Cukier trzcinowy jest dużo zdrowszy od białego. Ma wiele właściwości prozdrowotnych, lecz jest bardzo kaloryczny. Dlaczego warto go stosować?
Jak powstaje cukier trzcinowy?
Cukier trzcinowy wytwarzany jest z trzciny cukrowej (Saccharum officinarum L.) trawiastej rośliny, która dorasta do wysokości 4 metrów. Naturalnie rośnie w regionach tropikalnych i subtropikalnych.
Trzcinowy cukier swój charakterystyczny karmelowy smak zawdzięcza kwasów organicznych, acetaldehydu i alkoholu. Cukier trzcinowy dostępny jest w formie kryształków brązowych i białych. Można zakupić go w kilku odmianach:
- niekrystaliczny syrop trzcinowy – gęsty syrop zawierający do 50% sacharozy. Ma barwę od złotej do ciemnobrązowej;
- rafinowany – zawiera do 99% sacharozy. Ma barwę białą lub brązową;
- nieodwirowany – zawiera melasę i około 80% sacharozy. Ma barwę żółtobrązową do prawie czarnej. Jest to cukier w kostkach. W innych regionach świata występuje pod nazwą: jaggery, gur, desi, piloncillo oraz rapedura;
- Demerara – ma duże żółte kryształy. Jest to cukier wirowany;
- Muscovado zwany również Barbado – jest ciemnobrązowy i ma lepką konsystencję.
Najlepszy jest nierafinowany cukier trzcinowy, który produkowany jest z nieoczyszczonej trzciny cukrowej. Dzięki temu zachowuje substancje odżywcze i mikroelementy, których nie ma w białym cukrze.
Wybierając cukier trzcinowy, warto wybierać ten, który ma najwięcej melasy. Cukier, w którym melasy jest min. 20% jest uznawany za najzdrowszą wersję cukru trzcinowego.
Cukier trzcinowy a cukier brązowy
Wbrew powszechnej opinii cukier brązowy, to nie jest to samo co cukier trzcinowy. Cukier brązowy to najczęściej cukier buraczany, który został zabarwiony karmelem na brązowy kolor. Taki cukier nie ma żadnych prozdrowotnych właściwości. Dlatego wybierając cukier, trzeba sprawdzić, czy jest to nierafinowany cukier trzcinowy, czy zabarwiony biały buraczany cukier.
Cukier trzcinowy a biały
Biały cukier tak samo, jak trzcinowy składa się głównie z sacharozy. Jednak trzcinowy cukier ma więcej składników mineralnych. Nierafinowany cukier trzcinowy zawiera tylko 80% sacharozy, czyli o 19% mniej niż biały cukier. Dzięki temu jego spożywanie jest bezpieczniejsze dla zdrowia.
Cukier trzcinowy wartości odżywcze
Cukier trzcinowy jest kaloryczny w 100g jest 387 kcal. W 99,9 % składa się głównie z sacharozy. Rafinowany cukier trzcinowy ma śladowe ilości składników mineralnych. Nierafinowany cukier trzcinowy ma mniej sacharozy tylko 80%. Zawiera również polifenole oraz składniki mineralne: potas, wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo, manganu, cynk, miedź.
5 gram (1 łyżeczka) cukru trzcinowego zawiera
16 kalorii
0 g błonnika
0 g białka
0 mg sodu
0 g tłuszczu
0 g cholesterolu
4 g węglowodanów
Cukier trzcinowy a indeks glikemiczny
Cukier trzcinowy tak jak biały ma wysoki indeks glikemiczny IG=87. Dlatego też nie może być stosowany przez diabetyków. Osoby z cukrzycą i insulinoopornoscią powinny stosować naturalne słodziki, np. erytrytol. Choć najlepiej, aby w ogóle wyeliminowały cukier ze swojej diety.
Czy cukier trzcinowy jest zdrowy?
WHO rekomenduje, aby spożywanie cukru używanego do słodzenia potraw i napojów oraz jako dodatek do produkcji żywności i soków owocowych nie przekracza 5-10% dziennej wartości kalorycznej. Dla diety 2000 kcal jest to 7-10 łyżeczek dziennie. Przekroczenie dziennego spożycia cukru może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, np.:
- otyłość,
- próchnica,
- problemy z koncentracją,
- napady „wilczego głodu”,
- zwiększone ryzyko wystąpienia depresji,
- zwiększenie ryzyko wystąpienia zapalenia stawów,
- stłuszczenie wątroby,
- zwiększone ryzyko chorób krążenia,
- problemy z erekcją.
Cukier trzcinowy nierafinowany – czy jest zdrowy?
Nierafinowany cukier trzcinowy produkowany jest z zagęszczonego soku z trzciny cukrowej. Ten rodzaj cukru trzcinowego ma brązowy kolor, jest lepki i wilgotny. Produkowany jest w około 25 krajach na całym świecie. Występuje pod różnymi nazwami m.in. panela, gur, gessi.
Cukier trzcinowy nierafinowany zawiera tylko 80% sacharozy. Jest bogaty w składniki odżywcze oraz polifenole.
Zagrożenie związane z cukrem trzcinowym
Cukier trzcinowy ma wysokie stężenie węglowodanów, które powoduje niekontrolowany wyrzut insuliny we krwi. Jest to bardzo niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.
Niewskazane jest spożywanie produktów zawierających cukier trzcinowy zwłaszcza wieczorem, ponieważ ma on działanie moczopędne.