Jaglanka jest nieocenionym źródłem składników odżywczych i stanowi świetną bazę do przeróżnych dań. Jednak w porównaniu do innych kasz zawiera bardzo wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 71. Na szczęście diabetycy w ramach rozsądku i odpowiedniego przyrządzenia mogą korzystać z dobrodziejstw ziaren prosa, dzięki zawartości węglowodanów złożonych.
Kasza jaglana a indeks glikemiczny
Indeks glikemiczny to wskaźnik, który informuje nas jak szybko po spożyciu danego pokarmu wzrasta poziom cukru we krwi. Indeks glikemiczny to ważna informacja dla cukrzyka. Kierując się poziomem IG, może on dobierać i właściwie komponować swoją dietę z produktów, które nie będą podnosić cukru we krwi. Do najbardziej pożądanych produktów w diecie są te, które znajdują się w pierwszej grupie o indeksie glikemicznym do 55. Wszystkie pozostałe mogą być spożywane przez cukrzyka sporadycznie lub całkowicie wyeliminowane z diety. Gdybyśmy mieli kierować się tylko i wyłącznie poziomem wskaźnika IG, czyli indeksu glikemicznego kasza jaglana nie byłaby w czołówce kasz rekomendowanych dla osób chorych na cukrzycę.
W opracowaniach naukowych IG kaszy jaglanej balansuje na granicy średniego i wysokiego wskaźnika. W zależności od formy podania i rodzaju indeks glikemiczny kaszy jaglanej waha się w granicach od 65 do 72. [1] A to oznacza, że kasza może znaleźć się w diecie cukrzyka, ale powinna być wybierana raczej okazjonalnie i niezbyt często.
W gronie kasz o niskim poziomie glikemicznym, czyli tych, które mogą być bez obaw spożywane przez diabetyków są: kasza komosa ryżowa (IG 35) i kasza jęczmienna (IG 25).
Czy diabetycy powinni jeść kaszę jaglaną?
Czy oznacza to, że cukrzycy powinni całkowicie wyeliminować kaszę jaglaną z diety? Okazuje się, że nie.
Kasza jaglana, pomimo niewątpliwie wysokiego indeksu glikemicznego, zawiera wiele wartościowych składników, które korzystnie wpływają na organizm cukrzyka i w pewnym stopniu niwelują efekt wysokiego IG. Wielu specjalistów zaleca spożywanie kaszy jaglanej i wprowadzenie jej do diety, oczywiście rozsądnych proporcjach. Pozytywne działania kaszy jaglanej potwierdzają badania przeprowadzone w ciągu ostatnich lat.
W jednych z eksperymentów, w którym poddano badaniu myszy chore na cukrzycę, wykazano, że dodatek białka prosa „może zwiększyć wrażliwość na insulinę i obniżyć poziom glukozy we krwi, a także poziom trójglicerydów”.
Kasza jaglana zawiera dużo energii i cennego błonnika pokarmowego, a także białka o zrównoważonym profilu aminokwasów. Dostarcza organizmowi wielu minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. W ten sposób obniża ryzyko wielu chorób przewlekłych takich jak choroby sercowo-naczyniowe neurodegeneracyjne czy nowotworowe.
Wysoka zawartość błonnika i przeciwutleniaczy znacznie zmniejsza skoki insuliny po posiłku, a także pozytywnie wpływa na trawienie u osób chorych cukrzycę. Kasza jaglana zawiera również wiele węglowodanów złożonych, które zapewniają większość sytość po posiłku, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na podjadanie
Z badań opublikowanych w sierpniu 2019 roku w Journal of Food and Nutritional Disorders, wynika, że prosto (w tym kasza jaglana) może pomagać w redukcji poziomu cukru we krwi na czczo, jak i po posiłku u osób zdrowych, a również tych chorych na cukrzycy typu 2. [2]
Zobacz też: Kasza jaglana i jej właściwości.
Jak jeść kaszę jaglaną przy cukrzycy?
Jak widać, nie ma powodów do tego, aby całkowicie eliminować kaszę jaglaną z diety, nawet jeżeli chorujemy na cukrzycę. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie komponowanie kaszy jaglanej w posiłkach. Aby kasza nie podnosiła znacznie poziomu cukru we krwi, warto stosować ją tylko w wytrawnych daniach i powinna być łączona z białkiem. Warto jeść ją w towarzystwie np. chudego mięsa i z dużą ilością warzyw. Dodatkowo kasza jaglana powinna pochodzić ze zdrowych upraw od sprawdzonych producentów.
Ważne jest również sama forma podania kaszy jaglanej. Diabetycy powinni gotować kaszę jaglaną na sypko. Wówczas zacznie wolniej będzie podnosić glikemię.
Materiały źródłowe:
- https://diabetesjournals.org/care/article/31/12/2281/24911/International-Tables-of-Glycemic-Index-and
- Choi Y.-Y., Osada K., Ito Y., Nagasawa T., Choi M.-R., Nishizawa N. (2005). Effects of dietary protein of korean foxtail millet on plasma adiponectin, HDL-cholesterol, and insulin levels in genetically Type 2 diabetic mice. Biosci. Biotechnol. Biochem. 69 31–37. 10.1271/bbb.69.31