Zastosowanie oleju rzepakowego tłoczonego na zimno wykracza poza kwestie kulinarne. Czy wiesz, że ten pozyskiwany z nasion rzepaku jest chętnie stosowany w kosmetyce, szczególnie do pielęgnacji twarzy? Jakie korzyści oferuje olej rzepakowy dla naszej skóry i jak go stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty?
Czy olej rzepakowy jest dobry dla skóry?
Olej rzepakowy, pozyskiwany z jednej z powszechniejszych w naszym klimacie roślin uprawnych, czyli znanej nam rzepaku (Brassica napus L. var. napus), zawiera wiele cennych składników. Te mogą pozytywnie wpływać na kondycję naszej skóry, a w szczególności na jej nawilżenie, nawodnienie, działanie antyrodnikowe i przeciwzmarszczkowe.
Składniki oleju rzepakowego, które mają dobry wpływ na skórę
Z powodu zawartości różnych składników odżywczych i zdrowotnych, olej rzepakowy często stosuje się jako składnik kosmetyków. Kluczowe składniki, które przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry, a nawet wspomagają leczenie lub łagodzą przebieg niektórych schorzeń (np. łuszczycy), to:
- Witaminy: Olej rzepakowy zawiera witaminy A, E i K. Szczególnie istotna w kontekście zdrowia skóry jest witamina E, znana również jako witamina młodości. Odżywia, uelastycznia skórę, a także ma właściwości przeciwzapalne, co czyni olej szczególnie skutecznym w leczeniu pękniętej skóry na rękach i stopach oraz w przypadku egzemy.
- Kwasy tłuszczowe: Zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 i 9, które współdziałają w celu nawilżenia skóry oraz ochrony przed wolnymi rodnikami i niekorzystnymi działaniami środowiska.
- Fitosterole: Te związki mają działanie przeciwzapalne i ochronne. Olej rzepakowy jest czasem nazywany „naturalnym kortyzonem” ze względu na obecność fitosteroli, które są aktywną substancją leczącą egzemę.
- Niski poziom kwasu erukowego: Wysokiej jakości olej rzepakowy, zwłaszcza ten organiczny, zawiera niskie stężenie kwasu erukowego, co czyni go bezpieczniejszym i zdrowszym dla skóry.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno z nasion rzepaku z powodzeniem można stosować zarówno na twarz, jak i skórę na całym ciele. Jego lekka konsystencja pozwala na łatwe wchłanianie przez skórę, co sprawia, że jest idealny jako składnik produktów do pielęgnacji skóry, ale również może być stosowany bezpośrednio na skórę, niezależnie od jej rodzaju.
Olej jest odpowiedni dla każdego typu skóry, szczególnie dla tej suchej, popękanej i wrażliwej. Bardzo często jest on również wykorzystywany do wszelkich kosmetyków związanych z pielęgnacją skóry niemowląt. Z uwagi na jego właściwości nawilżające i ochronne, olej rzepakowy jest cennym składnikiem kosmetycznym.
Jakie efekty przynosi stosowanie oleju rzepakowego?
Regularne stosowanie oleju rzepakowego od razu przełoży się na lepszy wygląd i kondycję skóry. Do zauważalnych efektów należą:
- Nawilżona skóra: Olej rzepakowy dostarcza skórze niezbędnych kwasów tłuszczowych i witamin, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
- Sprężysta i odżywiona: Bogaty w składniki odżywcze, olej rzepakowy pomaga w zmiękczaniu skóry, czyniąc ją bardziej elastyczną i odżywioną.
- Miękka i jedwabista: Działa jako emolient, czyli składnik zmiękczający skórę, pomagając w utrzymaniu jej gładkości i elastyczności.
Udowodniono, że stosowanie oleju rzepakowego może przyspieszać proces regeneracji skóry, a także zniwelować podrażnienia i wspomagać gojenie się.
Jak możesz stosować olej rzepakowy na twarz?
Olej rzepakowy jest pojawia się w składzie wielu kosmetyków, w tym kremów. Jeżeli zależy Ci na korzystnym działaniu oleju rzepakowego, uważnie czytaj etykiety i składy ulubionych kremów i kosmetyków. Oprócz tego olej rzepakowy przede wszystkim można stosować bezpośrednio na skórę.
