Cenne zdrowotne właściwości czarnuszki i ciekawy smak sprawiają, że w kuchni jest powszechnie stosowanym składnikiem. Świetnie sprawdza się w formie oleju, całych i mielonych ziaren. Oprócz tego jest lżejszą alternatywą dla pieprzu. Korzenny smak i zapach uwydatni zalety każdej potrawy.
Przeczytaj więcej w artykule: Olej z czarnuszki tłoczony na zimno – właściwości i zastosowanie.
Jak jeść nasiona z czarnuszki?
Nasiona czarnuszki mają intensywny aromat, z wyczuwalnymi nutami kminku, cebuli i oregano. Takie połączenie smaków sprawia, że czarnuszka jest świetnym dodatkiem do wielu dań. Czarnuszka polecana jest zwłaszcza do potraw kuchni indyjskiej, północnoafrykańskiej i bliskowschodniej. Nasiona warto dodawać m.in.do curry, potrawy z soczewicy i ciecierzycy czy frytek. Nasiona podkreślą smak różnych marynat czy kiszonek, a nawet porannej owsianki czy jogurtu naturalnego. Czarnuszka najlepiej komponuje się z takimi przyprawami jak: kolendra, tymianek, słodka papryka, ziele angielskie i kminek.
Propozycje na podawanie nasion czarnuszki
Gdy chcesz włączyć nasiona czarnuszki do swojej diety, możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Warto je dodawać do potraw, jeść na surowo lub prażyć na suchej patelni przed podaniem. Każdy sposób jest dobry, aby delektować się czarnuszką i cieszyć się z jej właściwości zdrowotnych.
W wypiekach
Jeśli w domu samodzielnie pieczesz chleb, bułki czy inne słone wypieki to możesz dodawać do nich nasiona czarnuszki. Pamiętaj, aby uprażyć je przed dodaniem do ciasta. Czarnuszką możesz również posypać wypieki przed pieczeniem, dzięki temu nadasz im niepowtarzalnego smaku i wykwintności.
Do gotowania
Zmielone nasiona czarnuszki świetnie sprawdzą się do doprawiania zup, sosów czy gulaszu. Nadają pikantnego smaku. Pasują zarówno do dań wegańskich, jak i mięsnych.
Koktajle
Jeśli chcesz zwiększyć wartość odżywczą swojego koktajlu, to proponujemy dodać nasiona czarnuszki. Poprawią nie tylko smak, lecz również zwiększą zwartość składników odżywczych.
Curry
Nasiona czarnuszki są świetnym dodatkiem do curry. Najlepiej pasują do wersji bliskowschodniej tej potrawy oraz innych dań z kuchni tego regionu.
Smażone warzywa
Czarnuszka podkreśla smak smażonych warzyw. Możesz dodać zarówno całą, jak i mieloną czarnuszkę. Warzywa możesz posypać czarnuszką po usmażeniu. W tym przypadku warto do smażenia włoszczyzny dodać odrobinę sosu sojowego i sherry.
Sałatki
Nasiona czarnuszki mają podobny smak do cebuli, dzięki temu można ją dodawać do sałatek, np. z czerwonych pomidorów, wiosennej czy cezara. Pamiętaj, aby wtedy przygotować łagodniejszy sos i nie dodawać zbyt wiele cebuli, aby zrównoważyć smak dania.
Warzywa korzeniowe
Czarnuszka dodaje pikantnego smaku warzywom korzeniowym. Dlatego warto dodawać nasiona zwłaszcza do potraw z ziemniaków czy dyni piżmowej.
Bengalska mieszanka przypraw
Czarnuszka świetnie sprawdzi się jako składnik w mieszance przypraw. W sklepach można zakupić tzw. przyprawę bengalską (paanch-poran), w której skład wchodzi: czarnuszka, kminek, gorczyca, kozieradka i koper.
Egipska mieszanka przypraw
Czarnuszka jest również składnikiem mieszkanki przypraw Dukkah, która zawiera dodatkowo prażone orzechy laskowe, kminek, sezam i kolendrę. Dukkah świetnie pasuje do dań kuchni egipskiej m.in. humusu. Jak ją przygotować? W pierwszej kolejności musimy rozdrobnić orzechy laskowe, a następnie wymieszać z pozostałymi przyprawami. Możesz również wszystkie składniki Dukkah zmielić w młynku do kawy na drobny proszek.
Hummus z czarnuszką
Jeśli chcesz, aby Twój humus miał bardziej wyrazisty, lekko wędzony smak, to do ugotowanej i zblendowanej na gładko ciecierzycy dodaj oliwę z oliwek, posiekaną natkę pietruszki oraz podprażone wcześniej nasiona czarnuszki.
Chleb naan
Gdy pieczesz domowy chleb naan, to przed włożeniem do piekarnika proponujemy posmarować go roztopionym masłem i posypać ziarnami czarnuszki.
Bengalski placek ziemniaczany
Zwany również aloo chechki indyjskie klasyczne danie składające się z ziemniaków, cebuli smażonej razem z zieloną papryczką chili i nasionami czarnuszki.
Gulasz z czerwonej soczewicy’
Gulasz z czerwonej soczewicy jest idealną potrawą dla wegetarian. Danie jest inspirowane kuchnią południowoazjatycką. Do przyrządzenia tej potrawy niezbędna jest soczewica, cebula, czosnek oraz przyprawy: czarnuszka, kolendra, cynamon i kardamon. Przed podaniem można posypać prażoną czarnuszką.
Czy czarnuszkę trzeba mielić?
Surowe ziarna czarnuszki nie są dobrze trawione, a tym samym nie wszystkie składniki z nasion są dobrze wchłaniane przez jelita. Aby zwiększyć korzyści z jedzenia nasion czarnuszki, zalecamy zmielenie odpowiedniej ilości nasion bezpośrednio przed jedzeniem. Można to zrobić, np. za pomocą elektrycznego młynka do kawy. W medycynie naturalnej zaleca się stosowanie na odporność zmielonych nasion czarnuszki z miodem.
Herbata z czarnuszki jak zrobić?
Herbata z czarnuszki ma wiele właściwości prozdrowotnych ze względu na zawartość takich chemicznych substancji organicznych m.in. jak alkaidy, antyoksydanty, p-cymen, karwakrol. Dzięki temu codzienne stosowanie naparu z czarnuszki pomaga pozbyć się lub złagodzić takie dolegliwości jak: stany zapalne skóry, przeziębienie czy grypa. Pomaga również w oczyszczenie oczyszczeniu organizmu z toksyn i usprawnia pracę układu moczowego.
Składniki:
- 1 łyżeczka nasion czarnuszki
- 200 ml wody
Sposób przygotowania:
- Nasiona czarnuszki rozdrobnij, np. za pomocą młynka do kawy.
- Rozdrobnione nasiona wsyp do garnka. Zalej wodą. Zagotuj. Gotuj pod przykryciem przez około 10 minut. Po upływie tego czasu wyłącz napar.
- Przecedź przez drobne sitko ten napar.
- Aby uzyskać pożądane efekty, pij napar codziennie – co najmniej dwa razy w ciągu dnia.