Siemię lniane zazwyczaj spotkasz w jednej z dwóch form – mielone albo w całości. Można je dodać do wielu potraw, ponieważ ma łagodny, lekko orzechowy posmak. Siemię lniane w całości także przyjemnie chrupie, zmieniając teksturę potrawy.
To jednak nie tylko smak jest atutem siemienia lnianego. W tych niezbyt dużych ziarenkach zawartych jest sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasiona lnu mają wszechstronne zastosowanie, pomagają poprawić trawienie i zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy i raka. To pożywienie, które można dodawać do wielu różnych słodkich i pikantnych potraw. Szczególnie zalecane jest jego spożycie w przypadku problemów z układem trawiennym, ponieważ łagodzi on podrażnienia.
Nie tylko napar – do czego warto wykorzystać siemię lniane?
Nasiona lnu mają orzechowy smak, który doskonale łączy się ze słodkimi, pikantnymi i ziemskimi smakami. Dobrze komponują się z ziołami i przyprawami, w tym bazylią, oregano, tymiankiem, goździkami i kminkiem.
Nasiona lnu były chętnie wykorzystywane w kuchni staropolskiej, dlatego z powodzeniem wykorzystywać je można w tradycyjnych polskich daniach. Są one znane także za granicą, szczególnie na Dalekim Wschodzie, stąd nie dziwi ich obecność w potrawach orientalnych. Ponieważ nie wpływają one znacząco na smak dania, a jednocześnie wzbogacają je o cenne wartości odżywcze, możesz eksperymentować z ich wykorzystaniem.
Do jakich produktów pasuje siemię lniane?
Siemię lniane wielu osobom kojarzy się z formą kleiku korzystnego w przypadku problemów z układem trawiennym. Jednak możliwości jego wykorzystania są o wiele większe. Niektóre na pierwszy rzut oka mogą cię zaskoczyć, ale spróbuj z nich skorzystać.
Siemię lniane z mięsem
Siemię lniane i mięso to nieoczywiste połączenie, jednak i w takim przypadku można wykorzystać jego zdrowotną moc. Ciekawym pomysłem jest zastąpienie zwykłej bułki tartej mielonym siemieniem lnianym w potrawach z mielonego mięsa, takich jak tacos i klopsiki. Nadaje ono tym potrawom dodatkowy smak i aromat, spaja ich konsystencję i jest zdrowym zamiennikiem dla tradycyjnej bułki tartej.
Siemię lniane z owocami
Jakie owoce pasują jako urozmaicenie smaku siemienia lnianego? Są to na przykład truskawki, banan, papaja, jagody goji, maliny, ananas, jeżyny, jagody, pomarańcze, kiwi, mango, jabłko, figi, rodzynki.
Co więcej, warto dodawać siemię lniane do koktajli, aby uzyskać lekki, ale nieprzytłaczający orzechowy smak. Łyżka stołowa do kielicha blendera wzbogaci w cenne wartości odżywcze już i tak zdrowy produkt. To chyba najbardziej popularny sposób na wykorzystanie go w kuchni.
Siemię lniane z warzywami
Warzywa: szparagi, brokuły, słodkie ziemniaki, cukinia, bakłażan, dynia piżmowa, rzepa, marchew to znakomite uzupełnienie smaku nasion lnu. Zmielone nasiona lnu i olej lniany można dodać do sosu sałatkowego. Całe nasiona dodają sałatce przyjemnej chrupkości.
Siemię lniane z orzechami
Kolejnym ciekawym połączeniem jest zestawienie ze sobą siemienia lnianego i orzechów. Pasują do niego orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, migdały, orzechy pekan i orzechy włoskie. Możesz na przykład je posypać, tworząc w ten sposób mieszankę w formie przekąski do zjedzenia poza domem lub podania gościom.
Siemię lniane z serami
Siemię lniane z serem mogą być elementem przystawki albo stanowić dodatek do śniadania. Pasuje do niego cheddar, parmezan oraz klasyczny biały twaróg. Wygląda to innowacyjnie, a nie jest drogie.
