Olej konopny ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne znajduje się w czołówce olejów kosmetycznych polecanych przez dermatologów. Produkt ten wykazuje działanie łagodzące, przeciwzapalne i regenerujące. Świetnie sprawdzi się do pielęgnacji skóry problematycznej. Jak stosować olej konopny na twarz?
Czym jest olej konopny?
Olej konopny wytwarzany jest wyłącznie z konopi siewnych, czyli Cannabic sativa L. – odmiana ta jest pozbawiona narkotycznego składnika THC (znajduje się w konopiach indyjskich). Przez długi okres wykorzystywany był w przemyśle chemicznym, ponieważ miał złą reputację – uznawany był powszechnie za substancję zakazaną ze względu na domniemane powiązanie z konopią indyjską. W Azji od lat doceniano właściwości lecznicze oleju konopnego i polecany był przez dermatologów do łagodzenia zmian skórnych. W celach dermatologicznych zaleca się stosować olej tłoczony na zimno (w temp. 40°C). Jednak najwięcej właściwości prozdrowotnych ma olej CBD, czyli kannabidiol.
Jakie właściwości ma olej konopny?
Co sprawia, że olej konopny jest taki wyjątkowy? Na pewno wysoka (80%) obecność NNKT (takich jak kwas linolenowy, kwas gamma-linolenowy, czy kwas palmitynowy) oraz dobry stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6, czyli 3:1. Olej konopny jest również świetnym źródłem witamin takich jak: A, D, E i K, minerałów (m.in. fosfor, potas, cynk, wapń, czy magnez), fosfolipidów i steroli roślinnych. Wszystko to sprawia, że stosowanie oleju konopnego na twarz przynosi wiele korzyści dla naszej skóry:
- Nawilża i regeneruje – przy dłuższym i regularnym stosowaniu przywraca prawidłowe nawilżenie skóry, a tym samym odbudowuje naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zawarte w oleju konopnym kwasy tłuszczowe wzmacniają barierę lipidową naskórka, a tym samym tworzą uszczelnienie pomagające zachować wilgoć w skórze.
- Działa przeciwstarzeniowo (antyoksydacyjnie) – ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki temu zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry. Zawiera wit. A i E zwane też witaminami młodości, które poprawiają wygląd skóry i przyspieszają jej regenerację i produkcję kolagenu.
- Działa przeciwzapalnie i łagodząco – ze względu na obecność przeciwutleniaczy oraz innych składników aktywnych takich jak m.in. kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy, wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne;
- Pomaga w walce z trądzikiem – zawiera przeciwutleniacze, dzięki temu wykazuje działanie przeciwzapalne, co jest pomocne w leczeniu skóry trądzikowej;
- Poprawia elastyczność skóry – olej konopny odbudowuje naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, zawiera witaminy młodości, zapewnia ochronę przeciwsłoneczną na poziomie SPV 6. Nakładany na noc pomaga zregenerować naskórek, oczyszcza zablokowane pory, wzmacnia naczynia krwionośne (dlatego polecany jest dla osób z cerą naczynkową) oraz pomaga zrównoważyć produkcję sebum.
- Zmniejsza widoczności blizn i przebarwień – ze względu na zawartość licznych składników aktywnych regularne stosowanie oleju konopnego na skórę, wyrównuje jej koloryt, a tym samym zmniejsza widoczność blizn i innych przebarwień.
Jak działa olej konopny na skórę twarzy?
Jak już wspomnieliśmy, olej konopny w 80% składa się z NNKT, w tym kwasów Omega-3 i Omega-6 w proporcji 1:3, witamin i minerałów oraz organicznych związków roślinnych o działaniu prozdrowotnym. Jest bogaty w przeciwutleniacze, dzięki temu łagodzi stany zapalne skóry. Łagodzi również różnorodne schorzenia skórne takie jak: AZS, ŁZS, czy trądzik.
Stosowanie oleju konopnego na twarz może przynieść korzyści osobom cierpiącym na: AZS, trądzik, łuszczycę, liszaj [1]. Olej konopny może zapobiegać i leczyć objawy związane ze starzeniem się skóry [2].
Jak stosować olej konopny na twarz?
Olej konopny na twarz może być stosowany na wiele różnych sposobów: do demakijażu, pielęgnacji skóry, a także jako finałowy produkt zabiegów pielęgnacyjnych.
