Chińska prowincja Yunnan jest najbardziej znanym regionem produkującym wysokiej jakości herbatę. Ten górzysty region, w którym panuje ciepły i wilgotny klimat, co sprzyja uprawie herbaty. Co warto wiedzieć o herbacie Yunnan?
Krótka historia herbaty Yunnan
Yunnan (雲南) jest regionem w Chinach. Przez ostatnie 8 wieków z jego liści wytwarzano herbatę Yunnan. Według zapisków historycznych tradycję picia herbaty rozpoczął lud Pur. Jednak zgodnie z legendą, picie herbaty zapoczątkował chiński cesarz i zielarz Shen Nong około 2700 roku p.n.e., który odkrył ten smaczny napój przez przypadek, gdy liść herbaty spadł do garnka z wrzącą wodą, a napar zmienił kolor z przezroczystego na brązowy. Największe znaczenie historyczne herbata Yunnan miała w latach 1926-1936 podczas wybuchu Wojny Oporu Przeciwko Japonii. W tym właśnie okresie odnotowano maksymalną sprzedaż tej herbaty.
Pochodzenie herbaty Yunnan
Yunnan jest jedną z 23 prowincji Chin, umiejscowiona jest na południu kraju. Zajmuje się produkcją herbaty od prawie 2000 tys. lat. Właśnie w tej prowincji znajduje się najstarsze drzewo herbaciane mające obecnie ponad 1700 lat, które wraz z pozostałymi tworzy tzw. „Królestwo Trzech Najstarszych Drzew” – znajduje się w Nannou w hrabstwie Menghai (勐海县).
Obecnie Yunnan stanowi ważny ośrodek w przemyśle herbacianym. Produkcja herbaty odbywa się na wysokości od 1200 do 2000 metrów n.p.m., a specyficzne warunki klimatyczne odgrywają kluczową rolę w jej uprawie. Od maja do października trwa pora monsunowa, natomiast od listopada do kwietnia przeważają słoneczne dni. W prowincji Yunnan uprawianych jest obecnie 199 gatunków herbacianych drzew. Herbata z Yunnan uważana jest za jedną z najszlachetniejszych odmian na świecie.
Właściwości zdrowotne
Herbata Yunnan bywa nazywana również „naparem piękna” lub „zdrowia”, ponieważ łagodzi skutki stresu i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Zawiera polifenole, katechiny i flawonoidy[1], które neutralizują wolne rodniki, chroniąc przed ich szkodliwym działaniem. Ten napój stymuluje układ pokarmowy i pobudza apetyt. Pewne badania wykazały również, że herbata ta pomaga redukować obrzęki i wspiera pracę serca[2]. Dzięki zawartości polifenoli wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest pomocna w łagodzeniu objawów zatruć pokarmowych oraz gojeniu ran i odleżyn[2]. Flawonoidy obecne w herbacie mają właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Herbata Yunnan korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi, pomaga obniżyć cholesterol oraz reguluje ciśnienie krwi[3]. Zawiera także kofeinę, co sprawia, że dostarcza delikatnego zastrzyku energii.
Smak i aromat
W sprzedaży dostępne jest wiele różnych typów tej herbaty, lecz każdy z nich charakteryzuje się jasnym kolorem oraz mocnym aromatem. Najczęściej klasyfikowana jest ze względu na barwę i zapach. Za jedną z pierwszych uważana jest Yunnan Pure Gold (金芽滇紅), która ma ciemną barwę o pomarańczowo-złotym kolorze. Ma delikatny zapach i nutą słodyczy. Inna popularną odmianą jest Yunnan Pu-ehr, która ma brązowo-czerwony kolor o charakterystycznym smaku. W ostatnim czasie na popularności zyskuje również Yunnan Gold ((滇紅工夫茶) o delikatnej wiśniowej barwie.
Aby wydobyć głębię smaku, zaleca się parzyć herbatę przez 3-5 minut. Nie należy przekraczać czasu parzenia, ponieważ herbata nabierze gorzkiego smaku. Należy parzyć liście wodą nieprzekraczającą 95°C.
Sposoby parzenia i spożywania
Herbatę Yunnan możesz parzyć na dwa sposoby: zachodni i wschodni. Gdy chcesz skorzystać ze wszystkich dobroczynnych właściwości herbaty Yunnan, to skorzystaj z metody wielokrotnego moczenia – zacznij od moczenia przez 20-30 sekund, zwiększając czas przy każdym kolejnym naparze. Podczas parzenia stosuj proporcję 4-6 g herbaty na każde 150 ml wody. Zawsze należy przygotowywać napar ze źródlanej wody, która po zagotowaniu jest studzona przez kilkanaście sekund. Pamiętaj, aby przed zaparzeniem liści herbaty przelać naczynie gorącą wodą.
Gdy chcesz zaparzyć herbatę Yunnan metodą zachodnią, to użyj 2-3 g herbaty. Wodę zagotuj i pozostaw do ostygnięcia przez kilka sekund. Parz przez 2-3 minut. Liście możesz wykorzystać do ponownego parzenia.
Materiały źródłowe:
- Concomitant ingestion of lactic acid bacteria and black tea synergistically enhances flavonoid bioavailability and attenuates d-galactose-induced oxidative stress in mice via modulating glutathione antioxidant system, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27736731
- Anti-inflammatory activity of Indian black tea (Sikkim variety), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15629264
- Molecular evidences of health benefits of drinking black tea, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6512146/