Siemię lniane z ryżem
Siemię lniane jest chętnie wykorzystywane w daniach orientalnych. Nie brakuje w nich również ryżu, dlatego dobrze jest zestawić ze sobą siemię oraz ryż basmati, jaśminowy, brązowy i dziki. Może wykorzystasz go do curry albo innych dań z ryżem w roli głównej?
Siemię lniane z przyprawami
Dobrze jest wiedzieć także, jakie przyprawy szczególnie uzupełniają siemię lniane. Jest to cynamon, kardamon, pieprz cayenne oraz przyprawy włoskie, na przykład oregano albo rozmaryn. Takie mieszanki wykorzystasz w wielu daniach, na przykład zupach albo zapiekankach warzywnych.
Siemię lniane z nasionami
Innym również ciekawym zestawieniem smaków jest dodanie do siemienia nasion, w tym nasion chia, sezamu, dyni i słonecznika. Można je dodawać do pieczonego samodzielnie chleba lub do sałatek i granoli.
Przykłady dań z siemieniem lnianym
W kuchni nie warto się ograniczać, dlatego koniecznie spróbuj propozycji dań z wykorzystaniem siemienia lnianego. Te nasiona są na tyle uniwersalne, że wykorzystać je można na naprawdę zróżnicowane sposoby.
Koktajl z siemieniem lnianym
Zdrowy i pełen witamin koktajl jest świetnym pomysłem na pierwsze albo drugie śniadanie. Tak naprawdę możesz dodać do niego dowolne owoce lub warzywa, takie jak szpinak, jarmuż albo natka pietruszki.
Składniki:
- brzoskwinia – 1 sztuka;
- porzeczki – 1 garść;
- mleko migdałowe/sojowe/ ryżowe/ inne – 1/2 szklanki;
- siemię lniane – 2 łyżeczki.
Przygotowanie:
Wszystkie owoce umyj i umieść w blenderze kielichowym. Następnie wlej do niej mleko oraz wodę. Dosyp siemię lniane (możesz wykorzystać już zmielone albo zmielić je samodzielnie). Wszystko zmiel na gładki płyn.
Napar z siemienia lnianego
Wywar z siemienia lnianego przygotować możesz z całych ziarenek albo z takich zmielonych. W wersji zmielonej będą one łatwiejsze do przyswojenia. To świetny sposób na zapobieganie problemom trawiennym.
Składniki:
- 1 łyżeczka mielonych nasion;
- kubek gorącej wody.
Przygotowanie:
- Mielone nasiona zalej gorącą wodą. Odczekaj kilka minut, mieszając całość co jakiś czas. W kubku powinien powstać kleik. W tej formie siemię lniane pić można nawet 3-4 razy w ciągu dnia.
- Napar jest również świetnym dodatkiem do mleka, płatków owsianych oraz jogurtu.
Dlaczego warto wybrać siemię lnianie?
Siemię lniane jest znakomitym wyborem dodatku do posiłku, ponieważ ma lekko orzechowy smak i świetną chrupkość. Jego atuty to także możliwość jedzenia na surowo, a także wykorzystania w formie przetworzonej, także mielonej. Z względu na wysoką zawartość tłuszczu, nasiona te tłoczy się, by uzyskać olej lniany, świetny do sałatek.
Przy tych wszystkich atutach, nasiona siemienia lnianego nie mają przytłaczającego smaku, dlatego pasują do dań wytrawnych i deserów. Owoce, warzywa, sery, mięso, ryż i inne przyprawy – to doskonałe towarzystwo dla tych nasion.
Łatwa dostępność sprawia, że nietrudno jest wykorzystywać te nasiona na co dzień i włączać do swojej diety. Dodaj zmielone nasiona lnu do koktajli, jogurtów, płatków śniadaniowych, płatków owsianych, wypieków i dań z mielonego mięsa oraz zapiekanek.
Źródła:
- https://dietawplanach.pl/koktajl-z-siemieniem-lnianym/
- https://www.winiary.pl/porady/jak-przygotowac-i-parzyc-siemie-lniane-do-picia/