Do mycia twarzy i demakijażu
Świetnie sprawdzi się do demakijażu twarzy, ponieważ świetnie usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia. W tym celu należy wymieszać go z olejem rycynowym.
1. Pod oczy
Olej konopny jest skutecznym produktem w pielęgnacji wokół oczu. Wzmacnia wiotczejącą skórę i niweluje widoczne zmarszczki. Wzmacnia naturalne właściwości hydrolipidowe naskórka. Pamiętaj, aby nie aplikować oleju bezpośrednio na skórę, tylko na serum lub krem pod oczy.
2. Jako zamiennik kremu na noc
Jeśli chcesz uzyskać lepszy efekt ze stosowania oleju konopnego na twarz, to przed nałożeniem na skórę wieczorem powinieneś wymieszać go z hydrolatem, kwasem hialuronowym lub żelem aloesowym, a następnie nałożyć jako krem na noc.
3. Jako dodatek do kremu do twarzy
Olej konopny może wzmocnić właściwości kremu stosowanego do codziennej pielęgnacji twarzy. Wystarczy tylko dodać 2-3 kropli oleju konopnego do kremu do twarzy, wymieszać i nałożyć na twarz.
4. Jako finałowy produkt pielęgnacyjny
Olej konopny stosowany jako finałowy produkt pielęgnacyjny zwiększa wchłanianie substancji odżywczych, a tym samym skóra otrzymuje dodatkowe wsparcie.
Kto powinien unikać stosowania oleju konopnego na twarz?
Olej konopny ma szerokie spektrum zastosowań – może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Większość przeciwwskazań dotyczy wewnętrznego stosowania oleju konopnego. Stosowanie zewnętrzne oleju konopnego (np. na skórę twarzy) uznawane jest za bezpieczne. Może być stosowany do każdego rodzaju skóry. Jednak możliwe jest występowanie reakcji alergicznej na ten surowiec (choć jest to rzadkością). Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz bezpiecznie zastosować olej konopny na twarz, to skonsultuj się z kosmetologiem lub dermatologiem.
Przepisy z olejem z konopnym na twarz
Olej konopny stosowany jest na ogół wewnętrznie (do picia). Jednak coraz więcej osób interesuje jego prozdrowotne działanie na skórę takie jak: zmniejszenie widoczności zmarszczek czy przebarwień skórnych, łagodzenie zmian trądzikowych czy naczyniek krwionośnych.
Do usuwania makijażu
Połączony olej konopny z rycynowym świetnie sprawdzi się do usuwania nawet wodoodpornego makijażu.
Składniki:
- 30 ml oleju konopnego
- 10 ml oleju rycynowego (w przypadku cery tłustej należy zwiększyć ilość oleju rycynowego do 30 ml)
Przygotowanie:
- W szklanym naczyniu wymieszaj oba oleje.
- Zwilż mocno skórę.
- Nałóż na twarz mieszankę. Odczekaj 1-2 minut.
- Po tym zabiegu delikatnie usuń olej za pomocą miękkiej ściereczki np. muślinowej, czy mikrowłókna.
- Ścierkę po każdym dotknięciu twarzy wypłukać, a czynność powtarzać do całkowitego usunięcia oleju z twarzy.
Jako domknięcie procesu pielęgnacyjnego
Po oczyszczeniu skóry twarzy przemyj tonikiem, a następnie nałóż serum i krem dedykowany do typu skóry. Jako domknięcie procesu nałóż na twarz 1 łyżkę oleju konopnego. Dzięki temu lepiej wchłaniają się substancje odżywcze zawarte w oleju konopnym. Jeśli po zabiegu masz wrażenie, że skóra jest sucha i odwodniona, to jest to spowodowane brakiem odpowiedniego nawilżenia.
Materiały źródłowe:
- Tabassum, N., & Hamdani, M. (2014). Plants used to treat skin diseases. Pharmacognosy reviews, 8(15), 52–60. https://doi.org/10.4103/0973-7847.125531, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931201/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931201/
- AnujaHari Gholap Madhavi, P. Mahajan, Mahesh K. Gupta, Skin and Skin care in Ayurveda, https://www.iosrjournals.org/iosr-jdms/papers/Vol14-issue5/Version-2/O014525760.pdf