W sklepach coraz częściej spotkać się można również z białą herbatą. Jest ona rodzajem zdecydowanie najdelikatniejszym ze wszystkich. Jakie ma korzyści zdrowotne i jak najlepiej ją przygotowywać?
Pochodzenie białej herbaty
Biała herbata jest produkowana z liści rośliny Camellia sinensis, podobnie jak herbata czarna, zielona i oolong. Należy do grona pięciu rodzajów herbat, które nazywane są prawdziwymi herbatami. Zanim liście herbaty się otworzą, ich pąki są zbierane i wykorzystywane do produkcji białej herbaty. Te pąki są zwykle pokryte maleńkimi białymi włoskami, które nadają im nazwę herbaty. Biała herbata jest zbierana głównie w prowincji Fujian w Chinach, ale też na Sri Lance, w Indiach, Nepalu i Tajlandii.
Jak powstaje biała herbata?
Wszystkie herbaty pochodzą z liści tej samej rośliny, więc różnica między nimi opiera się na dwóch rzeczach: regionie, w którym uprawiana jest roślina oraz procesie produkcji. Jedną z podstawowych różnic jest czas, w którym liście mogą się utleniać. Biała herbata jest najmniej przetworzoną spośród wszystkich herbat. W związku z tym nie podlega długiemu procesowi utleniania. Jest ona po prostu suszona na słońcu i sprzedawana.
Jak smakuje biała herbata?
Biała herbata ma bardzo delikatny smak z miękkim wykończeniem, jest subtelnie słodka. Jest koloru jasnożółtego. Istnieje kilka różnych odmian, które mają różne nuty aromatyczne: owocowe, roślinne, korzenne i kwiatowe.
Biała herbata właściwości
Biała herbata na problemy skórne
Problemy skórne są zmorą wielu osób, zwłaszcza kobiet. W walce z trądzikiem, wypryskami i przebarwieniami pomóc może biała herbata. To wszystko dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i antyoksydacyjnym. Biała herbata bogata w przeciwutleniacze pomaga eliminować wolne rodniki, które mogą prowadzić do pojawienia się oznak przedwczesnego starzenia się skóry, w tym problemów z pigmentacją i zmarszczek. Właściwości przeciwzapalne przeciwutleniaczy z białej herbaty mogą również pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i stanu zapalnego spowodowanego chorobami skóry, takimi jak egzema lub łupież. Białą herbatę można również stosować jako mycie oczyszczające bezpośrednio na skórę.
Pozytywnie wpływa na włosy
Biała herbata troszczy się nie tylko o dobrą kondycję skóry, ale również włosów. Zawarty w niej przeciwutleniacz zwany galusanem epigallokatechiny służy przyśpieszeniu wzrostu włosów i zapobiega ich przedwczesnemu wypadaniu. To naturalny sposób na ochronę włosów przed wpływem intensywnego promieniowania słonecznego.
Biała herbata działa przeciwnowotworowo
Badania wykazały silny związek między piciem herbaty a potencjałem zapobiegania lub wspomagania leczenia raka. Chociaż badania nie zostały przeprowadzone do końca, zauważono korzyści zdrowotne, które wynikają z picia białej herbaty. Są one w dużej mierze związane z przeciwutleniaczami i polifenolami zawartym w herbacie. Mogą one również pomóc w budowaniu RNA i zapobiegać mutacji komórek genetycznych, która prowadzi do raka.
Biała herbata pomaga w odchudzaniu
Biała herbata przyśpiesza metabolizm, dzięki czemu może być używana pomocniczo w przypadku walki z nadmiernymi kilogramami. Przede wszystkim pomaga skuteczniej wchłaniać składniki odżywcze oraz zapobiegać tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych. Dzieje się tak za sprawą zawartych w niej katechin.
Pomoże się zrelaksować
Biała herbata ma najwyższe stężenie L-teaniny wśród wszystkich herbat. Ma ona działanie wyciszające i poprawiające funkcje mózgowe. Dlatego filiżanka białej herbaty jest najlepszym sposobem na relaks. Jednocześnie L-teanina pobudza produkcję neuroprzekaźnika GABA, który osłabia działanie stresu. Biała herbata może być więc używana wspierająco w leczeniu stanów lękowych.
Dobra dla higieny jamy ustnej
Flawonoidy, garbniki i fluorki to naturalni sprzymierzeńcy zdrowych zębów. Poza tym biała herbata ma także szeroko zakrojone właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, także jest korzystna dla zdrowia jamy ustnej.
Reguluje poziom cukry we krwi
Podobnie jak inne rodzaje herbat, także biała ma pewien wpływ na regulowanie poziomu cukru we krwi, dzięki czemu zapobiega powstawaniu cukrzycy typu 2. Dzieje się tak dzięki wspominanym już katechinom. Skutecznie hamują one aktywność enzymu amylazy, który sygnalizuje wchłanianie glukozy w jelicie cienkim.
Działa przeciwzapalnie
Katechiny i polifenole to także składniki o działaniu przeciwzapalnym, dlatego skutecznie poradzą sobie w leczeniu drobnych bólów. Korzyścią z picia białej herbaty jest także jej zdolność do poprawy procesów krążenia krwi i lepszego dotleniania mózgu oraz innych narządów.
Biała herbata w ciąży
Nie ma bezpośredniego zakazu picia białej herbaty w okresie ciąży, ale warto zachować pod tym względem rozsądek. Największym problemem z nią są zawarte w niej garbniki. Mogą one drażnić błonę śluzową przewodu pokarmowego i w związku z tym ograniczać wchłanianie substancji odżywczych niezbędnych dla płodu i przyszłej matki.
Jak parzyć białą herbatę?
Zazwyczaj używa się między 2 a 5 gramów suszu herbacianego, który należy zalać około 250 mililitrów wody w temperaturze 70-80 st. C. Napar parzy się przez 2-3 minuty. Jedną porcję herbaty można zaparzać dwukrotnie.
Skutki picia nadmiaru białej herbaty
Biała herbata może być spożywana w dużych ilościach. W zasadzie każdy może ją pić do nawet 5 filiżanek dziennie. Jednak regularne nadmiarowe sięganie po białą herbatę prowadzić może także do kilku skutków ubocznych. Przede wszystkim ma ona działanie pobudzające, przez co może utrudniać zasypianie. Picie jej w zbyt dużych ilościach może prowadzić także do zaburzeń wchłaniania żelaza ze względu na bogate stężenie polifenoli. Zbyt mocny napar z białej herbaty może również skutkować podrażnieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Jednak jako taka, biała herbata nie ma wyraźnych przeciwwskazań do spożywania.