Domowa pasta migdałowa jest smaczna, zdrowa i prosta w przygotowaniu (poradzi sobie nawet laik). Poniżej przedstawiamy dwa przepisy na domową pastę migdałową
Dlaczego warto jeść masło migdałowe?
Pasta migdałowa jest idealną propozycją dla wszystkich, którzy chcą jeść smaczne i zdrowe produkty. Masło z migdałów uważane jest za superfood. Zawiera m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy: E, A i C oraz z grupy B. Wszystko to sprawia, że pasta migdałowa zapobiega otyłości, cukrzycy i ma korzystny wpływ na pracę układu immunologicznego. Pasta z migdałów jest świetnym źródłem białka roślinnego. Dlatego polecana jest szczególnie dla wegan i wegetarian oraz dla sportowców, którzy chcą zwiększyć masę mięśniową.
Niezależnie, którą z naszych past migdałowych chcesz wypróbować to pamiętaj, że niezbędny będzie blender kielichowy, blender ręczny z nakładką do siekania lub urządzenie wielofunkcyjne. Niezbędna będzie również blacha do pieczenia i piekarnik. Pamiętaj, że jeśli masz urządzenie o zbyt małej mocy, to podczas przygotowywania pasty migdałowej może ulec uszkodzeniu.
Czytaj więcej: Pasta migdałowa – wartości odżywcze i właściwości
Domowa pasta migdałowa/masło migdałowe (przepis)
Naturalna pasta migdałowa jest zdrowa i bardzo smaczna. Ma delikatnie słodki smak, więc idealnie sprawdzi się do słonych, jak i słodkich wypieków. Jeśli migdały są za suche, to możesz dodać podczas blendowania 2 łyżki oleju.
Składniki:
400 g migdałów blanszowanych lub ze skórką
Sposób przygotowania:
- Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzej do 180°C.
- Migdały rozłóż na blaszce. Praż przez 10 minut w rozgrzanym piekarniku. Pamiętaj, aby w połowie tego czasu przemieszać migdały.
- Migdały delikatnie ostudź, a następnie przesyp na lnianą ścierkę. Przykryj drugą ścierką i delikatnie pocieraj. Usuniesz w ten sposób skórkę, jeśli wolisz pastę z migdałami ze skórką to pomiń ten krok.
- Migdały przełóż do blendera i miksuj do uzyskania pożądanej konsystencji. Pamiętaj, aby podczas blendowania robić przerwy, aby nie dopuścić do przegrzania urządzenia. W czasie tej czynności pamiętaj o zeskrobywaniu boków.
- Gdy uzyskasz pożądaną konsystencję, to przełóż pastę do wyparzonego wcześniej słoika z zakrętką.
Przepis na pastę migdałową na słodko
Jeśli lubisz słodki smak syropu klonowego, to możesz go dodać również do pasty migdałowej. Słodka wariacja podkreśli smak wypieków i będzie urozmaiceniem np. do śniadania.
Składniki:
- 300 g migdałów
- ¼ łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki syropu klonowego
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzej do 180°C. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia.
- Na przygotowanej blaszce równomiernie rozłóż migdały.
- Do rozgrzanego piekarnika włóż blaszkę. Praż przez 10 minut. Po upływie 5 minut przemieszaj.
- Ostudź migdały (przed włożeniem do blendera powinny być ciepłe, ale niegorące).
- Przełóż migdały do urządzenia i zblenduj do uzyskania jednolitej konsystencji. Pamiętaj, aby podczas tej czynności zeskrobywać z boków pozostałą masę oraz robić przerwy trwające co najmniej kilka minut (ciągła praca urządzenia może spowodować jego uszkodzenie).
- Gdy pasta migdałowa będzie gotowa, to możesz dodać dowolne dodatki, np. sól czy syrop klonowy. Jeśli dodasz, któryś z powyższych składników to musisz ponownie zblendować całość.
- Po zblendowaniu masa migdałowa może być ciepła, dlatego pozostaw ją na chwilę, aż ostygnie, a następnie przełóż do słoika.
Nasze tipy:
Jeśli robisz domową pastę migdałową, to musisz być cierpliwy. Jest to bardzo czasochłonny proces.
Jeśli się spieszysz, to nie musisz prażyć migdałów w piekarniku. Wystarczy, że przed blendowaniem dodasz 3-4 łyżek oleju o neutralnym smaku.
Jeśli chcesz cieszyć się dłużej smakiem domowego masła migdałowego, to przechowuj go w lodówce.
Gdy robisz pastę z prażonych migdałów i wydają się suche, to najprawdopodobniej za krótko je prażyłeś. W takiej sytuacji zalecamy dodanie oleju.
Jak przechowywać masło migdałowe?
Domowa pastę migdałową możesz przechowywać do 3 tygodni w temp. pokojowej. Jeśli chcesz dłużej używać pastę migdałową, to włóż ją do lodówki. W takiej temperaturze nadaje się do spożycia nawet do 2 miesięcy.