• Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do drugiego paska bocznego
☰
✖

Go4taste Blog

Idź do sklepu

Drugi sidebar

O surowcach

  • Bakalie
  • Cukier
  • Częste pytania
  • Herbaty
  • Kasze
  • Kawa
  • Mąki
  • Miody i syropy
  • Oleje
  • Orzechy
  • Owoce liofilizowane
  • Owoce suszone
  • Pestki i nasiona
  • Przyprawy
  • Ryże
  • Superfoods
  • Suplementy diety
  • Witaminy i minerały

Wyszukiwarka

Zaproponowane posty

Do czego wiśnie suszone?

Do czego wiśnie suszone?

Suszone wiśnie to owoce, które mają wielki potencjał kulinarny. Praktycznie możemy je zastosować w ...

Czytaj więcej

Jesteś tutaj: Home / Oleje / Ssanie oleju – korzyści z niego płynące

27 lipca 2023

Ssanie oleju – korzyści z niego płynące

Spis treści pokaż
1. Ssanie oleju – na czym polega?
2. Jaki olej do ssania?
3. Ssanie oleju – na co pomaga?
4. Jak ssać olej?
5. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas ssania oleju?
6. Ssanie oleju – przeciwwskazania

Ssanie oleju jest metodą znaną i stosowaną od lat do higieny jamy ustnej i usuwania toksyn z organizmu. Jak powszechnie wiadomo, choroby zębów często są również przyczyną stanów zapalnych w organizmie. Jakie korzyści zdrowotne płyną ze ssania oleju? Jak ssać olej?

Ssanie oleju – na czym polega?

Ssanie oleju polega głównie na usunięciu różnorodnych toksyn i bakterii z ust, które nagromadzone są w dziąsłach, porach i kanalikach zębinowych. Wg niektórych teorii podczas płukania olejem usuwane są toksyny z reszty ciała. Najczęściej do ssania stosowany jest olej kokosowy, który zawiera kwas laurynowy znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych.

Jaki olej do ssania?

Zasada jest tylko jedna, do ssania najlepszy jest olej tłoczony na zimno – nierafinowany. Najczęściej do ssania rekomenduje się olej kokosowy, olej sezamowy lub olej z czarnuszki. Ze względu na słodki smak najczęściej do ssania stosowany jest olej kokosowy.


Opakowanie Go4Taste

Olej kokosowy nierafinowany extra virgin - 900 ml – cena : 31,00 zł

Kup olej kokosowy w sklepie Go4taste.pl

Ssanie oleju – na co pomaga?

Ssanie oleju zwane również płukaniem olejem jest znaną starożytną praktyką ajurwedyjską wg której płukanie jamy ustnej olejem ma korzystny wpływ na zdrowie. Poniżej przedstawimy naukowe dowody dotyczące ssania oleju.

Zmniejsza liczbę szkodliwych bakterii w jamie ustnej

Wg niektórych opracowań naukowych[1] w jamie ustnej jest około 700 różnych bakterii chorobotwórczych, a w jednej chwili może się ich znajdować nawet 300. Niektóre z nich mogą przyczynić się do różnorodnych problemów takich jak próchnica, nieświeży oddech, czy różnorodne problemy z jamą ustną. Badanie naukowe[2] przeprowadzone na grupie 75 nastolatków stosujących olej sezamowy do ssania przez 15 dni wykazało, że produkt ten zmniejsza liczbę bakterii znajdujących się w ślinie, a tym samym zmniejsza powstałą płytkę nazębną. Inne badanie[3] przeprowadzone na grupie 60 osób udowodniło, że płukanie jamy ustnej codziennie przez 2 tygodnie olejem kokosowym zmniejsza ilość bakterii występujących w ślinie.

Poprawia jakość oddechu

Wg szacunkowych danych[4] halitoza (nieświeży oddech) dotyka około 50% populacji na świecie. Istnieje kilka różnorodnych przyczyn nieświeżego oddechu. Najczęstszymi z nich są: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroby dziąseł oraz nalot na języku. Leczenie nieświeżego oddechu odbywa się głównie przez stosowanie płynów antyseptycznych oraz szczotkowanie zębów i szorowanie języka. Badanie[5] przeprowadzone w 2011 roku na grupie 20 dzieci udowodniło, że ssanie oleju sezamowego codziennie przez 2 tygodnie zmniejsza liczbę mikroorganizmów odpowiedzialnych za nieświeży oddech. Chociaż potrzebne są dalsze badania, to codzienne ssanie oleju może stanowić naturalny lek na nieświeży oddech.

Może zapobiegać próchnicy

Próchnica jest jedną z najczęstszych problemów jamy ustnej. Najczęściej wynika ze złej higieny, spożywania dużej ilości cukru, co doprowadza do gromadzenia się bakterii i powstawania dziur w zębach. Ubytki na zębach mogą być również spowodowane przez płytkę nazębną – bakterie, które rozkładają pokarm, tworzą kwas, który niszczy szkliwo, a tym samym powoduje próchnicę. Niektóre badania[6][7] wykazały, że ssanie oleju może skutecznie zmniejszać liczbę szkodliwych bakterii, które znajdują się w jamie ustnej i ślinie równie skutecznie, co płyn do płukania jamy ustnej. Zmniejszenie tych szczepów bakterii zmniejszeniu próchnicy zębów, a tym samym powstawania ubytków.

