Szczelne zamykanie opakowania z kawą
Jeśli opakowania nie ma zamknięcia strunowego, to zawsze spinaj spinaczem biurowym lub klipsem kuchennym, aby powietrze nie dostało się do kawy.
4. Zmiel kawę wyłącznie na 1 porcję
Gdy do parzenia kawy używasz ekspresu z młynkiem, to wysp wyłącznie tyle kawy, ile jest potrzebne na 1 porcję. Gdy masz ekspres kolbowy i rzadko go używasz, to zmiel kawę wyłącznie przed jej zaparzeniem.
5. Kupuj małe opakowania kawy
Kupuj jak najmniejsze opakowania kawy i zużywaj je w ciągu 2-3 tygodni.
6. Zamrażanie pomaga zachować świeżość na dłużej
Zamrażanie ziaren kawy wydłuża jej świeżość. Jeśli chcesz korzystać z tej metody, to musisz pamiętać, że:
- Ziarna kawy przechowuj w zamrażalniku wyłącznie w pojemnikach próżniowych.
- Po wyjęciu ziaren z zamrażalnika (nawet na krótką chwilę) nie wkładaj ich z powrotem.
- Po zakupie ziaren, zamroź je tak szybko jak to możliwe.
- Zamrażanie ziaren kawy jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcesz zakupić większą ilość, a wiesz, że nie zużyjesz jej szybko.
Bądź eko – nie wyrzucaj zwietrzałej kawy
Gdy masz w domu zwietrzałą kawę, to jej nie wyrzucaj. Kawa jest naturalnym produktem, który możesz wykorzystać na wiele sposobów w domu i w ogrodzie.
- Świetnie sprawdzi się do nawożenia kwiatów zarówno domowych, jak i ogrodowych.
- Jest to idealny składnik peelingów (świetnie złuszcza naskórek).
- Jest naturalnym odświeżaczem powietrza (pochłania nieprzyjemne zapachy).
Gdy chcesz dłużej cieszyć się aromatem swojej ulubionej kawy, to stosuj się do powyższych zasad. Jeśli ziarna zwietrzały, to wykorzystaj je np. jako naturalny nawóz do kwiatów.