Migdały posiadają odczyn zasadowy, dzięki czemu potrafią zobojętniać kwasy żołądkowe. Pomagają więc na zgagę, eliminując pieczenie po spożyciu posiłku. Osoby cierpiące z powodu nadkwasoty powinny zjeść kilka sztuk migdałów przed posiłkiem.
- Artykuł został zaktualizowany i rozbudowany o nowe treści i zdjęcia 24.07.2024 r
Jedzenie migdałów to jeden z najlepszych domowych sposobów na zniwelowanie zgagi. Migdały również wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie całego układu pokarmowego.
Co to jest zgaga?
Zgaga to bolesne uczucie pieczenia odczuwane tuż nad żołądkiem lub w dolnej części klatki piersiowej. Zgaga jest konsekwencją refluksu żołądkowego — sytuacji, w której część treści żołądkowej (w tym kwasu żołądkowego) cofana jest w okolice przełyku uszkadzając jego delikatny nabłonek. Refluks i zgaga to dolegliwość, które potrafią być bardzo uciążliwe. W przypadku refluksu istotnym elementem jest właściwa dieta oraz spożywanie pokarmów, które mogą je niwelować. Okazuje się, że migdały mogą znacząco wpływać na zminimalizowanie dolegliwości związanych ze zgagą.
Czy migdały rzeczywiście niwelują zgagę?
I tak, i nie. Migdały i ich działanie na zgagę jest wśród specjalistów kwestią sporną. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy i w jaki sposób migdały działają na zgagę.
Jak wynika z badań klinicznych:
- z jednej strony migdały w wielu przypadkach przynoszą natychmiastową ulgę pacjentom cierpiącym na zgagę.
- z drugiej – migdały zawierają wysoką zawartość tłuszczu, przez co mogą znacznie zaostrzyć refluks żołądkowy. Wynika co z tego, że tłuszcze w organizmie trawią się znacznie dłużej i z tego powodu pojawia się refluks.
Migdały na zgagę – jak pomagają?
Analiza profilu odżywczego migdałów oraz jego działania na przewód pokarmowy przemawia jednak na korzyść migdałów i ich pozytywnej roli w niwelowaniu zgagi.
Enzymy zawarte w migdałach poprawiają trawienie
Jednym z powodów zgagi jest niestrawność. Zawarta w migdałach emulsja enzymatyczna rozkłada amigdalinę glikozydową na glukozę przyspieszając w ten sposób trawienie. Migdały przyczyniając się do poprawy trawienia mogą przynieść zatem natychmiastową ulgę przy niskim poziomie zgagi.
Migdały są alkaliczne
Zgaga, która jest spowodowana erozją ściany żołądka, prowadzącą do pieczenia z powodu kwasów. Migdały, których spożycie jest zalecane w przypadku wrzodów żołądka, zapewniają ulgę w niestrawności i poprawiają zdrowie jelit. Migdały mają odczyn zasadowy, więc neutralizują kwas solny w żołądku i umożliwiają odbudowę ściany żołądka.
Błonnik zawarty w migdałach pozytywnie wpływa na trawienie
Migdały są bogatym źródłem błonnika, który ma pozytywny wpływ na przebieg GERD (choroby refluksowej przełyku). Poza tym korzystnie działa na cały układ pokarmowy i pomaga w osiągnięciu regularnych wypróżnień.
Migdały pozytywnie działają też na jelita
Wiele badań przeprowadzonych w ostatnich latach udowodniło, że spożywanie migdałów i skórek migdałów może też pozytywnie wpływać na funkcjonowanie jelit i wspierać działanie układu trawiennego. Migdały mogą służyć jako naturalne prebiotyki, które poprawiają jakość flory bakteryjnej jelit i a tym samym przyczyniają się do poprawy funkcjonowania tego organu [1][2].
U pacjentów biorących udział w badaniu, którzy przez sześć tygodni zażywali migdały odnotowano znaczący wzrost ilości Bifidobacteria i Lactobacillus w jelitach [3]. Największe efekty osiągnęły osoby, które spożywały migdały w skórkach, ale również pacjenci spożywający prażone migdały w końcowym etapie badania również mogli cieszyć się ze zwiększenia poziomu tzw. dobrych bakterii i poprawy jakości flory bakteryjnej. Badacze udowodnili, że spożywanie migdałów poprawia mikrobiom jelitowy. Wg nich skórki i migdały z uwagi na dużą zawartość błonnika mają działanie stymulujące.
“Skórki migdałów zawierają około 50% błonnika, a migdały około 12% błonnika. Błonnik pokarmowy jest odporny na enzymy trawienne i przechodzi w postaci niestrawionej do jelita grubego, gdzie wchodzi w interakcję z błoną śluzową jelit i mikrobiotą, poprawiając zdrowie jelit” [4].
Spożywanie migdałów poprawia również metabolizm i produkcję maślanu sodu przez drobnoustroje żołądkowo-jelitowe. W jednym z badań in vitro wykazano, że fermentacja mikrobiologiczna, jaka zachodzi w drobno zmielonych migdałach, może zwiększać stężenie maślanu. Maślan sodu z kolei zmniejsza stan zapalny jelit, a także poprawia funkcje bariery jelitowej i tolerancję glukozy.
Jakie migdały jeść na zgagę?
