• Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do drugiego paska bocznego
☰
✖

Go4taste Blog

Idź do sklepu

Drugi sidebar

O surowcach

  • Bakalie
  • Cukier
  • Częste pytania
  • Herbaty
  • Kasze
  • Kawa
  • Mąki
  • Miody i syropy
  • Oleje
  • Orzechy
  • Owoce liofilizowane
  • Owoce suszone
  • Pestki i nasiona
  • Przyprawy
  • Ryże
  • Superfoods
  • Suplementy diety
  • Witaminy i minerały

Wyszukiwarka

Zaproponowane posty

Jak stosować siemię lniane na zmarszczki? Najlepsze domowe przepisy

Martwisz się, że pod oczami pojawiły się już drobne zmarszczki? Niechciane pajączki? Okazuje się, że ...

Czytaj więcej

Jesteś tutaj: Home / Suplementy diety / Białko konopne – właściwości, zastosowanie i dawkowanie.

21 maja 2021

Białko konopne – właściwości, zastosowanie i dawkowanie.

Spis treści pokaż
1. Z czego powstaje białko konopne?
2. Wartość odżywcza białka konopnego
3. Białko z konopi siewnej – właściwości
4. Czy ​​białko konopne jest lepsze niż białko serwatki?
5. Jak stosować białko konopne?
6. Białko konopne – jakie dawkowanie?
7. Przeciwwskazania

Białko konopi siewnej jest doskonałą alternatywą dla białka zwierzęcego – jest dobrze przyswajalne, a także zawiera spory zestaw błonnika, minerałów i kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Z czego powstaje białko konopne?

Białko z konopi jest coraz popularniejszym źródłem białka roślinnego. To roślinne białko produkowane jest z nasion konopi siewnej (Cannabis sativa L. var. sativa) znanej również jako włóknista.
To odmiana, która niewiele ma wspólnego z konopią indyjską (Cannabis sativa L. var. indica), która powszechnie kojarzona jest z właściwościami i produktami halucynogennymi i leczniczym (marihuana, haszysz i inne).

Różnica między konopiami indyjskimi a siewnymi jest wyraźna i dotyczy nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale również zawartości psychoaktywnego składnika – tetrahydrokannabinolu (THC). W konopiach siewnych, które uprawiane są też w Polsce, znajduje się tylko 0,2 % THC. Konopie indyjskie z kolei mogą zawierać aż 30% tego związku.

konopia siewna
Konopia siewna (fot.Pixabay)

Białko konopne w proszku otrzymuje się wyniku bardzo drobnego zmielenia nasion konopi siewnej. Z nasion usuwana jest skorupka, która zostaje potem poddana procesowi tłoczenia na zimno. W wyniku tego nasiona pozbawione są oleju. Następnie zostają zmielone w drobny proszek i przesiane, aby uzyskać jednolitą masę.

W ten sposób wytworzone białko roślinne wyróżnia się orzechowym smakiem oraz gładką konsystencją.

Wartość odżywcza białka konopnego

Białko to należy do jednych z najbardziej wartościowych białek roślinnych. Białko z konopi włóknistych jest białkiem kompletnym. To oznacza, że zawiera wszystkie 9 niezbędne aminokwasy, które potrzebne są organizmowi. To istotne, ponieważ większość białek roślinnych jest niekompletnych – nie zawierają pełnego składu aminokwasów. Białko konopne jest jednym z nielicznych wyjątków. Ma podobny profil aminokwasów do białek jaj i soi, chociaż zawiera stosunkowo niskie poziomy lizyny.

Oprócz tego, że pomaga budować mięśnie, jest cennym źródłem błonnika kwasów tłuszczowych w tym omega-3 i omega-6, a także minerałów. Z tego powodu jest często wykorzystywane jako wartościowa alternatywa dla białka zwierzęcego, szczególnie dla osób na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej.

Według National Nutrient Database USDA [1], 2 łyżki stołowe nasion konopi (20g) zawierają:

  • 111 kalorii
  • 6,31 g białka
  • 9,75 g tłuszczu
  • 1,73 g węglowodanów (w tym 0,8 g błonnika i 0,3 g cukru)
  • 14 miligramów (mg) wapnia
  • 1,59 mg żelaza
  • 140 mg magnezu
  • 330 mg fosforu
  • 240 mg potasu
  • 1,98 mg cynku
  • 22 mikrogramy (mcg) kwasu foliowego

Nasiona konopi dostarczają również witaminy C, niektórych witamin z grupy B oraz witamin A i E.

białko konopne

Białko z konopi siewnej – właściwości

Źródło błonnika

Zaletą białka konopnego jest to, że zawiera stosunkowo duże ilości błonnika– najwięcej spośród wszystkich innych białek roślinnych. W jednej porcji białka konopnego (30 g) znajduje się prawie 7-8 g błonnika, co stanowi około 20-30% zalecanego dziennego spożycia.
Zawartość błonnika różni się w zależności od tego, z jakich nasion zostało wytworzone – łuskanych czy niełuskanych. Błonnik jest składnikiem, który odgrywa istotną rolę w organizmie. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jelit oraz układu trawiennego.

