Drożdże piekarskie stosowane są w różnorodnych wypiekach: słodkich, słonych i wytrawnych. Ich dodatek sprawia, że ciasto ładnie wyrasta i jest bardzo puszyste i delikatne w smaku. Jeśli jesteś uczulony na drożdże lub z innych powodów nie możesz ich stosować w kuchni, to nie martw się. Mamy świetną wiadomość! Istnieje kilka różnych spulchniaczy do wypieków, które możesz używać zamiast drożdży.
Czym są drożdże piekarnicze?
Drożdże są rodzajem organizmów jednokomórkowych. Ich forma jest od wielu czynników m.in. od warunków i wieku hodowli. Drożdże w wypiekach stosowane są od tysięcy lat. Obecnie w sprzedaży są drożdże instant i prasowane.
Czym zastąpić drożdże w wypiekach?
Nie wszyscy mogą stosować drożdże piekarnicze. Na szczęście w sklepach dostępne są produkty, którymi można je zastąpić w wypiekach.
Proszek do pieczenia
Jest sztucznym środkiem spulchniającym wygodnym do stosowania, ponieważ nie wymaga wykonywania rozczynu – ciasta nie muszą wyrastać. Można go zamienić z drożdżami w proporcji 1:1. Ciasto nie wyrasta tak dobrze, jak na drożdżach.
Soda oczyszczona + naturalny kwas
Soda oczyszczona wchodzi w reakcję z naturalnym kwasem, jakim jest sok z cytryny lub ocet. Konsekwencją tej reakcji chemicznej jest wytworzenie się piany z dwutlenkiem węgla. Pamiętaj, że zastosowanie tych połączonych substancji nie da takiego samego efektu jak drożdże. Jeśli chcesz zastąpić suche drożdże sodą oczyszczoną i naturalnym kwasem, to warto zastosować proporcję 1 łyżeczki sodu i 1 łyżeczki naturalnego kwasu, za każde 2 łyżeczki drożdży instant.
Soda oczyszczona z mlekiem i octem
Zamiast drożdży możesz użyć również mieszanki mleka, octu i sody oczyszczonej wymieszanych w proporcji 1:1:1. Pamiętaj, że ilość mieszanki powinna być taka sama jak drożdży. Dodając do ciasta tę mieszankę, możesz mieszać je od razu. Nie musisz czekać, aż wyrośnie.
Własny zakwas
Do wypieku pieczywa możesz zastosować własny zakwas. Możesz go wykonać z maki żytniej razowej typ 2000 oraz wody w proporcji 1:1. Po połączeniu obu składników zakwas warto przełożyć w suche i ciemne miejsce i poczekać aż przefermentuje. Najczęściej zajmuje to czas 2-3 dni. Na dobrej jakości zakwas trzeba czekać około tygodnia. Zakwas musi mieć konsystencję gęstej śmietany.