Miód jest produktem o wybornym smaku, zawierającym wiele cennych dla organizmu człowieka składników. Jednak jak pokazują przykłady wielu produktów, to, co zdrowe jest dla człowieka, nie zawsze musi być zdrowe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Czy miód jest bezpiecznym pokarmem dla psa? Czy pies może go spożywać?
Czy możemy bez obaw podawać psu miód?
Tak, ogólnie rzecz biorąc, miód jest pokarmem bezpiecznym dla psa. To oznacza, że jeżeli przez przypadek udało Ci się poczęstować swojego czworonoga łyżeczką miodu, nic poważnego się nie powinno stać.
W niewielkich dawkach nie tylko nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków, ale może nawet wpłynąć korzystnie na jego organizm. Innymi słowy, miód nie jest toksyczny dla psów, i jeżeli dajesz go psu w rozsądny sposób, nie powinien mu zaszkodzić.
Zanim jednak wprowadzisz miód do diety swojego pupila, skonsultuj to z weterynarzem.
Czy miód może wywołać u psa jakieś skutki niepożądane?
Tak, jeżeli będziemy przesadzać z jego dozowaniem. Miód, spożywany w dużych ilościach, może negatywnie wpływać na każdy organizm. Produkt pszczeli zawiera duże ilości cukrów, które spożywane w nadmiarze, mogą prowadzić do otyłości. To dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Przekarmianie zwierząt miodem, podawanie go jako smakowity przysmak czy przekąskę, w sytuacji gdy nie zapewniamy psu wystarczającej ilości ruchu, może szybko przekształcić wysportowanego psa w otyłego i mało sprawnego.
Dodatkowo miód może również wywoływać u psów próchnicę. Z tego względu zawsze po spożyciu miodu należy psu dokładnie wyczyścić zęby, aby uniknąć tego problemu.
Nadmierne spożywanie cukru i słodyczy przez psa może również wywołać rozstrój żołądka. U pupila zaobserwujesz wówczas objawy takie jak biegunka, zaparcia, zmęczenie, a nawet zmniejszony apetyt i wymioty.
Jakie mogą być korzyści z karmienia psa miodem?
Podobnie jak u ludzi, miód wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Jego działanie jest bardzo podobne do działania na organizm człowieka, chociaż nie przeprowadzono tutaj szczegółowych badań. Uważa się również, że dodawanie psom miodu może zniwelować pewne objawy alergiczne, ale również nie ma na to jednoznacznych dowodów.
Ile miodu dla psa?
Zalecana dawka powinna być uzależniona od wagi i zapotrzebowania psa, ale nigdy, nawet w przypadku wielkich psów, nie powinna przekraczać jednej łyżki stołowej dziennie. Pamiętajmy, że podstawowa zasada dotycząca karmienia psa jest bardzo prosta: 90% składników powinno dotyczyć wartościowych produktów, a jedynie maksymalnie 10% z nich to przekąski uwielbiane przez psy. W tych 10% znajdować się powinien również miód, który powinien być wprowadzony do diety naprawdę w ostateczności i tylko wtedy, kiedy pies będzie go potrzebował.
Miód nie powinien być regularnym elementem diety psa. Zawsze przed wprowadzeniem nowego elementu do diety zwierzęcia, należy skonsultować się z weterynarzem.
Zalecane porcje miodu w zależności od wielkości psa:
- Bardzo mały pies (do 9 kg, jak mops czy york): maksymalnie 1/4 łyżeczki dziennie.
- Mały pies (10-14 kg, jak basenji, beagle): maksymalnie 1/2 łyżeczki dziennie.
- Średni pies (15-23 kg, typu border collie, basset): maksymalnie 1 łyżeczka dziennie.
- Duży pies (24-40 kg, jak pit bull, owczarek niemiecki, labrador retriever): zalecana porcja nie powinna przekraczać 2 łyżeczek dziennie.
- Bardzo duży pies (powyżej 40 kg, jak nowofundlandczyk czy bernardyn): maksymalnie 1 łyżka stołowa dziennie.
Jak podawać psu miód?
Najprościej pozwolić mu na zlizywanie miodu bezpośrednio z łyżeczki. Można również dodawać miód do różnych psich przysmaków, mieszając z chrupkami czy owocami, które psy mogą jeść. Wszystko oczywiście w granicach zalecanej diety dla psa. W żadnym wypadku nie należy przekraczać dozwolonych dawek miodu, bo może to negatywnie odbić się na jego kondycji zdrowotnej oraz wadze.