Lecznicze właściwości boraksu są mało znane. Czym jest ta substancja? W leczeniu, jakich chorób pomaga boraks?
Co to jest boraks?
Boraks jest to popularna nazwa tetraboranu sodu, czyli uwodnionej soli kwasu borowego. Występuje w postaci proszku lub granulek. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i tworzy zasadowy roztwór. Boraks po raz pierwszy został odkryty na dnie suchych jezior w Tybecie. Do powszechnego użytku został wprowadzony w XIX wieku.
Do czego stosuje się boraks? Zastosowanie zdrowotne.
Boraks chętnie stosowany jest w uwagi na swoje lecznicze właściwości.
Pomaga w utrzymaniu zdrowej tarczycy
Niedobór boru powoduje nadczynność przytarczyc, które zaczynają wytwarzać zbyt dużo hormonu polipeptydowego. Podnosi to poziom wapnia we krwi, który wypłukiwany jest z kości i zębów, co powoduje powstawanie niedoborów wapnia w zębach i kościach. Dochodzi również do zwapnienia tkanek miękkich i gruczołów dokrewnych, co doprowadza do powstawania takich dolegliwości jak m.in. miażdżyca, skurcze mięśni i problemy z nerkami.
Pomaga w leczeniu artretyzmu
W latach 60 XX dr Rex Newman odkrył, że codzienne suplementowanie 30 mg boraksu zwiększa metabolizm wapnia w kościach. Pierwsze efekty były widoczne już po 3 tygodniach terapii, gdy u badanych pacjentów zniknął ból i obrzęk stawów.
Pomaga w leczeniu osteoporozy
Niedobór wapnia jest główną przyczyną osteoporozy. Suplementacja borem zmniejsza o 50% ubytek tego minerału w zębach i kościach. Zwiększenie podaży boru powoduje zwiększenie gęstość kości i ich wzmocnienie.
Pomaga regulować hormony płciowe w organizmie
Niski poziom hormonów płciowych u kobiet w czasie menopauzy związany jest z osteoporozą. Suplementacja borem przed i w czasie menopauzy zwiększa poziom estrogenów nawet dwukrotnie.
Bor podnosi poziom testosteronu u mężczyzn, dzięki temu poprawia pamięć i zdolności poznawcze u mężczyzn w podeszłym wieku. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka prostaty i gruczołu krokowego.
Ma działanie przeciwgrzybiczne
Bor ma działanie przeciwgrzybiczne, dzięki temu jest skuteczny w leczeniu pleśniawek i drożdżaków. Dzięki temu regularne stosowanie boraksu przynosi poprawę w takich dolegliwościach jak łuszczyca, pleśniawki i grzybica, co potwierdziło przeprowadzone badanie[1].
Boraks na stawy
Badanie[2] wykazało, że bor reguluje gospodarkę wapniowo- magnezową w organizmie, dzięki temu przyczynia się do poprawy kondycji stawów i kości. Boraks łagodzi również dolegliwości związane z reumatyzmem i dną moczanową.
Ma działanie przeciwzapalne
Bor łagodzi dolegliwości związane ze stanem zapalnym, dlatego często stosowany jest pomocniczo, np. w leczeniu zapalenia stawów.
Pomaga zapobiegać zakrzepicy
Bor ma działanie przeciwzakrzepowe, dlatego zaleca się jego stosowanie u osób zagrożonych wystąpieniem zakrzepicy żył powierzchownych i głębokich.
Poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego
Boraks pomaga poprawić profil lipidowy i obniża poziom złego cholesterolu. Zapobiega również występowaniu miażdżycy.
Przygotowanie i dawkowanie
Boraks przed podaniem należy rozpuścić w wodzie. Przy rozpuszczeniu 15g w 500 ml wody można otrzymać mieszankę, w której 1 ml zawiera 3 mg boru.
Do przygotowania roztworu potrzebne jest:
- 15 g boraksu
- 0,5 l wody destylowanej.
Sposób przygotowania:
Boraks rozpuść w wodzie. Odłóż na 24 godziny.
Dawkowanie należy rozpocząć od 1 ml dziennie. Można go dodawać do soków i napojów, ponieważ ma odczyn obojętny, więc nie wchodzi z nimi w reakcje. Co kilka dni można zwiększać dawkę o 1-2 ml, aż dojdziesz do 13 ml dziennie. W czasie zwiększania dawki niezbędna jest obserwacja organizmu.
Boraks a dzieci
Dzieci nie powinny mieć kontaktu z boraksem i produktami, które go zawierają. Wg amerykańskich lekarzy 5 g boraksu może być śmiertelną dawką dla dziecka. Najczęstszymi dolegliwościami, po spożyciu przez dziecko boraksu są:
- biegunka,
- wymioty,
- a w skrajnych przypadkach śmierć.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowanie boraksu jest nadwrażliwość na kwas borowy i tetraboran sodu. Nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ nie ma wystarczających badań klinicznych, które potwierdzały jego bezpieczne stosowanie.
Skutki uboczne stosowania boraksu
U nielicznych pacjentów mogą wystąpić podrażnienia błon śluzowych lub skóry. Skutki uboczne są spowodowane wchłonięciem się zbyt dużej ilości boru do układu krążenia. Występują wtedy objawy:
- biegunka,
- wymioty,
- brak apetytu,
- niewydolność krążenia,
- uszkodzenia nerek,
- uszkodzenia wątroby,
- drgawki.
- Freitas, D.G., Pereira, A., Martins, C.A., Costa, M.D., Olavo, A.V., Jorge, C., Yumi, C., & Ito, K. (2011). Atividade antifúngica de formulação à base de bórax sobre leveduras do gênero Candida, https://www.revodontolunesp.com.br/article/588018d17f8c9d0a098b4e31 [dostęp 01.06.2022 r.]
- Newnham R. E. (1994). Essentiality of boron for healthy bones and joints. Environmental health perspectives, 102 Suppl 7(Suppl 7), 83–85. https://doi.org/10.1289/ehp.94102s783 [dostęp 01.06.2022 r.