Pistacje w ciąży
Badania, które miały wykazać działanie pistacji na rozwój dziecka w łonie matki, nie są do końca jednoznaczne. Jedne pokazują, że spożywanie orzechów przez kobiety w ciąży sprzyja pojawianiu się alergii. Z kolei inne mówią o tym, że pistacje nie mają większego znaczenia dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Według niektórych naukowców pistacje tworzą mechanizm obronny i sprawiają, że dziecko, które się urodzi będzie mniej podatne na alergie.
W tej sytuacji najlepiej zachować umiar i spożywać pistacje w ograniczonych ilościach. Najlepiej sprawdzą się naturalne pistacje nieprażone. Ewentualne wątpliwości i zalecenia powinien rozwiać lekarz prowadzący ciążę. Orzechów bezwzględnie powinny unikać przyszłe mamy, które mają stwierdzone uczulenie na pistacje.
Pistacje a karmienie piersią
Pistacje, podobnie jak każdy nowy produkt wprowadzany do diety kobiety, w trakcie karmienia wzbogaca również jakość mleka dostarczanego dziecku. Czy można jedzenie pistacji łączyć z karmieniem piersią?
I tak i nie. Wszystko zależy od matki i dziecka. Jedzenie pistacji w trakcie karmienia piersią może mieć wiele zalet, ale również skutki uboczne. Pistacje są cennym źródłem zdrowych tłuszczów a także składników odżywczych i witamin, co niewątpliwie wpływa na jakość mleka matki. Najzdrowszym wyborem będą pistacje niesolone i nieprażone.
Z drugiej strony, podobnie jak inne orzechy, mogą powodować rozwój reakcji alergicznych. Jedzenie ich przez karmiącą mamę zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem dla jej dziecka. Jak zatem postępować?
Przede wszystkim dodawanie każdego produktu spoza „bezpiecznej listy” najlepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym. Pistacje, podobnie jak inne orzechy i owoce, należy bardzo ostrożnie wprowadzać do diety po urodzeniu dziecka. W pierwszych 2-3 miesiącach po porodzie należy zrezygnować ze spożywania pokarmów podwyższonego ryzyka, jakimi są pistacje.
Po pewnym czasie można ostrożnie i stopniowo wprowadzać pistacje do diety. Konieczne jest rozpoczęcie od małych ilości i jednocześnie monitorować stan dziecka. Brak jakichkolwiek negatywnych objawów ze strony dziecka sugeruje, że ten produkt może być stosowany przez kobietę. W takiej sytuacji można stopniowo zwiększać zawartość pistacji w diecie, do poziomu rekomendowanego. W przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne, należy po prostu wykluczyć produkt z diety. Jeżeli cenisz sobie wyrazisty smak wybierz pistacje solone.
Przeczytaj więcej o niezwykłych właściwościach pistacji w artykule: Pistacje i ich właściwości