• Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do drugiego paska bocznego
☰
✖

Go4taste Blog

Idź do sklepu

Drugi sidebar

O surowcach

  • Bakalie
  • Cukier
  • Częste pytania
  • Herbaty
  • Kasze
  • Kawa
  • Mąki
  • Miody i syropy
  • Oleje
  • Orzechy
  • Owoce liofilizowane
  • Owoce suszone
  • Pestki i nasiona
  • Przyprawy
  • Ryże
  • Superfoods
  • Suplementy diety
  • Witaminy i minerały

Wyszukiwarka

Zaproponowane posty

Erytrol vs. Stewia vs. Ksylitol – porównanie

Erytrytol, stewia i ksylitol są zdrowymi zamiennikami cukru. Który słodzik jest najlepszy? Jaki z ...

Czytaj więcej

Jesteś tutaj: Home / Suplementy diety / Ashwagandha – co to za roślina i jak działa na nasz organizm?

22 lipca 2022

Ashwagandha – co to za roślina i jak działa na nasz organizm?

Spis treści pokaż
1. Czym jest ashwagandha?
2. Co zawiera?
3. Jakie są zalety stosowania?
4. Jak stosować?
5. Przeciwwskazania
6. Skutki uboczne

Ashwagandha jest rośliną cieszącą się coraz większą popularnością ze względu na cenne właściwości lecznicze. Od wieków stosowana jest w ajurwedzie. Dlaczego warto ją wprowadzić do diety?

Czym jest ashwagandha?

Witanią ospała (Withania somnifera) nazywana jest także ashwagandhą, indyjskim żeń-szeniem, wiśnią zimową i śpioszynem lekarskim. Należy do rodziny psiankowatych. Naturalnie rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, m.in. Azji, Afryce oraz południowej Europie.

Jest to niewielki krzew mający wydłużone i matowe liście. Kwiaty są w kształcie dzwonków. Ma pomarańczowo- czerwone owoce. Najczęściej wykorzystywana jest część naziemna i korzeń.

Co zawiera?

Swoje prozdrowotne działanie ashwagandha zawdzięcza obecności unikalnych związków roślinnych takich, jak:

  • witanolidy- mają działanie antybakteryjne i antynowotworowe;
  • glikowitanolidy- o działaniu adaptogennym;
  • witanozyd;
  • saponiny- przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne
  • alkaloidy- przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, pobudzające układ nerwowy, nasenne;
  • flawonoidy- mają działanie antyoksydacyjne.

Suszona i sproszkowana roślina jest świetnym źródłem żelaza i wit. C.

Jakie są zalety stosowania?

Z opracowania naukowego[1] napisanego na podstawie dostępnej literatury medycznej wynika, że ashwagandha zawiera wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych oraz roślinnych związków chemicznych.

Działa antystresowo 

Obszerne badania[2] przeprowadzone na modelach zwierzęcych wykazały, że indyjski żeń-szeń skutecznie zwiększa wytrzymałość fizyczną. Zapobiega również powstawaniu wrzodów żołądka spowodowanych stresem, co zostało potwierdzone przez eksperyment naukowy[3] przeprowadzony na szczurach. U zwierząt zastosowano doustną dawkę ashwagandha 100 mg/1 kg ciała. Zaobserwowano, że surowy korzeń jest silnym lekiem antystresowym. Przedstawione wyniki potwierdzają teorię o skuteczności indyjskiego żeń-szenia w zapobieganiu i leczeniu chorób wywołanych stresem m.in. cukrzycy, miażdżycy, czy przedwczesnego starzenia się oraz nowotworów złośliwych.

Powyższy przegląd literatury udowodnił także, że działanie antystresowe ashwagandhy wpłynęło na wydłużenie czasu pływania u szczurów, które były zestresowane tą czynnością. Po zastosowaniu tej roślinny zmniejszyła się u nich ilość kortyzolu w nadnerczach. Została również obniżona wysokość kwasu askorbinowego, który występuje w czasie stresu podczas pływania. 

Pomaga zmniejszyć stan zapalny

Według opracowań naukowych[4][5] organiczne związki chemiczne zawarte w ashwagandha, takie jak WA pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, ponieważ obniżają one poziom białka C-reaktywnego oraz poziomu markerów zapalnych CRP, IL-6 i TNF-α. Mimo obiecujących wyników potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.

