Agar-agar to naturalny i odpowiedni dla wegan zamiennik żelatyny wieprzowej. Jego łatwa w użyciu forma sprawia, że staje się on coraz bardziej popularny. Co ważne, agar jest w pełni ekologiczny, dlatego można go stosować również w certyfikowanej żywności.
Czym jest agar-agar?
Agar lub agar-agar jest galaretowatą substancją otrzymywaną z krasnorostów występujących u wybrzeży Japonii na głębokości około 30 metrów. Jest mieszaniną dwóch składników: liniowej agarozy polisacharydowej i niejednorodnej mieszaniny mniejszych cząsteczek zwanych agaropektyną. Tworzy strukturę nośną w ścianach komórkowych niektórych gatunków glonów i uwalnia się podczas gotowania. Glony te znane są jako agarofity i należą do rodzaju Rhodophyta (algi czerwone).
Agar-agar jest naturalnym roślinnym odpowiednikiem żelatyny. Można go stosować do wyrobu galaretek, budyniów i kremów. Podczas robienia galaretki gotuje się go w wodzie aż do rozpuszczenia się substancji stałych. Środek słodzący, środki zapachowe, barwiące, owoce lub warzywa dodaje się do roztworu w dalszej kolejności i ciecz wylewa się do form.
Agar – składniki odżywcze
Agar zawiera wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych. W jednej porcji (28 g) agar jest 85,6 kcal, zawiera głównie węglowodany 22,6 g. Ma również białko 1,7 g w porcji oraz błonnik pokarmowy 2,2 g w porcji. Agar jest również świetnym źródłem witaminy: B2, B6, E i K oraz minerałów i mikroelementów: magnezu, manganu, kwasu foliowego, żelaza, wapnia, cynku, miedzi, selenu i kwasu patentowego.
Na co pomaga agar agar?
Zawartość tych wszystkich witamin i błonnika sprawia, że agar ma wiele prozdrowotnych właściwości. Do najważniejszych z nich zalicza się:
Wspomaga proces odchudzania
W Azji są bardzo popularne diety z zastosowaniem agar. Produkt ten zawiera dużo błonnika pokarmowego, dzięki temu pozostawia uczucie sytości na dłużej i zmniejsza zapotrzebowanie na kalorie. W 4-tygodniowym badaniu[1] przeprowadzonym na grupie 116 pacjentów udowodniono, że stosowanie agar podczas odchudzania powoduje znaczną utratę wagi ze względu na zmniejszoną liczbę spożywanych kalorii.
Ma korzystny wpływ na układ pokarmowy
Agar zawiera błonnik pokarmowy, który jest niezbędny do utrzymania zdrowego układu pokarmowego. Zapobiega wchłanianiu toksycznych substancji do organizmu i ułatwia jego wydalanie. Spożywanie wysokiej ilości błonnika pomaga zapobiegać różnym chorobom żołądkowo- jelitowym, hemoroidom, a nawet stanom zapalnym czy uchyłkom jelit. Agar zawiera dużo błonnika pokarmowego, dzięki temu pomaga złagodzić zaparcia. Działa jak naturalny, łagodny środek przeczyszczający.
Ma korzystny wpływ na układ kostny
Agar zawiera wapń i magnez, dlatego regularne spożywanie tego produktu zwiększa gęstość kości, ponieważ produkt ten ma zrównoważoną zawartość obu minerałów oraz oprócz tego zawiera wit. D, E i K oraz potas. Składniki te są niezbędne dla zdrowia kości. Wbrew powszechnym opiniom spożywanie samego wapnia nie zwiększa gęstości kości, lecz powoduje zwapnienia stawów i powstawanie kamieni na nerkach.
Wspiera zdrowie mózgu
Agar zawiera cząsteczkę cukru galaktozę – znaną jako cukier mózgowy. Jest ona niezbędna do rozwoju mózgu dzieci i niemowląt. Spożywanie agar przez maluszki ma korzystny wpływ na rozwój ich mózgu. Galaktoza jest składnikiem, który ma kluczowe znaczenie dla osłonki mielinowej (chroni mózg, rdzeń kręgowy i ośrodkowy układ nerwowy). Jeśli zostanie uszkodzona, to prowadzi do wielu problemów neurologicznych
Pomaga zapobiegać anemii
W 100 g agar jest 21 mg żelaza niehemowego. Dzięki temu zapobiega anemii. Jeśli spożywasz agar na anemię, to dodaj do niego witaminę C (wtedy żelazo jest lepiej przyswajalne).
Ma świetny wpływ na stan skóry
Jest bogaty w cenne składniki odżywcze i minerały, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów i promiennej skóry. Z agar możesz również przygotować wegańską maseczkę na twarz typu peel-off.
Pomaga regulować poziom cukru we krwi
Zawiera błonnik pokarmowy, który spowalnia wchłanianie cukru we krwi. Dzięki temu pomaga w ustabilizowaniu cukru we krwi. Pomaga również zapobiegać nagłym skokom i spadkom cukru we krwi.
