Płatki kukurydziane zaliczane są do najpopularniejszych produktów na śniadanie, po które chętnie sięgają osoby w każdym wieku. Niestety nie wszystkie oferowane w sklepach płatki kukurydziane są zdrowe. Wiele z nich wzbogacanych jest różnymi dodatkami, które mają negatywny wpływ na nasz organizm.
Czy płatki kukurydziane są zdrowe?
Płatki kukurydziane zawierają witaminy i mikroelementy, dzięki temu mają wiele prozdrowotnych właściwości.
Płatki kukurydziane zawierają mało tłuszczu. Udowodniono, że produkty o niskiej zawartości tłuszczu zmniejszają napady głodu i pomagają obniżyć całkowity poziom cholesterolu. Im jest więcej złego cholesterolu, to istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Kukurydza zawiera karotenoid zwany β-kryptoksantyna. Związek ten ma silne właściwości przeciwutleniające, dzięki temu wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia w tym m.in. na płuca.
Inne korzyści z jedzenia płatków kukurydzianych
Płatki kukurydziane zawierają witaminy i mikroelementy. Są również świetnym źródłem węglowodanów złożonych i kwasu foliowego, który jest niezbędny dla kobiet w ciąży. Zmniejsza również ryzyko występowania niektórych nowotworów m.in. raka jelita grubego. Płatki kukurydziane spożywane są najczęściej z mlekiem lub jogurtem naturalnym, co zwiększa przyswajalność białka przez organizm. Pomaga poprawić odporność. Wspiera organizm w regulowaniu niektórych hormonów i enzymów.
Po czym poznać, że są to dobre płatki śniadaniowe?
Płatki kukurydziane powinny zawierać wyłącznie prażone ziarna kukurydzy lub grys kukurydziany. Są one często wzbogacane witaminami i składnikami odżywczymi. Niestety bardzo często w składzie płatków śniadaniowych można znaleźć cukier, sól, maltodekstrynę, syrop glukozowy oraz inne ulepszacze smaku. Gdy kupujesz płatki kukurydziane, to wybieraj te bez substancji słodzących.
Wartości odżywcze płatków kukurydzianych
Płatki kukurydziane zostały wynalezione w XIX wieku przez Adwentystów Dnia Siódmego w celu propagowania wegetariańskiej diety. Produkowane są z tzw. grysu kukurydzianego, który zostaje zmielony, a następnie upieczony. Dzięki temu nabierają charakterystycznego kształtu. Na tym etapie produkcji najczęściej są dodatkowo wzbogacane słodem i różnymi witaminami i minerałami. Płatki kukurydziane są bardzo kaloryczne, w 100 g jest 357 kcal. Zawierają głównie węglowodany 84,1 g w 100 g (w tym tylko 9,5 g cukrów), niewiele białka 7,5 g w 100 g oraz śladowe ilości tłuszczów 0,4 g w 100 g. Płatki kukurydziane mają w składzie dużo witamin z grupy B, A, C, D, E i K oraz minerałów i mikroelementów: fosforu, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, miedzi, cynku i selenu.
Indeks glikemiczny płatków kukurydzianych
Płatki kukurydziane mają wysoki indeks glikemiczny IG=81, dlatego nie powinny ich jeść osoby cierpiące na cukrzycę. Aby obniżyć IG płatków kukurydzianych, należy je podać z jogurtem naturalnym. Dieta oparta na produktach o wysokim IG prowadzi do zaburzeń w gospodarce węglowodanowej, a tym samym do rozwoju chorób serca i układu krążenia. Diabetykom szczególnie polecamy inne rodzaje płatków, np. owsiane, orkiszowe czy gryczane.
Czy płatki kukurydziane są dobre na odchudzanie?
Płatki kukurydziane mają niewiele błonnika tylko 3 g w 100 g. Są bardzo kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny. Dlatego ich nadmierne spożywanie może przyczynić się do wzrostu masy ciała. Osoby będące, np. na diecie keto czy odchudzającej powinny całkowicie zrezygnować z płatków kukurydzianych.
Czy płatki kukurydziane są tuczące?
Spożywane w nadmiernej ilości tak. Niestety bardzo łatwo przesadzić z ilością zjadanych płatków kukurydzianych, ponieważ są delikatne i chrupiące i szybko są trawione przez organizm. Mają niski wskaźnik sytości, czyli po ich zjedzeniu organizm ponownie domaga się posiłku.
Jak jeść płatki kukurydziane? Przykłady zastosowania w kuchni
- Płatki kukurydziane z mlekiem lub z jogurtem są daniem najchętniej spożywanym na śniadanie, lub kolacje. Klasyczne płatki kukurydziane można zastosować również do innych potraw.
- Pokruszone stanowią bezglutenowy zamiennik bułki tartej do panierowania kotletów, czy lubianych przez dzieci nugetsów. Do obtaczania kotletów drobiowych świetnie sprawdzą się również płatki kukurydziane z miodem i orzechami. Jest to idealna propozycja dla osób, które lubią mięso na słodko. Można ich użyć do posypania sałatki, np. z kukurydzy lub z kurczaka.
- Płatki kukurydziane są również świetnym dodatkiem do deserów, np. z jogurtem typu skyr i owocami.
- Można je również zastosować także jako dodatek do ciasta (np. jako składnik ciasta bezglutenowego) lub jako dodatek do kruszonki na ciasto. Z rozdrobnionych płatków kukurydzianych i masła można przygotować spód pod ciasto bez pieczenia.
- Sprawdzą się również do wykonania zdrowych batonów. Z płatków kukurydzianych oblanych miodem lub czekoladą możesz wykonać pyszne nadzienie do tarty, lub muffinek.
Płatki kukurydziane są świetnym źródłem witamin i mikroelementów. Niestety są bardzo kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny. Dlatego nie powinny ich diabetycy oraz osoby na diecie odchudzającej.