Masz ochotę na suszone figi? Jeżeli zależy ci na ekologicznej produkcji, naturalnym smaku oraz wysokich walorach odżywczych, sięgnij po figi importowane z Turcji i Grecji. Dlaczego tureckie i greckie figi są najlepsze na świecie?
Figi suszone warto włączyć do swojej diety nie tylko ze względów smakowych. Spożywane świeże lub suszone, są bogate w wapń, potas (minerał, który pomaga kontrolować ciśnienie krwi), błonnik pokarmowy (m.in. wspomaga odchudzanie) i mangan (wspiera działanie układu kostnego i nerwowego). Figi rosną głównie w krajach zdominowanych przez klimat śródziemnomorski. Obecnie największymi producentami tych owoców na świecie są Turcja, Grecja, Portugalia, Hiszpania i Stany Zjednoczone (Kalifornia). Najbardziej cenione ze względu na walory smakowe oraz wartość odżywczą są figi greckie i figi tureckie. W czym tkwi wyjątkowość tych odmian fig?
Figi greckie
Nie jest do końca pewne, kiedy figa przywędrowała do Grecji. Faktem jest, że owoc ten pojawia się już w mitach greckich. Mitologia mówi nam, że drzewo figowe stworzyła Demeter — bogini płodności ziemi, urodzaju, ziemi uprawnej. Figi były ważnym składnikiem podstawowej diety starożytnych Greków, podobnie jak oliwka i winorośl, symbol pokoju i dobrobytu.
Obecnie Grecja, dzięki sprzyjającemu klimatowi i dużej ilość dni słonecznych, jest jednym z największych producentów fig na świecie.
Drzewa figowe znaleźć można niemal w każdym zakątku Grecji, od północnych obszarów Macedonii i Tracji po południowe obszary Krety. Zdecydowana większość upraw fig zlokalizowanych jest na Półwyspie Peloponeskim (obszary Mesenii, Arkadii, Lakonii), w Evia (obszar Kimi) i na wyspach Morza Egejskiego (głównie Lesbos, Andros, Naxos, Samos)
Najważniejszymi odmianami fig z białymi owocami, które przeznaczone są do suszenia, są odmiany „Kalamon” i „Kimis”. Odmiana Kalamon na Peloponezie stanowi niemal 90% produkcji suszonej figi w Grecji.
Figi Kalamon są znane na całym świecie ze swojej jakości. Uprawia się je tylko na obszarze wokół Kalamaty i Lakonii i prawie wszystkie są eksportowane. Bardzo często figi greckie pochodzące tego regionu nazywane są również figami Kalamata od lokalizacji upraw. Obu tych nazw używa się zamiennie. Jeżeli na opakowaniu widzimy nazwę figi Kalamon lub figi Kalamata zawsze chodzi o figi, które zbierane i suszone są właśnie na tamtym terenie.
Figi greckie są naturalnie suszone na słońcu, bez żadnych dodatków chemicznych. Zbierane są z drzewa po osiągnięciu dojrzałości lub z ziemi. Suszenie fig greckich odbywa się w naturalnych warunkach. Figi umieszczane są w specjalnych pojemnikach i suszone są na słońcu. Następnie są poddawane fumigacji, sortowaniu i pakowaniu.
Suszone figi greckie są miękkie, charakteryzują się jasną, naturalną skórką. Mają lekko słodki smak z delikatną goryczką pestki.
Figi tureckie
Figi greckie, chociaż niezwykle smaczne i zdrowe, to jedynie około 6% globalnej produkcji fig suszonych. Światowym liderem w produkcji i konsumpcji fig jest Turcja. Z kraju tego pochodzi 28% świeżych i aż 56% suszonych fig konsumowanych na całym świecie.
Sława tureckich fig wynika nie tylko z wielkości handlu, ale także z jakości suszonych owoców pysznej odmiany Sarılop (znanej również jako Calimyrna).
W Turcji znajdują się idealne warunki dla uprawy suszonych fig — umiarkowane i deszczowe zimy, letnie temperatury oscylujące w przedziale 30-40 °C, aluwialne, gliniasto-gliniaste gleby i średnie roczne opady około 650 mm. Najsłynniejsza odmiana tureckiej figi nazywa się „Sarılop” i stanowi ona aż 90% produkcji suszonych fig uprawianych w Turcji.
Figa „Sarılop” uprawiana jest w dorzeczach Büyük i Küçük Menderes w regionie Morza Egejskiego, gdzie warunki klimatyczne i glebowe spełniają kryteria do produkcji najlepszych suszonych fig na świecie. Uprawa fig odbywa się głównie w prowincjach Aydin, Bursa, İzmir, Mersin, Hatay, Balıkesir, Antalya i Gaziantep w Turcji. Prowincja Aydın odpowiada za produkcji odpowiednio 62% świeżych i 75% suszonych fig.
Podobnie jak w przypadku owoców greckich, atutem suszonych fig tureckich jest produkcja przyjazna dla środowiska, czyli bardzo ograniczone zastosowanie chemikaliów doskonałe warunki klimatyczne sprzyjające wegetacji owoców.
Zbiór fig rozpoczyna się w sierpniu. Zbiór owoców fig do suszenia trwa około 8 tygodni. Wówczas półsuche figi same spadają na ziemię.; Te „spady” zbiera się 2-3 razy w tygodniu i umieszcza w miejscu do suszenia. Figi suszone są na specjalnych tacach do suszenia zwanych krevet przez 2-3 dni, aż zawartość wody w owocach; spadnie do 22-24%.
Suszone owoce figi tej wspaniałej odmiany mają jasnobrązowy kolor, są miękkie, mają duże rozmiary i są bogate w składniki odżywcze. Niekiedy na suszonych figach znajduje się biały proszek, który jest naturalnym znakiem zawartości dużych; dawek; naturalnej fruktozy i glukozy.
Które wybrać: tureckie czy greckie?
W tej kwestii nie ma zbyt wielkiej różnicy. Oba rodzaje spełniają wysokie standardy smakowe i odżywcze. Figi pochodzące z Grecji oraz Turcji są bez wątpienia najlepszym wyborem, jeśli szukasz słodkiej i zdrowej przekąski. Ich zaletami oprócz naturalnego smaku jest fakt, że są wyprodukowane w uprawach ekologicznych, bez dodatków konserwantów i chemii. W obu przypadkach owoce suszone są naturalnie na słońcu i ich przechowywanie, pakowanie i przygotowywanie do transportu oparte są na najwyższych standardach jakości. W ten sposób produkowane i przechowywane figi długo zachowują swoją świeżość, smak, oraz wartości odżywcze.
Pulchne i soczyste, suszone figi są jednym z najsmaczniejszych owoców naturalnych i można je jeść bezpośrednio z opakowania lub po prostu dodać do wielu pysznych przepisów.
Zobacz też: Figi suszone i ich właściwości.