Wspomaga leczenie żółtaczki u dzieci
Żółtaczka spowodowana jest wysokim poziom bilirubiny. Podawanie agaru wraz z naświetlaniem przyspiesza leczenie żółtaczki u dzieci.
Jak stosować agar agar?
Agar ma właściwości żelujące, dlatego doskonale sprawdzi się jako dodatek do dżemów, chcąc zachować ich żelową konsystencję. Można go użyć także jako składnik wzmacniający strukturę w kremach albo sernikach na zimno. Agar świetnie sprawdzi się w deserach takich jak ptasie mleczko. Przyda się nie tylko w daniach słodkich, ale także wytrawnych, na przykład do żelowania sosu, aby podać go w zaskakującej formie. Agar był stosowany jako składnik deserów w całej Azji, a także jako stały substrat do przechowywania pożywek do prac mikrobiologicznych. Agar może być stosowany jako środek przeczyszczający, hamujący apetyt, wegetariański substytut żelatyny, zagęszczacz do zup, w konfiturach owocowych, lodach i innych deserach oraz do klejenia papieru i tkanin. Warto pamiętać, że agar jest pozbawiony smaku, dlatego tym łatwiej jest go zastosować w kuchni. Jest bezpiecznym dodatkiem do żywności oznaczonym symbolem E406.
Agar w kuchni wegańskiej – zastosowanie
Agar jest dostępny w sklepach pod różną postacią: proszków, nitek i płatków. Może twardnieć w temperaturze pokojowej. Stosowany jest do wielu potraw, które wymagają zgęstnienia m.in. deserów czy mas do ciast. Używany jest na masową skalę do produkcji wegańskich produktów np. galaretek, pianek cukierniczych, kremów, a nawet żelków. Wszechstronność zastosowania agar sprawia, że staje się coraz popularniejszy.
Domowe wegańskie żelki
Zarówno duzi, jak i mali uwielbiają żelki za słodki smak. Domowe wegańskie żelki są zdrową alternatywą dla sklepowych odpowiedników. Z przygotowaniem tego domowego słodkiego przysmaku poradzi sobie nawet kuchenny laik. Do przyrządzenia żelków możesz użyć dowolnych sezonowych owoców. Do wykonania domowych żelków niezbędne będą foremki silikonowe.
Składniki:
- 400 g truskawek
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżeczka syropu klonowego
- 4 łyżeczki agaru
Sposób przygotowania:
- Truskawki umyj. Obierz z szypułek. Zmiksuj.
- Do zmiksowanych owoców dodaj sok z cytryny, syrop klonowy i agar. Doprowadź do wrzenia. Gotuj na wolnym ogniu przez około 2 minuty – do chwili, gdy agar całkowicie się rozpuści.
- Powstałą masę przelej do silikonowych foremek. Gdy ostygnie, przełóż foremki z masą do zamrażalnika (szybciej stwardnieją). Po upływie tego czasu szybciej i łatwiej można wyciągać żelki z foremki.
Gdzie kupić?
Agar-agar zakupić można w sklepach ze zdrową żywnością. Jest biały i półprzezroczysty, gdy jest sprzedawany w opakowaniach jako umyte i wysuszone paski lub w postaci sproszkowanej. Różne formy tego produktu pozwalają na jego wygodne stosowanie przy różnych daniach.
Wygoda użycia agar-agar polega na tym, że w przeciwieństwie do żelatyny można go podgrzewać kilka razy. Dodatkowo nie wymaga lodówki i tężeje nawet w temperaturze pokojowej. Jednak jego właściwości żelujące są niższe w produktach kwasowych. Wystarczy przygotowanie zwykłego wodnego roztworu bez dodatkowych odczynników, co czyni go w gospodarstwie domowym jeszcze wygodniejszym w zastosowaniu niż żelatyna w proszku.
FAQ: najczęściej zadawane pytania o agar agar
Co to jest agar-agar w proszku?
To substancja żelująca pochodzenia roślinnego, bezbarwna, bezwonna i nieposiadająca smaku. Żeluje już w temp. poniżej 40°C, a rozpuszcza się w temp. 85°C.
Czy agar to to samo co żelatyna?
Nie. Agar jest wegański – produkowany z czerwonych alg. Natomiast żelatyna jest pochodzenia zwierzęcego – wytwarzana jest z chrząstek, wiązadeł, ścięgien i skóry bydła oraz świń.
Co lepsze agar czy żelatyna?
Agar ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych uznawana jest za produkt dużo lepszy od żelatyny. Produkt ten jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Nie zmienia smaku potraw, dzięki temu jest idealny np. do deserów.
Ile agaru zamiast żelatyny?
Przyjmuje się, że za 1 łyżeczkę żelatyny należy zastosować ½ do 2 łyżeczek Agaru (dokładna ilość podawana jest zawsze na opakowaniu). Pamiętaj, że im kwaśniejsza potrawa tym agar wolniej tężeje, dlatego w takiej sytuacji zawsze należy go dodać więcej.
Czym zastąpić agar?
Wegańskim odpowiednikiem agaru jest karagen pozyskiwany z czerwonych alg, stosowany jest również jako środek żelujący, lecz jest droższy w użyciu. Agar można również zastąpić popularną żelatyną.