Tradycyjny czosnek w ząbkach to nie jedyna odmiana tej rośliny. Nieco mniej popularny jest czosnek niedźwiedzi, z którego jadalną częścią są jego zielone liście, przypominające liście konwalii. Suszony czosnek niedźwiedzi nadaje wielu potrawom ich szczególny, charakterystyczny smak, ale jest mniej intensywny w porównaniu do świeżego dzikiego czosnku.
Czosnek niedźwiedzi w stanie dzikim spotkać można w zacienionych lasach i nad brzegami rzek. Przypomina nieco inne, tym razem trujące rośliny, ale wyróżnia się wyczuwalnym zapachem czosnku, który rozsiewa wokół siebie.
Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi działa kojąco na dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Jest często stosowany w medycynie naturalnej. Swoje zalety lecznicze zawdzięcza zawartym w nim olejkom eterycznym, z których większość to siarka. Mają one pozytywny wpływ na drogi oddechowe, wątrobę, woreczek żółciowy, jelita i żołądek. Jest również stosowany jako skuteczny lek przeciwko miażdżycy, nadciśnieniu i zaburzeniom jelitowym. Ponadto stymuluje metabolizm i pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu. Czosnek niedźwiedzi zawiera adenozyny. To związki organiczne odpowiedzialne za istotne przemiany biochemiczne w organizmie. Adenozyna korzystnie wpływa na układ krążenia, między innymi zapobiegając arytmii serca i wylewom, a także obniżając poziom cholesterol. Zawiera także pochodne alliiny, które zapobiegają miażdżycy i obniżają ciśnienie krwi. Stosuje się go w leczeniu zakrzepowych stanów zapalnych żył głębokich oraz anemii.
Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj artykuł: Czosnek niedźwiedzi – wady i zalety.
Zastosowanie kulinarne czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi w wersji suszonej może znaleźć swoje zastosowanie w każdej kuchni. Jego aromat jest nieco mniej intensywny niż w przypadku tradycyjnego czosnku i nie pozostawia on nieprzyjemnego zapachu w ustach. Można go użyć do każdego dania, w którym dotychczas królował biały czosnek.
- Czosnek niedźwiedzi można jeść na surowo lub gotować, aby wzbogacić różnorodność potraw. Pamiętać jednak trzeba, że chcąc cieszyć się dłużej jego aromatem, do ciepłych potraw należy dodawać go pod koniec ich gotowania.
- Służy jako składnik sałatek, a także przyda się do aromatyzowania zup i sosów, czy jako dodatek do serów.
- Czosnkiem w formie suszonej można również aromatyzować różnego rodzaju przetwory.
- W postaci suszonej można go dodawać do potraw mięsnych, takich jak pasztety, kiełbasy, czy szynki.
- Dziki czosnek stanowi doskonały dodatek do omletów, kremowych serów lub dipów oraz do ryb, z którymi się dobrze komponuje.