Kobiety w trakcie ciąży i karmienia piersią dawniej ograniczone były wieloma zasadami dotyczącymi ich sposobu odżywiania się. Współcześnie odchodzi się już od ścisłych zakazów, a dieta matki karmiącej ma być po prostu dobrze zbilansowana, lekkostrawna i rozsądna. Dopuszcza się w niej spożywanie coraz więcej rodzajów potraw. Czy zalicza się do nich również herbata?
Zalety karmienia piersią
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, wyłączne karmienie piersią niemowlaków do 6 miesiąca życia jest najbardziej właściwym sposobem ich żywienia. W ten sposób buduje się odporność dziecka i stopniowo przestawia je na jedzenie coraz większej ilości stałych produktów. Karmienie piersią buduje również naturalną więź i pomaga kobiecie lepiej poradzić sobie z niełatwym okresem połogu.
Czy można pić herbatę podczas karmienia piersią?
Podczas karmienia piersią jak najbardziej można pić herbatę. Pomimo że zawarta jest w niej kofeina, to jednak spożywanie umiarkowanych jej ilości nie jest szkodliwe dla dziecka. Eksperci są zgodni, że 200 do 300 mg kofeiny, co odpowiada dwóm lub trzem filiżankom kawy lub herbaty dziennie, to bezpieczny poziom spożycia kofeiny dla matek karmiących piersią. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każde dziecko, tak samo jak i każdy dorosły, mają inną wrażliwość na kofeinę.
Czytaj również: Jaka herbata na laktację?
Jakie herbaty można pić przy karmieniu piersią?
Herbaty ziołowe, czyli po prostu napary, uważa się za bezpieczne do spożywania podczas karmienia piersią w zasadzie bez ograniczeń. Należą do nich na przykład:
- Herbata imbirowa;
- Herbata rumiankowa (czasami może być uczulająca);
- Herbata z liści malin;
- Herbata miętowa;
- Herbata z kopru włoskiego.
Czy można pić zieloną herbatę podczas karmienia piersią?
Zielona herbata również jest bezpieczna w diecie matki karmiącej. Niektórzy uważają, że zielona herbata nie zawiera kofeiny. Jest to jednak mylne przekonanie, bo ten rodzaj herbaty także zawiera kofeiny, chociaż mniej kawa czy czarna herbata.
Filiżanka zielonej herbaty o pojemności 240 ml zawiera około 29 mg kofeiny na filiżankę. Filiżanka kawy o pojemności 240 ml zawiera około 96 mg kofeiny na filiżankę, a czarna herbata zawiera około 47 mg kofeiny na filiżankę. Trzeba jednak pamiętać o pewnym ryzyku. W literaturze naukowej pojawiają się doniesienia, że zieloną herbatę w czasie laktacji należy ograniczyć nie z uwagi na kofeinę, ale dużą ilość polifenoli o działaniu przeciwzapalnym. Polifenole w ludzkim organizmie pojawiają się z wielu źródeł. Ich nadmiar może doprowadzić do zbyt wczesnego zamknięcia się przewodu tętniczego u płodu, co prowadzi do wad rozwojowych serca i nadciśnienia płucnego. Dotyczy to oczywiście okresu prenatalnego. Bezpieczna granica spożycia galusanu epigalokatechiny z naparów herbaty przez osoby dorosłe nie powinno przekraczać 700 mg dziennie. Tymczasem w jednej szklance herbaty jest ich około 187 mg, co pozwala na wypicie czterech takich szklanek dziennie.
Obecnie brak jest jednak dokładnych badań na temat tego spożycia w okresie karmienia piersią, dlatego zaleca się, aby nie przekraczać dawki czterech filiżanek dziennie.
Czytaj również: Zielona herbata – właściwości lecznicze i przyrządzanie
Jakich herbat nie pić przy karmieniu piersią?
Niektóre herbaty ziołowe nie są zalecane w czasie ciąży lub karmienia piersią, nie ze względu na udowodnione niekorzystne działanie, a z uwagi na brak odpowiednich badań. Z tego powodu najlepiej jest unikać herbat takich jak:
- Chaparral potencjalnie jest toksyczna dla niemowląt;
- Dong quai ma w swoim składzie związki estrogenne;
- Guarana – zawiera środek pobudzający, który może przenikać do mleka kobiecego;
- Korzeń lukrecji jest potencjalnie toksyczny dla niemowląt;
- Liść senesu działa drażniąco na układ pokarmowy.
Dla bezpieczeństwa zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.
Odmiennym rodzajem herbaty jest herbata z kozieradki. Wielu kobietom jest ona wręcz zalecana jako pobudzająca laktację. Jednak u niektórych może ona przynieść odwrotny skutek. Jednak badania nad kozieradką jako galaktagogiem są zbyt skąpe i nie przyniosły dobrych rezultatów. Nie ma więc naukowego potwierdzenia, że ten rodzaj naparu faktycznie usprawnia laktację.
Czarna herbata zawiera spore ilości kofeiny. W trakcie karmienia piersią powinno się ją ograniczać, dlatego lepszym wyborem jest sięganie po inne rodzaje herbaty, w tym zieloną. Nie znaczy to oczywiście, że czarna herbata jest jednoznacznie zabroniona.
W przypadku picia herbaty w okresie karmienia piersią najważniejszy jest zdrowy rozsądek. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Najważniejsze jest jednak obserwowanie siebie i dziecka oraz reagowanie w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.