Pamiętaj, aby osiągnąć dobre efekty, musisz skorzystać z wysokiej jakości oleju rzepakowego. Tylko i wyłącznie do tego celu nadaje się olej rzepakowy tłoczony na zimno, który zawiera 100% oleju rzepakowego. Oznacza to, że musisz wybierać produkty z renomowanych i sprawdzonych tłoczarni, które oferują produkt najlepszej jakości.
Pamiętaj, że do tego celu nie nadaje się w żadnym wypadku olej rzepakowy stosowany do smażenia. To nie ten sam typ oleju.
Stosuj olej rzepakowy w czystej postaci.
Najprostszym sposobem jest aplikowanie oleju rzepakowego bezpośrednio na skórę. Wystarczy do tego kupić naturalny olej rzepakowy tłoczony na zimno i aplikować go bezpośrednio na skórę twarzy, najlepiej robić to za pomocą specjalnego dozownika. W ten sposób na skórę nanosimy kilka kropli i delikatnie je wmasowujemy, zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie i odżywienie.
Dodaj do kremu do twarzy
Olej rzepakowy możemy również dodać do swojego ulubionego kremu do twarzy. W ten sposób wzmocnimy właściwości nawilżające i odżywcze tego kremu.
Przygotuj domowy balsam nawilżający do ciała
Idealny jako balsam leczniczy, szczególnie w zimie dla odwodnionej skóry, lub jako wzbogacający krem na noc przez cały rok.
Połącz z owocami i zrób maseczkę
Bardzo często olej rzepakowy stosowany jest w połączeniu z innymi naturalnymi maskami owocowymi lub na bazie miodu. Świetnie sprawdzi się jako maseczka z kiwi, banana czy miodu rzepakowego.
Olej rzepakowy na skórę – garść przepisów
Na ciepło. Błyskawiczna maseczka natłuszczająco-nawilżająca:
Składniki:
- 1 łyżka oleju rzepakowego
Przygotowanie:
- Podgrzej lekko olej rzepakowy, tak aby był ciepły, ale nie gorący.
- Delikatnie posmaruj ciepłym olejem twarz.
Odżywcza maseczka jogurtowa
Składniki:
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 1 łyżeczka soku z cytryny lub herbaty rumiankowej (opcjonalnie; pomiń sok z cytryny w przypadku suchej skóry)
Przygotowanie:
- Wymieszaj jogurt naturalny z olejem rzepakowym.
- Dodaj sok z cytryny lub herbatę rumiankową, jeśli używasz.
- Nałóż mieszankę na twarz, omijając okolice oczu i ust. Zmyj po 20 minutach.
Maseczka z miodem i olejem rzepakowym
Składniki:
- 1 żółtko
- 1 łyżka miodu (najlepiej rzepakowego, lawendowego lub wielokwiatowego)
- 2 łyżki oleju rzepakowego
Przygotowanie:
- Rozbełtaj żółtko. Dodaj miód i olej rzepakowy, a następnie wymieszaj wszystkie składniki. Nałóż mieszankę na twarz. Zmyj po 20 minutach.
- Maseczki należy zmywać ciepłą wodą i delikatnie osuszyć skórę.
Balsam do ciała z olejem rzepakowym
Składniki:
- 1/4 szklanki startego wosku pszczelego (lub granulki)
- 1/4 szklanki oleju kokosowego
- 1/4 szklanki oleju z orzechów lub nasion (np. migdałowego, rzepakowego, orzechowego)
- 3-4 kapsułki oleju z witaminą E
- Kilka kropli olejku eterycznego (np. geraniowego)
Przygotowanie:
- Rozpuść wosk pszczeli, olej kokosowy i olej z orzechów/nasion w szklanej misce umieszczonej nad garnkiem z gotującą się wodą. Mieszaj do uzyskania jednolitej, kremowej pasty.
- Następnie dodaj olej z witaminą E i olejek eteryczny.
- Przelej natychmiast do małego szklanego słoika lub metalowej puszki.