Może zmniejszać stany zapalne i poprawić zdrowie dziąseł

Stan zapalny dziąseł jest problematyczną chorobą, której charakterystycznym objawem są spuchnięte, czerwone i krwawiące dziąsła. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest płytka nazębna. Ssanie oleju jest skuteczne w zwalczaniu płytki nazębnej, a tym zapobiega występowaniu stanu zapalnego dziąseł. Przy chorobach dziąseł do płukania jamy ustnej zalecamy szczególnie olej kokosowy, który ma właściwości przeciwzapalne[8]. Badanie[9] przeprowadzone na grupie 60 uczestników z zapaleniem dziąseł udowodniło, że już po tygodniu regularnego stosowania, u każdego badanego zmniejszyła się ilość kamienia nazębnego. Wykazano również poprawę stanu dziąseł. Nieco inna analiza naukowa przeprowadzona na grupie 20 nastoletnich chłopców z zapaleniem dziąseł udowodniła, że codzienne stosowanie oleju sezamowego do płukania jamy ustnej zmniejsza stan zapalny dziąseł, poprzez zmniejszenie ilości szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

Wybiela zęby

Ssanie oleju ma korzystny wpływ na stan zębów – usuwa płytkę nazębną, przy jednoczesnym wybielaniu zębów, co potwierdziła w wielu wywiadach znana amerykańska aktorka Gwyneth Paltrow (używa wyłącznie oleju kokosowego do ssania).

Ma korzystny wpływ na skórę

Ssanie oleju jest również korzystne dla naszej skóry. Usuwa bakterie z jamy ustnej, które mogłaby się dostać do krwiobiegu, a tym samym wywołać różnorodne problemy skórne. Dzięki codziennemu ssaniu oleju skóra odzyskuje swój dawny blask.


Opakowanie Go4Taste

Olej z czarnuszki - 250 ml – cena : 45,00 zł

Kup olej z czarnuszki w sklepie Go4taste.pl

Jak ssać olej?

Ssanie oleju nie jest trudne. Początkowo możesz odczuwać dyskomfort, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do smaku oleju. Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak ssać olej.

  1. Do ust weź 1 łyżkę oleju (gdy przyzwyczaisz się do smaku, to do ssania możesz stosować 2 łyżki) i ssij 15-20 minut. Jeśli w pierwszej próbie odczuwasz dyskomfort, to możesz skrócić czas ssania oleju.
  2. Ssij olej bardzo powoli – podczas tej czynności bardzo uważaj podczas połykania śliny, aby nie połknąć przy tym oleju.
  3. Po zakończeniu ssania wypluj olej (powinien mieć mlecznobiały kolor).
  4. Przepłucz usta ciepłą wodą i umyj zęby.


Zalecamy ssanie oleju codziennie, dzięki temu będziesz miał pewność, że normalizuje ilość bakterii w swojej jamie ustnej. Najbardziej skuteczne jest ssanie oleju przed śniadaniem. Nie zaleca się ssać oleju po śniadaniu.

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas ssania oleju?

Gdy zaczynasz ssać olej, to musisz zwrócić uwagę, aby nie popełnić któregoś z poniższych błędów:

  • Nie stosuj więcej niż 2 łyżki oleju.
  • Zbyt energicznie ssiesz olej.
  • Zbyt długo ssiesz olej – po upływie 20 minut korzyści zdrowotne są niewielkie.
  • Po ssaniu nie płuczesz wodą. Jeśli masz uczucie tłustej powierzchni w ustach, to możesz wypłukać usta nawet kilka minut.

Ssanie oleju – przeciwwskazania

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, to skonsultuj się z lekarzem lub fitoterapeutą, ponieważ nie ma żadnych badań, które potwierdzają stosowanie tego oleju.
Nie należy podawać oleju do ssania dzieciom do 5 r. życia.
Nie zaleca się ssania oleju, jeśli masz alergię na jakikolwiek składnik tego produktu.
Nie należy stosować oleju do ssania, jeśli wywołuje biegunki lub wymioty.
Nie zaleca się również oleju do ssania u osób, które mają wykluczone z diety oleje roślinne.

Materiały źródłowe:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6503789/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31710011/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27084861/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534859/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21911944/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27084861/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31710011/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33022082/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25838632/

Powiązane wpisy

W kategorii:Oleje

Pierwszy Sidebar

Promowany produkt

Olej kokosowy nierafinowany extra virgin - 900 ml
Olej kokosowy nierafinowany extra virgin - 900 ml
31,00 zł
Kup w sklepie Kup

Copyright© 2025 · Brunch Pro by Feast Design Co.