Ma działanie przeciwutleniające

Ashwagandha ma działanie antyoksydacyjne, co powoduje, że zwalcza wolne rodniki i zmniejsza stres oksydacyjny nimi spowodowany. Ich nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia i może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ma działanie hepatoprotekcyjne

Indyjski żeń- szeń ma podobne działanie do silmarymy. Pomaga chronić wątrobę przed działaniem szkodliwych substancji. Zawiera witazydy, które mają działanie odtruwające i chroniące ten narząd przed szkodliwym działaniem metali ciężkich.

Poprawia jakość snu

Kontrolne badanie[6] potwierdziło, że ashwagandha ma korzystny wpływ na jakość snu. Doświadczenia naukowe[7][8] przeprowadzone z udziałem 50 osób w wieku 65-80 lat wykazało, że przyjmowanie codziennie przez 12 tygodni 600 mg korzenia indyjskiego żeń-szenia poprawia jakość snu w porównaniu z grupą placebo. Badacze zauważyli także, że wyniki są lepsze u osób przyjmujących zioła przez co najmniej 8 tygodni.

Pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi

Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) przy jednoczesnym podniesieniu poziomu HDL.

Przegląd literatury[9] dowiódł, że leczenie ashwagandą znacznie obniża wysokość cukru we krwi. Jest to głównie spowodowane związkiem witaferyną A (WA), która ma silne działanie przeciwcukrzycowe. Stymuluje także komórki do pobierania glukozy z krwi.

Zwiększa objętość mięśni i siłę

Nadal przeprowadzane są badania kontrolne, które mają na celu wskazać skuteczność indyjskiego żeń-szenia w poprawie tkanki mięśniowej i siły. Jedna z prób[10] przeprowadzona na 30 mężczyznach dowiodła, że stosowanie ashwagandhy może być skuteczne w przypadku ogólnego osłabienia organizmu oraz poprawie wydolności sercowo- płucnej.

Inne badanie[11] przeprowadzone na grupie 18 osób przyjmujących codziennie przez 8 tygodni sproszkowany korzeń ashwagandhy nastąpił wzrost masy mięśniowej przy jednoczesnym obniżeniu wielkości tkanki tłuszczowej i poziomu złego cholesterolu.

Badanie[12] trwające 8 tygodni przeprowadzone na grupie 57 mężczyzn (18-50 lat) wykazało, że grupa (29 osób) przyjmująca 300 ml mg ekstraktu z korzenia ashwagandha dwa razy dziennie przez 8 tygodni miała większy wzrost masy i siły mięśni po upływie tego czasu w porównaniu z grupą placebo (28 mężczyzn).

Poprawia funkcje seksualne u kobiet

Badanie pilotażowe[13] udowodniło, że indyjski żeń-szeń jest skuteczny w leczeniu (FSD) dysfunkcji seksualnych u kobiet. Regularne stosowanie tego zioła poprawia nawilżenie pochwy oraz zwiększa satysfakcję z sexu.

Zwiększa poziom testosteronu i płodność u mężczyzn

Według licznych opracowań naukowych[14][15] korzeń ashwagandhy poprawia zdolności reprodukcyjne mężczyzn. Wykazano w nich, że podawanie tego zioła może być stosowane jako terapia empiryczna w leczeniu niepłodności. Potwierdziły również, że regularne spożywanie tego ziała spowodowało zajście w ciąże u 14% partnerek badanych mężczyzn (grupa 60 osób).

Regularne stosowanie korzenia indyjskiego żeń-szenia zwiększa koncentrację i ruchliwość plemników u mężczyzn z prawidłową liczbą plemników[16].

Wspomaga funkcje psychomotoryczne i pamięć

Regularne stosowanie ashwagandhy poprawia pamięć, funkcje poznawcze oraz zdolność do wykonywania reakcji motorycznych. Badanie[17] przeprowadzone na grupie 20 mężczyzn dowiodły, że zioło znacznie poprawia czas reakcji oraz zdolności psychomotoryczne.

Inna próba[18]przeprowadzona na grupie 50 osób dorosłych udowodniły, że indyjski żeń-szeń znacznie poprawia pamięć i koncentrację u ludzi biorących udział w różnych testach. 

Wykazuje działanie antynowotworowe

Przeprowadzone badanie[19][20] na chomiku chińskim dowiodło, że stosowanie ashwagandhy hamuje o 49% wzrost komórek raka jajnika. Skuteczność leczenia jest zależna od długości terapii oraz gęstości komórek rakowych.

