Czerwone diamenty Wschodu, czyli inaczej jagody goji posiadają nie tylko wartości odżywcze, ale również niezwykłe walory smakowe. Zanim trafią na kuchenną półkę, warto wiedzieć, w jaki sposób można ich używać.
Lekko słodki smak sprawia, że są traktowane jako zwykła przekąska między posiłkami. Dla uzupełnienia smaku warto dodać je do przeróżnych koktajli. Jagody będą świetnym składnikiem ciast, ciasteczek, placuszków, muffinek i deserów.
Owoce goji nadają się do przyrządzania kompotów, a także potrafią urozmaicić aromat herbaty. Ciekawym i niebanalnym pomysłem jest dodanie jagód do wytrawnych dań. To zadanie z pewnością trafi do serc miłośników eksperymentów w świecie kulinarnym.
Z czym najlepiej komponują się jagody Goji?
To owoce, które smakują w wielu dość zaskakujących w zestawieniach. Świetnie komponują się ze świeżymi owocami takimi jak brzoskwinie, mango, kiwi. Stanowią doskonałe połączenie również z owsianką.
Gotowanie z jagodami goji
Jagody goji wyśmienicie smakują również wersji przetworzonej, czyli ugotowanej. Można je dodawać nie tylko do deserów, ale również do dań wytrawnych. Ich smak podobny do żurawiny dodaje wiele orzeźwienia do potraw. Jagody goji świetnie sprawdzają się w daniach z ryżu, puddingach, a także w wersji pieczonej z mięsem.
- Dania z ryżu: pudding ryżowy, pilaw czy biryani, jagody goji i ryż to pyszna para.
- Słodycze: Goryczka jagód goji jest pyszna w dżemach, galaretkach i cukierkach.
- Do mięs. Wprowadzają dużo orzeźwienia do pieczonych mięs i drobiu
Jak moczyć jagody goji?
Konsystencja suszonych jagód goji nie wszystkim odpowiada, ponieważ jest dość sucha. Aby odświeżyć owoce goji, wystarczy je uwodnić, czyli zamoczyć w wodzie. W tym celu dzienną porcję jagód goji należy zalać zimną wodą i zostawić na około dwie godziny. Po tym czasie owoce zaczną mięknąć i znowu będą miały soczystą konsystencję. Po namoczeniu nie wylewaj wody z jagód goji. Podobnie jak owoce zostanie w nich wiele cennych składników odżywczych. Możesz ją wypić, a także wykorzystać w jakimś koktajl
Zobacz też: Jagody goji i ich właściwości.
Kilka pomysłów na jagody goji w potrawach
- Surowe: najprościej jest jeść je na na surowo. Wystarczy niewielka garść dziennie.
- Herbata: jagody Goji można wykorzystać do zaparzenia herbaty. Dodaj garść jagód goji do dużej szklanki gorącej lub zimnej wody (lub herbaty ziołowej) i mocz przez 5 do 10 minut. Stają się pulchne i soczyste. Możesz pić herbatę i jeść jagody pełne przeciwutleniaczy.
- Koktajle: namocz garść jagód goji w wodzie przez 10 minut. Gdy będą pulchne i soczyste, dodaj je do swojego ulubionego koktajlu. Nie zmieni to znacząco smaku ani konsystencji koktajlu.
- Płatki: podobnie jak rodzynki, dodaj rano jagody goji do gorących lub zimnych płatków.
- Babeczki i bułeczki: dodaj babeczki goji do babeczek lub bułeczek, tak jak rodzynki.
- Batony energetyczne Goji: zmieszaj garść jagód goji razem z filiżanką orzechów włoskich, ½ szklanki migdałów i 5-6 daktyli w robocie kuchennym. Rozwałkuj mieszankę na kulki lub rozłóż na głębokiej patelni, aby uzyskać batony.
- Dodaj do zupy: od tysięcy lat powszechnie stosuje się jagody goji w kuchni chińskiej