Zawiera nienasycone tłuszcze

Pomimo tego, że w procesie produkcji białka ziarna są tłoczone i pozbawione oleju w samym białku pozostaje jeszcze około 10% pierwotnej zawartości tłuszczu. Biało konopne zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, takie jak kwas alfa-linolenowy (ALA) i kwas gamma-linolenowy (GLA). Kwas omega-3 korzystnie wpływa na kondycję serca, zmniejszając ryzyko zawału i chorób, a także wspiera zdrowie mózgu oczu i układu nerwowego. Omega-6 i omega-3 są obecne w białku konopnym w proporcji 3:1 – to optymalne połączenie, które bardzo korzystnie wpływa na to organizm.

Witaminy i minerały

Oprócz bogactwa błonnika i nienasyconych tłuszczów, białko z konopi jest również naturalnym i cennym źródłem witamin i minerałów. W proszku białkowym otrzymywanym z konopi siewnej znajduje się sporo żelaza, magnezu i manganu. Magnez bierze udział w ponad 300 reakcjach chemicznych zachodzących w naszym organizmie. Korzystnie wpływa na aktywność nerwowo-mięśniową oraz rozluźnienie mięśni.
W białku konopnym znajduje się również spora dawka potasu, która między innymi wpływa na zrównoważenie zawartości wody i elektrolitów w organizmie.

Jest lekkostrawny i łatwo przyswajalny

Jego zaletą jest również to, że szybko wchłania się organizmu i jest lekkostrawne, ponieważ zawiera łatwo rozkładające się białka: edestynę i albuminę. Potwierdzają to badania z 2010 roku. Wynika z nich, że 91 – 98% białka zawartego w nasionach konopi ulega trawieniu. Oznacza to, że w pełni wykorzystujemy jego potencjał i możemy czerpać z wszystkich aminokwasów w nich zawartych.


Opakowanie Go4Taste

Białko konopne - suplement diety 500g – cena : 24,00 zł

Kup białko konopne w sklepie Go4taste

Czy ​​białko konopne jest lepsze niż białko serwatki?

Czy lepsze jest białko serwatkowe czy konopne? To w dużej mierze zależy od potrzeb naszego organizmu.
Spożywanie białka konopnego w wielu aspektach ma znacznie więcej korzyści niż jedzenie białka serwatkowego. Oba dostarczają pełnowartościowego białka, ale białko roślinne zawiera zdecydowanie więcej witamin i składników odżywczych i kwasów tłuszczowych. Poza tym w białku konopnym znajduje się błonnik, który ma nieocenione znaczenie dla naszego zdrowia. Białko konopne mogą bez obaw spożywać również wszyscy, którzy mają problemy z laktozą czy alergenami nabiału.
Białko serwatkowe zawiera z kolei więcej protein, jednak to białko konopne jest lepiej i łatwiej przyswajalne. [2]

Jak stosować białko konopne?

Wegańskie białko wyróżnia się na tle innych białek roślinnych charakterystycznym brązowo-zielonym kolorem i ziemistym, orzechowym, trawiastym smakiem, który nie każdemu od razu przypadnie do gustu. Najpopularniejszą formą spożywania białka konopnego jest dodawanie go do wszelkiego rodzaju smoothie i koktajli. Doskonale smakuje z owsianką i z jogurtem i sprawdza się jako posypka do zapiekanek.

Białko konopne – jakie dawkowanie?

Wielkość porcji białka konopnego różni się w zależności od tego, w jakim celu je spożywamy. Zupełnie inną dawkę zastosujemy, jeżeli prowadzimy w większości siedzący tryb życia a inni, kiedy jemy go do budowy masy mięśniowej.
Standardowa porcja nasion konopi lub proszku białka konopnego to około 3 łyżki stołowe lub 30 gramów.

Zasadniczo przyjmuje się następujące dawkowanie [3].

  • 0,8 g białka na kilogram masy ciała – masz siedzący tryb pracy i nie interesuje cię budowanie masy ciała.
  • 1-1,5 g na kilogram masy ciała – jesteś osobą aktywną, sportowcem, czyli osobą z ambicją redukcji tkanki tłuszczowej i utrzymaniem szczupłej sylwetki
  • 1,5-2,2 g białka na kilogram masy ciała – jeśli jesteś zainteresowany utrzymaniem masy mięśniowej i redukcją tkanki tłuszczowej

Przeciwwskazania


Spożywanie białko z konopi jest bezpieczne dla zdecydowanej większości osób. U niektórych z nich mogą jednak wystąpić działania niepożądane.
Ponieważ białko konopi zawiera stosunkowo duże ilości błonnika, niektórzy ludzie mogą odczuwać gazy, wzdęcia lub biegunkę, jeśli spożywają zbyt dużo i zbyt szybko. Unikać białka konopnego powinny też osoby z alergią na konopie.

Materiały źródłowe:

[1] https://fdc.nal.usda.gov/ (dostęp 21.05.2021r)
[2] https://www.thegeriatricdietitian.com/hemp-protein-vs-whey-protein/#Common_Questions (dostęp 21.05.2021r)
[3] https://examine.com/supplements/hemp-protein/ (dostęp 21.05.2021r)

Powiązane wpisy

W kategorii:Suplementy diety

Pierwszy Sidebar

Promowany produkt

Białko konopne - suplement diety  500g
Białko konopne - suplement diety 500g
30,00 zł 24,00 zł
Kup w sklepie Kup

Copyright© 2025 · Brunch Pro by Feast Design Co.