Wspiera zdrowie serca

Różne opracowania naukowe[21][22] przeprowadzone na zdrowych mężczyznach potwierdziły, że ashwagandha zwiększa poziom VO2max, czyli ilość tlenu, która przyjmowana jest w czasie wysiłku fizycznego. Wysoki poziom VO2max wskazuje na zdrowe serce i płuca, które dostarczają wystarczającą ilość tlenu do mięśni w czasie wysiłku fizycznego.

Zapobiega negatywnym skutkom wywołanym przez stosowanie uretanu

Liczne badania naukowe[23][24] wykazały, że zapobiega negatywnym skutkom ubocznym wywołanym przez uretan, który stosowany jest m.in. ze względu na działanie przeciwnowotworowe oraz jako środek immunomodulujący. Indyjski żeń-szeń poprawia również liczbę białych krwinek i inne funkcje, które są zaburzane w czasie leczenia nowotworowego. Opracowania udowodniły także, że stosowanie ashwagandhy w czasie leczenia guzów macicy zmniejsza tendencje do krwawień. Powoduje również zanik mięśniaków po długim leczeniu.

Zmniejsza dolegliwości spowodowane chorobami neurodegaradycjnymi

U pacjentów z chorobą Alzheimera następuje zanik neurytów i utrata synaptyczna, które są głównym powodem uszkodzenia funkcji poznawczych. W innych chorobach neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona, Huntingtona i Creutzfeldta-Jakoba, występuje również zanik neurytów. Przeprowadzone liczne eksperymenty naukowe[25][26][27] potwierdziły, że ashwagandha spowalnia, zatrzymuje, a nawet odwraca zanik neurytów. Dzięki temu może być stosowana na każdym etapie choroby neurodegradyacyjnej, nawet zanim zostanie zdiagnozowana.

Może zmniejszać dolegliwości niektórych schorzeń psychicznych

Niektóre dowody naukowe[28][29] sugerują, że ashwagandha jest pomocna w zmniejszeniu objawów niektórych chorób psychicznych. Co zostało potwierdzone badaniem przeprowadzonym na grupie 66 osób ze schizofrenią. Uczestnicy codziennie przez 12 tygodni przyjmowali 1000 mg ekstraktu z indyjskiego żeń-szenia. Badanie wykazało, że osoby przyjmujące zioło odczuwały zmniejszone objawy depresji i lęku, w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo. Powyższe badania dowiodły także, że ashwagandha może łagodzić ogólne objawy i odczuwany stres u osób chorujących na schizofrenię.

W studium[30] z 2013 roku zostały przedstawione dowody naukowe, że Ashwagandha pomaga w poprawie upośledzonych funkcji poznawczych u osób z aktywną chorobą dwubiegunową.

Ograniczone badanie[31] z 2012 roku przeprowadzone na grupie 64 osób udowodniło, że przyjmowanie codzienne 600 mg ekstraktu z ashwagandhy przez 60 dni zredukowało objawy depresji u 77% osób, w porównaniu z 5% osób przyjmujących placebo.

Ma działanie przeciwlękowe

Z przeprowadzone badań klinicznych[32]wynika, że ashwagandha może być stosowana jako skuteczny stabilizator w stanach lęku i depresji.  Wykazało ono także, że ma działanie podobne do lorazepam- zmniejsza poziom tribuliny w mózgu.

Ma działanie przeciwbólowe

Ashwagandha ma działanie przeciwbólowe. Wiele opracowań klinicznych[33][34] dowiodło, że łagodzi reakcje układu nerwowego na ból oraz wykazuje działanie przeciwartretyczne. Jest również skuteczna jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Jak stosować?

Nie ma określonego dokładnego dawkowania. W medycynie ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej zaleca się spożywanie 3-5 g proszku dziennie. W kuracji zapobiegawczej dawka wynosi od 5-10 g dziennie.

Kuracja może być stosowana przez maksymalnie 40 dni, następnie musi nastąpić min. 10-dniowa przerwa. W czasie roku można stosować nie więcej niż 4 takie kuracje. Zaleca się ich stosowanie zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, podczas rekonwalescencji czy przepracowania.

Podczas stosowania proszku ashwagandhy zaleca się rozpocząć od małej dawki, a następnie stopniowo ją zwiększać aż do osiągnięcia dawki leczniczej.

Żeń-szeń indyjski można stosować o różnych porach dnia. Jednak proponujemy stosować rano na czczo, po ostatnim posiłku wieczorem oraz w momentach nadmiernego stresu.

Przepis na mleko księżycowe

Mleko księżycowe wywodzi się z ajurwedy. Napój wykorzystuje naturalne działanie roślin, dzięki temu wspomaga zasypianie.

