• Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego

Go4taste Blog

  • Facebook

Zapraszamy do sklepu: Go4Taste.pl

Jesteś tutaj: Home / Suplementy diety / Na co pomaga ocet jabłkowy?

28 lipca 2022

Na co pomaga ocet jabłkowy?

Spis treści ukryj
1. Co to jest ocet jabłkowy i z czego powstaje?
2. Ocet jabłkowy właściwości
2.1. Ocet jabłkowy na odchudzanie
2.2. Ocet jabłkowy na włosy
2.3. Ocet jabłkowy na zapalenie stawów
2.4. Ocet jabłkowy na rwę kulszową
3. Ocet jabłkowy – zastosowanie
4. Jak pić ocet jabłkowy?
5. Picie octu jabłkowego skutki uboczne
5.1. Powiązane wpisy

Ocet jabłkowy jest bardzo popularnym środkiem spożywczym o wszechstronnym prozdrowotnym działaniu. Można go przygotować samodzielnie albo kupić gotowy w sklepie. Jak go spożywać i na jakie przypadłości pomaga?

Co to jest ocet jabłkowy i z czego powstaje?

Ocet jabłkowy jest wytworem fermentacji jabłek. Można go przygotować samodzielnie, poprzez przełożenie przefiltrowanego soku z jabłek do czystej szklanej butelki lub słoika i odstawienie w ciemne, chłodne miejsce na około cztery tygodnie. Po tym czasie należy go przefiltrować jeszcze raz, do czasu aż początkowy alkohol przemieni się właśnie w ocet. W warunkach domowych ten proces jest długotrwały i wymaga zachowania dużej sterylności. Wszelkie zanieczyszczenia mogą skutecznie uniemożliwić powstanie octu. Dlatego warto kupować gotowy produkt, zwłaszcza w wersji eko, ze sprawdzonych jabłek.

Ocet jabłkowy właściwości

Ocet jabłkowy znany jest gospodyniom domowym od stuleci nie tylko ze względu na swój smak, ale także właściwości zdrowotne. Dzieje się tak z uwagi na jego zawartość wielu składników odżywczych. Zawiera witaminy i minerały działające skutecznie na poprawę stanu włosów i paznokci. Poprawia także pamięć. To nie wszystkie możliwości, jakie za sobą niesie.

  • Zabija bakterie. Kwas octowy główny składniki octu jabłkowego ma działania bakteriobójcze i zapobiegać namnażaniu patogenów.
  • Konserwuje żywność. Ocet jest również konserwantem żywności. Liczne badania udowodniły, że hamuje rozwój bakterii takich jak E. coli i psucie się żywności
  • Obniża poziom cukru. Badania wykazały, że może on również pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2.
    Po jego spożyciu poprawia się wrażliwości na insulinę i obniża poziom cukru we krwi.
  • Wspomaga odchudzanie. Ocet może też może zwiększać uczucie pełności, przez co spożywamy mniejsze ilości kalorii i tracimy na wadze.
  • Może obniżać cholesterol i ciśnienie krwi. Z kilku badań na zwierzętach wynika, że ocet może obniżać trójglicerydy we krwi, cholesterol i ciśnienie krwi. Na razie nie można jednoznacznie stwierdzić, że ocet będzie miał takie samo działanie na ludzi.

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Bardzo znane są właściwości octu jabłkowego, jako wspomagania procesów odchudzania. Dzieje się tak z uwagi na pobudzanie przez niego procesów trawiennych. Dodatkowo zmniejsza on również wchłanianie się tłuszczy. Posiłek z jego dodatkiem szybciej daje uczucie sytości. Co więcej, jego działanie w tym zakresie zostało potwierdzone w wielu badaniach. W jednym z nich okazało się, że bez zmian w trybie życia i bez znaczących zmian w jadłospisie, ocet jabłkowy zmniejszył aż o 200 kcal codzienną podaż kalorii w porównaniu do grupy kontrolnej. Najlepiej jest pić go do porannego posiłku. 1-2 łyżki stołowe octu jabłkowego (15-30 ml) zmieszać należy ze szklanką przegotowanej wody.

