Olej z czarnuszki jest produktem o szerokim spektrum zastosowań. Można go wykorzystać nie tylko w kuchni, lecz również w kosmetyce. W składzie oleju z czarnuszki jest wiele cennych dla naszego zdrowia substancji odżywczych. Jak ten produkt działa na skórę twarzy?
Właściwości kosmetyczne oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki od wieków wykorzystywany jest w leczeniu różnych dolegliwości skóry. W składzie płynnego złota faraonów można znaleźć m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe w tym m.in. oleinowy i alfa-linolenowy. Zawiera również takie składniki odżywcze jak wit. E, beta-karoten, biotyna, sterole, przeciwutleniacze i mikroelementy. Wszystko to sprawia, że olej z czarnuszki ma wiele prozdrowotnych właściwości:
Ma działanie przeciwbakteryjne
Olej z czarnuszki zawiera tymochinon, który wykazuje działanie bakteriobójcze wobec większości bakterii. Niestety nie działa na bakterie E. coli i Enterobacter. Stwierdzono również, że olej z czarnuszki jest skuteczny przeciwko H. pylori w porównaniu z terapią potrójną [1].
Ma działanie przeciwwirusowe
Z analiz naukowych wynika, że olej z czarnuszki ma również działanie przeciwwirusowe [2] . Udowodniono, że podczas stosowania 3 razy dziennie przez 3 miesiące 450 mg oleju z czarnuszki zaobserwowano zmniejszenie poziomu glukozy we krwi i obrzęków kończyn dolnych. Wykazało ono również, że stosowanie oleju z czarnuszki poprawia stan kliniczny osób z HCV.
Ma działanie przeciwgrzybiczne
Olej z czarnuszki wykazuje działanie przeciwgrzybiczne przeciwko większości grzybów [3]. Tymochinon zawarty w tym produkcie pomaga zwalczyć takie bakterie jak m.in. Candida Tropicalis i Aspergillus flavus.
Wspomaga gojenie się ran
Zawarty w oleju z czarnuszki tymochinon działa jak przeciwutleniacz, dzięki temu zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym oraz „peroksydacji lipidów błonowych w tkankach”. Badania potwierdziły, że olej z czarnuszki zwiększa tworzenie się kolagenu, a tym samym przyspiesza regenerację nabłonka.
Ma działanie przeciwpasożytnicze
Obecność pasożytów w organizmie może być przyczyną różnych zmian skórnych np. trądziku. Badanie udowodniło, że olej z czarnuszki jest skuteczny w zwalczaniu tasiemców i nicieni. Inne dowody naukowe potwierdzają skuteczność oleju z czarnuszki w zwalczaniu Sch. Mansoni [4][5].
Przy jakich schorzeniach skóry pomaga olej z czarnuszki?
Zaleca się stosowanie wewnętrzne (picie) i zewnętrzne oleju z czarnuszki. Warto również smarować tym produktem zmienione chorobowo miejsca.
Łuszczyca
Łuszczyca jest autoimmunologiczną chorobą skóry objawiającą się bólem i swędzeniem. Analizy naukowe [6] udowodniły, że regularne stosowanie oleju z czarnuszki daje dużo lepsze efekty niż tradycyjne leczenie. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy stosować produkt równocześnie zewnętrznie i doustnie.
Trądzik pospolity
Trądzik jest jedną z najpopularniejszych chorób skóry. Szczegółowe badanie przeprowadzone na grupie 62 pacjentów udowodniło, że olej z czarnuszki stosowany na twarz zmniejsza stan zapalny i liczbę zmienionych chorobowo miejsc. Pierwsze widoczne efekty można zobaczyć już po miesiącu regularnego stosowania oleju z czarnuszki [7].
Bielactwo nabyte
Olej z czarnuszki jest skuteczny w leczeniu bielactwa nabytego, czyli zaburzenia hiperpigmentacji, które powodują dodatkowo występowanie znacznych zaburzeń psychicznych. Olej z czarnuszki zawiera tymochin, który wg badań jest skuteczny w leczeniu problemów spowodowanych bielactwem[8].