Składniki:

  • 1 szklanka mleka roślinnego,
  • 1 łyżeczka oleju kokosowego,
  • 1 łyżeczka miodu,
  • ½ łyżeczki kurkumy,
  • ½ łyżeczki cynamonu,
  • szczypta gałki muszkatołowej,
  • szczypta kardamonu,
  • szczypta szafranu,
  • ¼ łyżeczki ashwagandhy,
  • szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu.

Sposób przygotowania:

  1. Mleko wlej do rondla. Wsyp wszystkie przyprawy.
  2. Pogrzej.
  3. Gdy mleko będzie gorące, dodaj olej kokosowy i wymieszaj.
  4. Ostudź do temp. około 35°C. Przecedź.
  5. Dodaj miód i wypij.

Przeciwwskazania 

Nie zaleca się spożywania ashwagandhy u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ nie badań, które potwierdzają bezpieczeństwo stosowania. Dzieci poniżej 16 roku życia nie powinny także stosować żeń-szeń indyjskiego.

Osoby cierpiące na schorzenia tarczycy i choroby autoimmunologiczne przed zastosowaniem indyjskiego żeń-szenia powinny skonsultować się z lekarzem.

Jeśli stosujesz leki o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, czyli m.in. antydepresyjne, nasenne i przeciwpadaczkowe, to należy się skonsultować z lekarzem przed zastosowaniem preparatów z żeń-szeniem indyjskim.

Ashwagandha wzmacnia działanie leków obniżających ciśnienie i poziom cukru we krwi, dlatego osoby chorujące na nadciśnienie oraz cukrzycę powinny częściej kontrolować poziomu cukru i ciśnienia.

Nie zaleca się stosowania w przypadku wystąpienia wrzodów żołądka, ponieważ zawarta w indyjskim żeń-szeniu witania podrażnia błonę śluzową, co wzmaga dolegliwości.

Ashwagandhy nie powinny stosować osoby, które są uczulone na trawę.

Skutki uboczne

Stosowanie ashwagandhy uznaje się za bezpieczne, lecz spożywanie jej w nadmiernej ilości może zwiększyć aktywność GABA neuroprzekaźników, które wydłużają czas odruchu i zmniejszają zdolności motoryczne i intelektualne. Może dochodzić także do niewielkich zaburzeń trawienia.

Po przyjmowaniu indyjskim żeń-szeniu zdarza się występowanie swędzących lub piekących   przebarwień skórnych.

W przypadku wystąpienia skutków ubocznych zaleca się zmniejszenie, a nawet całkowite zaprzestanie stosowania ashwagandhy.

Przypisy:


