Miód od dawna znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Stanowi doskonały substytut cukru oraz innych słodzików. Doceniany jest ze względu na licznie występując w nim probiotyki, enzymy i aminokwasy. Miód w swojej surowej postaci ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu jest użyteczny jako naturalny antybiotyk.
Jak ciepło wpływa na właściwości miodu?
Nadmierne ciepło wpływa na utratę zdolności przeciwdrobnoustrojowych i przeciwbakteryjnych. Enzymy takie jak inwertaza i diastaza są niszczone, gdy miód jest nadmiernie podgrzewany. Wpływają one na trawienie i rozkładanie cukru. Podczas ogrzewania tracona jest również oksydaza glukozowa dostępna w miodzie. Enzym ten pomaga organizmowi zwalczać bakterie i wirusy, wytwarzając nadtlenek wodoru, który działa jak środek dezynfekujący.
Miód jest bogaty w antyoksydanty, które pomagają neutralizować działanie szkodliwych rodników w organizmie. Wolne rodniki są jedną z przyczyn chorób przewlekłych i infekcji. Uszkadzają również komórki. Jednym z przeciwutleniaczy występujących w miodzie są polifenole, które są środkiem przeciwnowotworowym. Substancje te pomagają również zapobiegać stanom zapalnym. Ciepło niszczy te substancje.
Czy miód jest toksyczny po podgrzaniu?
To chyba największa obawa każdego, kto używa miodu. Badania wykazały, że podgrzewanie miodu zmienia jego skład chemiczny. Na szczęście wysoka temperatura nie sprawia, że miód staje się toksyczny i może zaszkodzić. Zmienia się jednak jego skład. Wówczas jego składniki zdrowotne są osłabione i nieskuteczne. Ciepło ma negatywny wpływ na enzymy, minerały i witaminy. Nie powoduje to jednak, że te składniki są trujące ani nie wywołuje żadnych chorób. Dlatego rozsądnie jest utrzymywać miód w jego naturalnym, surowym stanie i spożywać go wprost ze słoika. Podgrzewanie miodu niszczy również jego teksturę i kolor.
Jaka jest bezpieczna temperatura do podgrzewania miodu?
Miód nie powinien być podgrzewany szybko, na bezpośrednim ogniu. Zasadniczo, im mocniej będzie podgrzewany, tym większy jest potencjał obniżenia jego wartości odżywczych. Podgrzanie go do 37°C powoduje utratę prawie 200 składników, z których część ma działanie antybakteryjne. Podgrzanie do 40°C niszczy inwertazę, ważny enzym. Ogrzewanie do 50°C przez ponad 48 godzin zamienia miód w karmel. 10°C jest temperaturą idealną do przechowywania dojrzałego miodu.
Jak podgrzać miód bez tracenia jego właściwości?
Zbyt dużo ciepła wpływa negatywnie na miód. Dlatego, aby bezpiecznie podgrzać miód, należy zastosować jedną z poniższych metod:
Przegotowana woda
To jedna z najbezpieczniejszych metod podgrzewania miodu. Najpierw trzeba zagotować wodę, następnie odstawić ją na bok i pozwolić trochę ostygnąć. Następnie słoik z miodem należy włożyć do tej kąpieli wodnej.
Wolnowar
To kolejna skuteczna metoda podgrzewania miodu. Naczynie z miodem wkłada się do wolnowaru i napełnia wodą do oznaczenia ¾. Dzięki temu woda nie będzie się przedostawała do miodu. Urządzenie do gotowania powinno być ustawione na minimalną moc. Podczas wykonywania tej czynności pojemnik nigdy nie powinien być przykrywany pokrywką.