Ocet jabłkowy na włosy

Z octu jabłkowego można przygotować doskonałą płukankę lub odżywkę do włosów. Sprawdzi się w przypadku problemów ze stanem zapalnym skóry, łupieżem. Ocet w tej formie działa odświeżająco.

Ocet jabłkowy na zapalenie stawów

Wiele rodzajów stanów zapalnych stawów ma charakter przewlekły. Oznacza to, że nie można ich całkowicie wyleczyć, a jedynie zmniejszyć uciążliwość. Są oczywiście odpowiednie leki, jednak długotrwałość ich przyjmowania niesie za sobą ryzyko skutków niepożądanych. Ocet jabłkowy jest jedną z naturalnych metod wspomagających leczenie. Dzieje się tak dlatego, że ma on właściwości zmniejszające obrzęki stawów. Poza tym działa on również antyoksydacyjnie. Wolne rodniki nie będą więc dodatkowo uszkadzać stawów, ponieważ choroby stawów często mają podłoże autoimmunologiczne. W przypadku problemów tego rodzaju można pić ocet jabłkowy, stosować go w formie kąpieli leczniczych albo okładów.

Ocet jabłkowy na rwę kulszową

Rwa kulszowa to potoczne określenie uszkodzenia nerwu kulszowego. Może do niego dojść na przykład na skutek siedzącego trybu życia. Jednym z domowych sposobów na zmniejszenie tej bolesnej dolegliwości jest wykonanie moczenia stóp. W tym celu przygotuj mieszankę garści soli, 1 l octu jabłkowego i 10 l gorącej wody. Do roztworu trzeba włożyć stopy i moczyć je tak długo, aż woda wystygnie. Następnie trzeba założyć skarpety. Ocet jabłkowy pomoże już przy pierwszym użyciu.

Ocet jabłkowy – zastosowanie

Jabłkowy smak w połączeniu z kwasowością sprawia, że ocet jabłkowy jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Przyda się również w marynatach, ponieważ dodaje kruchości i dobrze konserwuje.
Można go stosować również do domowych syropów i leków na przeziębienie. Osoby mające problemy z niedrożnością nosa również powinny wybierać ten przydatny produkt.

W przypadku octu jabłkowego podstawową zasadą jest umiar. Ma on bardzo wyrazisty smak. Dlatego do potraw należy dodawać go odrobinę, dla zaostrzenia smaku.

Jak pić ocet jabłkowy?

Czysty ocet jabłkowy działa drażniąco na śluzówkę. Pić się go powinno w formie rozcieńczonej. Najlepsza jest proporcja łyżki octu na szklankę wody. Tak spożywany od czasu do czasu nie przyniesie negatywnych skutków. To szczególnie istotne, jeżeli ma być on elementem diety odchudzającej.

Szklanka mieszanki wody, miodu i octu jabłkowego po posiłku pomaga w usunięciu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Picie octu jabłkowego skutki uboczne

Octu jabłkowego nie można pić w ciąży oraz przy problemach z wrzodami i wątrobą. Może on powodować zgagę. Zazwyczaj dotyczy to jednak nadmiarowego spożycia tego produktu.

Powiązane wpisy

W kategorii:Suplementy diety

Drugi sidebar

O surowcach

  • Bakalie
  • Cukier
  • Częste pytania
  • Herbaty
  • Kasze
  • Kawa
  • Mąki
  • Miody i syropy
  • Oleje
  • Orzechy
  • Owoce liofilizowane
  • Owoce suszone
  • Pestki i nasiona
  • Przyprawy
  • Ryże
  • Superfoods
  • Suplementy diety
  • Witaminy i minerały

Wyszukiwarka

Zaproponowane posty

Drzewo z pistacjami

Jak rosną pistacje?

Pistacje cenione są ze względu na wyjątkowy smak i wartości odżywcze. Nie każdy wie, że tak naprawdę ...

Czytaj więcej

Copyright© 2023 · Brunch Pro by Feast Design Co.