  1. Singh, N., Bhalla, M., de Jager, P., & Gilca, M. (2011). An overview on ashwagandha: a Rasayana (rejuvenator) of Ayurveda. African journal of traditional, complementary, and alternative medicines : AJTCAM, 8(5 Suppl), 208–213. https://doi.org/10.4314/ajtcam.v8i5S.9
  2. Ibidem
  3. Archana, R., & Namasivayam, A. (1999). Antistressor effect of Withania somnifera. Journal of ethnopharmacology, 64(1), 91–93. https://doi.org/10.1016/s0378-8741(98)00107-x
  4. https://blog.priceplow.com/wp-content/uploads/2014/08/withania_review.pdf /
  5. Devpura, G., Tomar, B. S., Nathiya, D., Sharma, A., Bhandari, D., Haldar, S., Balkrishna, A., & Varshney, A. (2021). Randomized placebo-controlled pilot clinical trial on the efficacy of ayurvedic treatment regime on COVID-19 positive patients. Phytomedicine : international journal of phytotherapy and phytopharmacology, 84, 153494. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2021.153494
  6. [6] Salve J, Pate S, Debnath K, et al. Adaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical Study. Cureus. 2019;11(12): e6466.
  7. Kelgane, S. B., Salve, J., Sampara, P., & Debnath, K. (2020). Efficacy and Tolerability of Ashwagandha Root Extract in the Elderly for Improvement of General Well-being and Sleep: A Prospective, Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Study. Cureus, 12(2), e7083. https://doi.org/10.7759/cureus.7083
  8. Cheah, K. L., Norhayati, M. N., Husniati Yaacob, L., & Abdul Rahman, R. (2021). Effect of Ashwagandha (Withania somnifera) extract on sleep: A systematic review and meta-analysis. PloS one, 16(9), e0257843. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0257843
  9. Durg, S., Bavage, S., & Shivaram, S. B. (2020). Withania somnifera (Indian ginseng) in diabetes mellitus: A systematic review and meta-analysis of scientific evidence from experimental research to clinical application. Phytotherapy research : PTR, 34(5), 1041–1059. https://doi.org/10.1002/ptr.6589
  10. Sandhu, J. S., Shah, B., Shenoy, S., Chauhan, S., Lavekar, G. S., & Padhi, M. M. (2010). Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) and Terminalia arjuna (Arjuna) on physical performance and cardiorespiratory endurance in healthy young adults. International journal of Ayurveda research, 1(3), 144–149. https://doi.org/10.4103/0974-7788.72485
  11. Ibidem
  12. Wankhede, S., Langade, D., Joshi, K., Sinha, S. R., & Bhattacharyya, S. (2015). Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 12, 43. https://doi.org/10.1186/s12970-015-0104-9
  13. Dongre, S., Langade, D., & Bhattacharyya, S. (2015). Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Extract in Improving Sexual Function in Women: A Pilot Study. BioMed research international, 2015, 284154. https://doi.org/10.1155/2015/284154
  14. Gupta, A., Mahdi, A. A., Shukla, K. K., Ahmad, M. K., Bansal, N., Sankhwar, P., & Sankhwar, S. N. (2013). Efficacy of Withania somnifera on seminal plasma metabolites of infertile males: a proton NMR study at 800 MHz. Journal of ethnopharmacology, 149(1), 208–214. https://doi.org/10.1016/j.jep.2013.06.024
  15. Mahdi, A. A., Shukla, K. K., Ahmad, M. K., Rajender, S., Shankhwar, S. N., Singh, V., & Dalela, D. (2009). Withania somnifera Improves Semen Quality in Stress-Related Male Fertility. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2011, 576962. Advance online publication. https://doi.org/10.1093/ecam/nep138
  16. Durg, S., Shivaram, S. B., & Bavage, S. (2018). Withania somnifera (Indian ginseng) in male infertility: An evidence-based systematic review and meta-analysis. Phytomedicine : international journal of phytotherapy and phytopharmacology, 50, 247–256. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2017.11.011
  17. Pingali, U., Pilli, R., & Fatima, N. (2014). Effect of standardized aqueous extract of Withania somnifera on tests of cognitive and psychomotor performance in healthy human participants. Pharmacognosy research, 6(1), 12–18. https://doi.org/10.4103/0974-8490.122912
  18. Choudhary, D., Bhattacharyya, S., & Bose, S. (2017). Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions. Journal of dietary supplements, 14(6), 599–612. https://doi.org/10.1080/19390211.2017.1284970
  19. Sumanran https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4609357/ VN, Boddul S, Madhuri D. Różnicowe działanie hamujące wzrost korzenia Withania somnifera na komórki CHO. Phytother Res. 2007; 21 :1–4
  20. Abbas SS, Singh V, Bhalla M, Singh N. Clinical Study of Organic Ashwagandha w przypadkach parkinsonizmu, neuropatii, paraliżu i guzów macicy (włókniaków i innych guzów), w tym raka endodermalnego skóry; Proc., Krajowe Seminarium „Ekologiczne zioła ajurwedy w opiece zdrowotnej ludzkości: strategia oceny naukowej i jednolitej standaryzacji” – Lucknow; 2004. s. 81
  21. Choudhary, B., Shetty, A., & Langade, D. G. (2015). Efficacy of Ashwagandha (Withania somnifera [L.] Dunal) in improving cardiorespiratory endurance in healthy athletic adults. Ayu, 36(1), 63–68. https://doi.org/10.4103/0974-8520.169002
  22. Sandhu, J. S., Shah, B., Shenoy, S., Chauhan, S., Lavekar, G. S., & Padhi, M. M. (2010). Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) and Terminalia arjuna (Arjuna) on physical performance and cardiorespiratory endurance in healthy young adults. International journal of Ayurveda research, 1(3), 144–149. https://doi.org/10.4103/0974-7788.72485
  23. Singh N, Hoette Y, Miller R. Tulsi „Matka Medycyna Natury”. Wydanie II. Lucknow: Międzynarodowy Instytut Ziołolecznictwa; 2010. s. 28-32

Powiązane wpisy

W kategorii:Suplementy diety

Pierwszy Sidebar

Promowany produkt

Migdały kalifornijskie duże całe - 1kg Nonpareil
Migdały kalifornijskie duże całe - 1kg Nonpareil
42,00 zł
Kup w sklepie Kup

Copyright© 2025 · Brunch Pro by Feast Design Co.