Zatrzymuje proces starzenia się skóry
Olej czarnuszki naładowany jest przeciwutleniaczami, witaminami i składnikami mineralnymi. Jest świetnym źródłem wit. A, B i C, dzięki temu zapewnia prawidłowe nawilżenie skóry i zwiększa jej elastyczność. Zawarte w produkcie przeciwutleniacze zmniejszają ilość wolnych rodników odpowiedzialnych za proces starzenia skóry.[9]
Jak stosować olej z czarnuszki na twarz?
Gdy chcesz we właściwy sposób zadbać o swoja twarz, to przed nałożeniem oleju z czarnuszki należy skórę w odpowiedni sposób przygotować. Po pierwsze należy ją dokładnie oczyścić, a następnie nałożyć na nią hydrolat (ewentualnie wodę).
Olej z czarnuszki możesz stosować na twarz, na kilka różnych sposobów:
Olejowanie twarzy
Nalej kilka kropli oleju na dłonie. Rozgrzej go delikatnie w rękach. Nałóż na wcześniej oczyszczoną skórę twarzy. Pozostaw na skórze przez kilkanaście minut, a następnie zmyj.
Masaż twarzy olejem z czarnuszki
Twarz oczyść. Na policzki, brodę i czoło rozprowadź kilkanaście kropli oleju. Maskuj twarz kolistymi ruchami. Po wykonaniu masażu, zmyj i nałóż ulubiony krem.
Olej na noc
Nakładanie oleju na noc polecamy zwłaszcza osobom z różnorodnymi problemami skórnymi np. trądzikiem, czy AZS. Przed pójściem spać oczyść twarz, a następnie nałóż olej na twarz. Połóż się spać. Rano umyj twarz tak jak zwykle.
Czy olej z czarnuszki na twarz może powodować skutki uboczne?
Nie są znane skutki uboczne stosowania oleju z czarnuszki na twarz. Olej z czarnuszki może wywołać reakcję alergiczną u osób ze skórą wrażliwą. Dlatego zalecamy wykonanie testu skórnego na kilka dni przed planowaną aplikacją produktu.
Olej z czarnuszki jest naturalnym i wartościowym produktem, który można stosować do każdego rodzaju skóry. Produkt ten jest szczególnie polecany dla osób cierpiących z powodu różnorodnych dolegliwości skórnych. Pamiętaj, aby dłużej zachował swoje właściwości po otwarciu, to należy przechowywać go w lodówce. Wybieraj wyłącznie olej z czarnuszki tłoczony na zimno.
- Comparative study of Nigella Sativa and triple therapy in eradication of Helicobacter Pylori in patients with non-ulcer dyspepsia, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20616418/
- A Review on the Cosmeceutical and External Applications of Nigella sativa, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5735686/
- Potential herbs and its phytoconstituents against fungal infection, https://wjpr.s3.ap-south-1.amazonaws.com/article_issue/1331049713101%20WJPR.pdf
- The effect of Nigella sativa oil against the liver damage induced by Schistosoma mansoni infection in mice, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11744288/
- Sativa seeds against Schistosoma mansoni different stages, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16021310/
- Evaluation of efficacy, safety and antioxidant effect of Nigella sativa in patients with
psoriasis: A randomized clinical trial, https://un.uobasrah.edu.iq/papers/4104.pdf - Nigella Sativa Oil Lotion 20% vs. Benzoyl Peroxide Lotion 5% in the Treatment of Mild to Moderate Acne Vulgaris, https://www.researchgate.net/publication/236032875_Nigella_Sativa_Oil_Lotion_20_vs_Benzoyl_Peroxide_Lotion_5_in_the_Treatment_of_Mild_to_Moderate_Acne_Vulgaris
- Nigella sativa seed extract and its bioactive compound thymoquinone: the new melanogens causing hyperpigmentation in the wall lizard melanophores, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21492177
- Bioactive Compounds for Skin Health: A Review, https://www.mdpi.com/2072-6643/13/1/203