Wprowadzanie stałych pokarmów, czyli tzw. rozszerzanie diety jest bardzo dużym krokiem w życiu każdego maluszka i jego rodzica. Jednym z pierwszych produktów, które podawane są dzieciom w tym wieku, jest ryż. Zanim wprowadzisz ten produkt do diety swojego maluszka, to powinieneś poznać najważniejsze informacje o ryżu w diecie niemowląt.
Czy niemowlę może jeść ryż?
Może, lecz zgodnie z ustaleniami Agencji Żywności i Leków (FDA) niemowlęta jedzą 3 razy więcej ryżu niż dorośli. Dlatego bardziej narażone są na zatrucie arsenem. Z tego powodu zaleca się ograniczenie, a nawet zrezygnowanie z podawania ryżu niemowlakom.
Istnieje ryzyko zanieczyszczenia arsenem nieorganicznym ryżu. Pierwiastek ten ma działanie kancerogenne. Występuje w wodach pitnych, a skoro ryż rośnie w wodzie skażonej dużą ilością arsenu, to produkt ten może zawierać duże ilości tego pierwiastka. Ryż w początkowej fazie wzrostu wchłania arsen szybciej niż inne produkty zbożowe. Rozporządzenie Komisji Europejskiej (2015 r.) określa dopuszczalny poziom arsenu nieorganicznego w produktach zawierających ryż dla niemowląt i małych dzieci.
Jakie są zalety jedzenie ryżu przez niemowlaka?
Ryż jest produktem lekkostrawnym, dlatego zalecany jest dla osób z problemami jelitowymi czy trawiennymi. Jest produktem bezglutenowym, więc polecany jest dla tych niemowląt, u których istnieje duże ryzyko alergii gluten. Ryż jest produktem bogatym w białko i ubogim w tłuszcze. Ma również sporo wit. B i błonnika. Na początku rozszerzania diety polecamy podawać ryż brązowy, który zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych. Jest świetnym źródłem m.in. żelaza, witamin B1, B2 i PP.
Od kiedy można podawać ryż niemowlakowi?
Ryż ma delikatnie słodki smak, a przede wszystkim jest lekkostrawny. Dlatego bardzo wielu rodziców wybiera go jako pierwszy produkt podczas rozszerzania diety. Wg najnowszych wytycznych ryż można wprowadzać już od początku rozszerzania diety maluszka, czyli od 6 miesiąca życia. Jednak dziecku musi wykazywać gotowość do rozszerzania diety, czyli maluszek potrafi w miarę stabilnie siedzieć z podparciem, interesuje się jedzeniem i potrafi samodzielnie wkładać przedmioty do ust. Wielu dietetyków zaleca rozszerzanie diety w formie BLW.
Jaki ryż dla niemowląt?
Gdy kupujesz ryż i inne produkty wykonane na jego bazie np. kleiki lub zupki. Powinieneś zwrócić uwagę na kraj pochodzenia ziaren. Najwięcej szkodliwego dla zdrowia arsenu zawiera ryż pochodzący z Chin. Dużo lepszym wyborem jest zakup ryżu z Indii lub USA. Pamiętaj, aby dla niemowląt nie kupować ryżu w torebkach, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia się szkodliwy plastik, czyli bisfenol A (BPA). Ciekawą opcją podczas rozszerzania diety niemowląt jest ryż wstępnie preparowany (parboiled), który smakuje podobnie do białego ryżu, a jest od niego znacznie zdrowszy.
Ciekawą opcją są płatki ryżowe, czyli tzw. delikatna wersja ryżu, którą można bardzo szybko przygotować (są gotowe w 2 minuty po wrzuceniu na wrzątek. Świetnie smakują zarówno na ciepło na i na zimno. Wielu lekarzy pediatrów zaleca podawanie maluszkom kleiku ryżowego, który jest łatwo przyswajalny przez dzieci.
Jak podawać?
Niemowlęta na początku rozszerzania diety zjadają niewielką ilość posiłków. Gdy chcesz, aby posiłki miały jak najwięcej wartości odżywczych, to warto wybierać tzw. produkty gęsto odżywcze (w niewielkiej porcji zawierają dużą ilość składników odżywczych). Posiłki w diecie niemowląt powinny być również odpowiednio zbilansowane pod względem kaloryczności. Ryż nie jest produktem gęsto odżywczym, dlatego polecamy go podawać z innymi produktami wysokobiałkowymi. Poniżej lista produktów, które warto podawać z ryżem. Są to m.in. mięso (zwłaszcza z indyka i wołowina), jaja, ryby, orzechy i kosma ryżowa. Początkowo poleca się podawać zmiksowany ryż lub płatki ryżowe (nie trzeba ich rozdrabniać). Po kilku dniach można połączyć ryż z innymi składnikami np. jabłkiem czy delikatnym mięsem.
Sprawdzone przepisy na wprowadzenie ryżu do diety dziecka
Ryż zapiekany z jabłkami
Ryż zapiekany z jabłkami cynamonem jest daniem, które można przygotować dla całej rodziny.
Składniki:
- 1 szklanka ryżu
- 2 szklanki wody.
- 1 łyżka masła + 1 łyżeczka
- 6 słodkich jabłek
- ¼ łyżeczki cynamonu
Sposób przygotowania:
- Piekarnik rozgrzej do 180°C.
- Ryż wsyp do gotującej się wody. Dodaj masło.
- Gotuj na małym ogniu pod przykryciem do chwili, aż wchłonie wodę.
- Jabłka umyj, obierz. Zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
- Formę do zapiekania wysmaruj 1 łyżeczką masła.
- Włóż do wysmarowanej formy ryż. Dodaj jabłka. Posyp cynamonem. Przykryj drugą połową ryżu.
- Zapiekaj około 30 minut.
Płatki ryżowe z bananem
Jest to bardzo szybkie danie, które z pewnością zasmakuje każdemu maluszkowi.
Składniki:
- 1 dojrzały banan
- 3 łyżki płatków ryżowych
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania:
- Banana dokładnie umyj i obierz. Włóż do miski i rozgnieć widelcem.
- Płatki ryżowe wsyp do innej miski. Zalej wrzątkiem.
- Wymieszaj rozgniecionego banana z płatkami ryżowymi.
Czy ryż może uczulić?
Ryż należy do grupy produktów o niskim współczynniku alergiczności. Dlatego uważany jest za jeden z bezpieczniejszych produktów do stosowania. Niemniej podczas rozszerzania diety należy bardzo uważnie obserwować dziecko, aby wykluczyć ewentualne alergie pokarmowe.