Najlepsze migdały na zgagę to migdały w wersji surowej. Pomocne w dolegliwościach związanych z refluksem okażą się zarówno migdały w skórce, jak i migdały blanszowane. W tej kwestii nie ma większego znaczenia. Możemy wybierać spośród popularnych migdałów dostępnych w sprzedaży, takich jak migdały australijskie, kalifornijskie czy odmiany europejskie (migdały hiszpańskie).
Unikamy migdałów, które są w jakiś sposób obrabiane i przetwarzane, jak migdały prażone czy solone. Oprócz migdałów w wersji surowej, sprawdzą się również inne produkty powstające z migdałów, takie jak mleko roślinne, płatki migdałowe czy masło migdałowe.
Jak stosować migdały na zgagę?
W zmniejszeniu dolegliwości związanych ze zgagą o niskim i średnim natężeniu pomoże kilka migdałów. Najlepiej zjeść migdały przed lub po posiłku (w momencie gdy zaczyna się zgaga). W wielu przypadkach po ich spożyciu odczujemy natychmiastową ulgę i zmniejszenie uczucia pieczenia w przełyku spowodowanego zgagą.
Rekomendowane porcje stosowania migdałów i produktów z migdałów na zgagę:
1. Surowe migdały
- Jak jeść: Zjedz kilka sztuk surowych, niesolonych migdałów.
- Kiedy jeść: Spożywaj je po posiłkach lub kiedy zaczynasz odczuwać objawy zgagi.
- Dlaczego to działa: Surowe migdały pomagają neutralizować kwas żołądkowy i przynoszą szybką ulgę.
2. Mleko migdałowe
- Jak jeść: Wypij małą szklankę (około 3/4 szklanki) mleka migdałowego.
- Kiedy pić: Przed posiłkami lub 2-3 godziny przed snem.
- Dlaczego to działa: Mleko migdałowe powleka przełyk i neutralizuje kwasy żołądkowe, co pomaga zapobiegać i łagodzić zgagę.
3. Masło migdałowe
- Jak jeść: Spożyj 1-2 łyżki masła migdałowego.
- Kiedy jeść: Rozsmaruj na pełnoziarnistym pieczywie lub jedz bezpośrednio jako przekąskę.
- Dlaczego to działa: Masło migdałowe ma te same korzystne właściwości co surowe migdały i może być wygodną i smaczną alternatywą.
4. Płatki migdałowe blanszowane
- Jak jeść: Zjedz garść blanszowanych migdałów.
- Kiedy jeść: Kiedy tylko poczujesz pierwsze objawy zgagi.
- Dlaczego to działa: Blanszowane migdały są łatwiejsze do strawienia i mogą przynieść ulgę bez dodatkowego dyskomfortu spowodowanego skórką migdałów.
Migdały działają na refluks, ale nie jedz ich w nadmiarze. Spożywamy migdały na zgagę w małych dawkach i nie przekraczamy rekomendowanej porcji dziennej, ponieważ możemy uzyskać efekt odmienny od zamierzonego.
Migdały, oprócz cennych właściwości pomagających zwalczyć objawy refluksu żołądkowego, zawierają również tłuszcze, które spowalniają proces trawienia i tym samym opróżnianie żołądka. W przypadku gdy zjemy zbyt dużą ilość migdałów lub innych orzechów, nie tylko nie złagodzimy objawów, ale pogorszymy sytuację. Odradza się również spożywanie zbyt dużej porcji migdałów czy masła migdałowego tuż przed snem.
Migdały na zgagę – czego unikać?
- Umiar jest kluczowy: Unikaj spożywania dużych ilości migdałów, ponieważ nadmierne spożycie tłuszczów i kalorii może nasilić zgagę.
- Unikaj przetworzonych migdałów: Odrzucaj migdały prażone, solone lub aromatyzowane, ponieważ mogą zawierać dodatki wywołujące zgagę.
- Dbaj o nawodnienie: Pij dużo wody w ciągu dnia, aby wspomagać trawienie i zapobiegać zgadze.
Dowiedz się więcej na ten temat zalet jedzenia migdałów z artykułu: Migdały – właściwości i wartości odżywcze
Materiały źródłowe:
- Liu, Z., Lin, X., Huang, G., Zhang, W., Rao, P., & Ni, L. (2014). Prebiotic effects of almonds and almond skins on intestinal microbiota in healthy adult humans. Anaerobe, 26, 1–6. https://doi.org/10.1016/j.anaerobe.2013.11.007
- Sokol, H., Pigneur, B., Watterlot, L., Lakhdari, O., Bermúdez-Humarán, L. G., Gratadoux, J. J., Blugeon, S., Bridonneau, C., Furet, J. P., Corthier, G., Grangette, C., Vasquez, N., Pochart, P., Trugnan, G., Thomas, G., Blottière, H. M., Doré, J., Marteau, P., Seksik, P., & Langella, P. (2008). Faecalibacterium prausnitzii is an anti-inflammatory commensal bacterium identified by gut microbiota analysis of Crohn disease patients. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 105(43), 16731–16736. https://doi.org/10.1073/pnas.0804812105
- Mandalari, G., Nueno-Palop, C., Bisignano, G., Wickham, M. S., & Narbad, A. (2008). Potential prebiotic properties of almond (Amygdalus communis L.) seeds. Applied and environmental microbiology, 74(14), 4264–4270. https://doi.org/10.1128/AEM.00739-08
- Burnsa AM, Zitta MA. Diet quality improves for parents and children when almonds are incorporated into their daily diet: a randomized, crossover study. Nutrition Research. Vol 36, Iss 1, January 2016, pp. 80-89, doi: 10.1016/j.nutres.2015.11.004