Refluks żołądka jest bardzo częstą chorobą, której jednym z objawów jest zgaga. Czy można jeść miód na refluks? Jaki będzie najlepszy?
Co to jest refluks żołądka?
Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) jest to cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Wraz z niestrawionym pokarmem do przełyku wraca kwas solny i enzymy trawienne, które wywołują tzw. zgagę. Refluks jest powszechnym schorzeniem, które dotyczy osób w różnym wieku. Szacuje się, że w krajach wysoko uprzemysłowionych na refluks choruje od 20-40% populacji, w tym na refluks żołądka 10%.
Jakie są przyczyny refluksu?
Najczęstszymi przyczynami refluksu są:
- zwiotczenie dolnego zwieracza mięśni żołądka- najczęściej występuje po operacjach żołądka, picia dużych ilości kawy i alkoholu;
- przepuklina rozworu przełykowego- najczęściej występuje u osób otyłych, które mają zwiększone ciśnienie brzuszne;
- niektóre leki stosowane m.in. w chorobach serca;
- inne choroby, np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne,
- otyłość i nadwaga,
- palenie papierosów.
Jakie są objawy refluksu?
Najczęstszymi objawami są:
- zgaga, pieczenie w przełyku,
- kwaśny posmak odczuwalny w jamie ustnej,
- uczucie cofanie się treści pokarmowej,
- ból w klatce piersiowej,
- przewlekły kaszel i chrypka zwłaszcza po położeniu się do łóżka,
- czkawka,
- ślinotok,
- nudności.
Produkty zalecane i zakazane przy refluksie
Dieta przy refluksie musi być lekkostrawna, dlatego należy wykluczyć wszystkie potrawy zawierające duże ilości tłuszczów. Nie wolno jeść również kwaśnych potraw, ponieważ powodują zapalenie błony śluzowej żołądka. Nie wolno jeść także produktów zwiększających wydzielanie kwasu solnego w żołądku, np. mięty pieprzowej. Nie zaleca się również kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Należy także wykluczyć napoje gazowane oraz soki z cytryn i pomidorów.
W diecie osób z refluksem powinny dominować produkty wysokobiałkowe, np. przetwory mleczne, wołowina i drób. Zaleca się również stosowanie tzw. białej diety opartej na: ziemniakach, wodzie, siemieniu lniany i mleku, w ograniczonych ilościach można jeść: chudy drób i ryby, czerstwe pieczywo. Ze słodyczy można jeść tylko ciasto biszkoptowe.
Czy miód może pomóc na refluks?
W świetle ostatnich badań – tak. Miód jest silnym źródłem przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki, które mogą być przyczyną refluksu. Wolne rodniki uszkadzają komórki wyściełające przewód pokarmowy. Spożywanie miodu w czasie refleksu może wpływać korzystnie na układ pokarmowy, ponieważ zmniejsza uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Zmniejsza także zgagę wywołaną przez refluks.
Miód działa kojąco na błonę śluzową przełyku, dzięki temu zmniejsza stany zapalne przełyku, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo występowania zgagi.
Miód wspiera również pracę układu pokarmowego i pomaga dostarczyć do organizmu składniki, które wspomagają jego prawidłową pracę. Ma właściwości przeciwzapalne i neutralizujące kwasy. Miód ma również działanie przeciwbakteryjne, jest to bardzo ważne w przypadku występowania wrzodów spowodowanych przez bakterię Helicobacter pyroli.
Jaki miód najlepszy na refluks żołądka?
Miód akacjowy
Od czasów starożytnych miód akcjowy stosowany jest na wiele dolegliwości. Ma działanie regulujące trawienie, przeciwwrzodowe, wspomaga regenerację błony śluzowej żołądka. Ma także działanie antybakteryjne.
Miód leśny
Jest to miód mieszany nektarowo- spadziowy. Zawiera wiele cennych składników odżywczych. Wspomaga działanie układu pokarmowego i pomaga łagodzić objawy refluksu.
Jak stosować miód przy refluksie?
Jeśli chorujesz na refluks, to możesz jeść miód na różne sposoby:
- 1 lub 2 łyżki miodu. Badacze [1] z British Medical Journal odkryli, że spożywanie jednej łyżeczki surowego miodu dziennie łagodzi objawy refluksu żołądkowego.
- Zmieszaj z napojami. Miód możesz wymieszać też ze szklanką ciepłej wody lub herbaty.
- Przygotuj pastę z miodu cynamonu. Jeśli cierpisz na zgagę wywołaną refluksem, to możesz przygotować pastę z miodu i cynamonu. Możesz nią smarować pieczywo zamiast dżemu.
- Zmieszaj z jogurtem. Jeśli lubisz jogurt naturalny, to możesz do niego dodać 1-2 łyżek miodu, aby zmniejszyć objawy refluksu.
- Ocet z miodem. Jednym z domowych sposobów na refluks jest mieszanka octu jabłkowego, wody i miodu. Wymieszaj 240 ml wody, 2 łyżki octu jabłkowego i 1- 2 łyżek miodu. Mieszankę pij przed każdym posiłkiem.
Tak przygotowany miód złagodzi objawy refluksu – zmniejszy objawy zgagi i pieczenia w przełyku.
Materiały źródłowe:
- Honey – A nutrient with medicinal property in reflux oesophagitis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3978955/ [dostęp 24.05.2022r]
- Oesophagus: Heartburn, https://www.bmj.com/rapid-response/2011/10/28/oesophagus-heartburn-and-honey [dostęp 24.05.2022r]