Jeśli zastanawiasz się jaki olej kokosowy wybrać, czym kierować się podczas zakupu, aby kupić produkt wysokiej jakości? To ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Ze względu na szeroki wybór tego produktu w sklepach postaramy się przybliżyć kilka najważniejszych cech dobrego oleju kokosowego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju kokosowego?
Wybór dobrej jakości oleju kokosowego może być banalnie prosty, jeśli wiesz czym się kierować podczas zakupu tego produktu.
Typ oleju kokosowego: rafinowany czy tłoczony na zimno?
Gdy wybierasz olej kokosowy, to musisz zwrócić uwagę na to, czy jest to olej kokosowy rafinowany, czy olej kokosowy nierafinowany. Jaki olej będzie najlepszy? Zdecydowanie ten nierafinowany tłoczony na zimno. Dzięki temu nie został pozbawiony naturalnych wartości odżywczych – zawiera m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Natomiast olej kokosowy rafinowany pozbawiony jest wielu cennych dla zdrowia składników odżywczych. Olej kokosowy rafinowany nie ma ani smaku, ani zapachu kokosa.
Stan skupienia
W sklepach można znaleźć oleje kokosowe zarówno o stałej, jak i płynnej konsystencji. Chociaż oba nazywane są tak samo, to nie są tym samym. Tłuszcze nasycone w temperaturze pokojowej powinny mieć konsystencję stałą. Gdy olej kokosowy został poddany dodatkowej obróbce (podczas której zostały wyeliminowane niektóre nienasycone kwasy tłuszczowe), to taki produkt ma płynną konsystencję. Taki olej kokosowy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozbawiony jest najcenniejszych składników odżywczych, jakimi są nasycone tłuszcze. Tym samym nie jest dobry dla zdrowia. Jeśli olej kokosowy ma żółty lub szary kolor, to oznacza to, że jest gorszej jakości lub w czasie obróbki został zanieczyszczony.
Certyfikaty
Gdy chcesz zakupić dobrej jakości olej kokosowy, to wybieraj ten z oznaczeniem organicznym. Dzięki temu masz pewność, że do uprawy kokosa, z którego wytworzono olej, nie zostały użyte pestycydy ani inne środki uprawy roślin. Organiczny olej kokosowy wytwarzany jest z orzechów pochodzących ze zrównoważonych upraw.
W sklepach dostępne są również oleje kokosowe z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Etykieta ta jest gwarancją, że produkt został wyprodukowany z poszanowaniem warunków płacy i pracy robotników.
Jeśli decydujesz się na zakup rafinowanego oleju kokosowego, to wybierz organiczny, taki certyfikat oznacza, że do produkcji oleju nie został użyty chemiczny heksan.
Metoda tłoczenia
Najlepszy jest olej kokosowy tłoczony na zimno. Najczęściej oznaczany jest na etykiecie Extra Vergine i/lub „tłoczony na zimno”. W procesie pozyskiwania nie są stosowane wysokie temperatury ani chemicznych (heksanu). Dzięki temu produkt zachowuje wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych.
Skład
Olej kokosowy powinien mieć w składzie tylko jeden składnik – olej z miąższu kokosowa, jeśli na etykiecie zobaczysz, jakiekolwiek inne dodatkowe składniki, to nie kupuj takiego oleju.
Opakowanie
Najlepszy olej kokosowy dostępny jest w szklanych ciemnych opakowaniach, które pomagają chronić produkt przed światłem, a tym samym zapobiegają utlenianiu się wielu cennych składników odżywczych.
Smak i zapach
Gdy wybierasz olej kokosowy, to musisz zwrócić uwagę na jego smak i zapach. Produkt dobrej jakości charakteryzuje się delikatnym smakiem i aromatem – nie jest ostry ani przytłaczający. Gdy smak lub/i zapach oleju kokosowego jest bardzo intensywny, oznacza to produkt niskiej jakości, do którego zostały dodane różnorodne wzmacniacze smaku. Gdy olej kokosowy nie ma żadnego smaku i aromatu, to na pewno pozyskany był w procesie rafinacji (został pozbawiony wszelkich cennych dla zdrowia składników odżywczych).
Cena
W przypadku oleju kokosowego cena jest często odzwierciedleniem jakości produktu. Tanie oleje to najczęściej sztucznie zabarwione rafinowane oleje kokosowe. Proces pozyskiwania tego tłuszczu roślinnego nie jest ani prosty, ani tani, dlatego cena wysokiej jakości produktu nie będzie niska. Pamiętaj, że im tańszy produkt, tym większe prawdopodobieństwo, że zawiera różnorodne dodatki.
Wybór wysokiej jakości oleju kokosowego jest kwestią świadomego podejścia do kryteriów wyboru. Szukaj nierafinowanego, tłoczonego na zimno produktu o stałej konsystencji. Upewnij się, że posiada on certyfikat organiczny lub sprawiedliwego handlu, a skład ogranicza się wyłącznie do miąższu kokosowego. Zwróć uwagę na opakowanie – najlepiej, jeśli jest to ciemne szkło – a także na naturalny smak i zapach. Choć cena może być wyższa, gwarantuje to najlepszą jakość i korzyści dla zdrowia.