Wraz z początkiem wiosny fani warzyw oczekują nowalijek, a fani herbaty niecierpliwie oczekują na pierwsze zbiory i najdelikatniejsze napary. Jedną z takich odmian herbaty, która szczególnie dobrze smakuje na wiosnę jest Darjeeling.
Skąd pochodzi herbata Darjeeling?
Darjeeling to herbata czarna, przez niektórych uznawaną za bliską oolongom. Pochodzi ona z Indii, dokładnie z regionu o tej samej nazwie (Dardżyling). Jest on zlokalizowany w zachodnim Bengalu, regionie z licznymi górami. To właśnie ponoć górski klimat wpływa na właściwości tej herbaty. Sadzenie jej w Himalajach sprawia, że należy ona do grona najwyżej rosnących herbat, nawet na wysokości dochodzącej do 2000 metrów nad poziomem morza. Czasami nazywa się wręcz ją „herbatą z mgieł” dając wyraz temu, że to miejsce jej uprawy i jego specyficzny mikroklimat ma wpływ na tak niesamowity efekt. Uznaje się ją powszechnie za najlepszą herbatę indyjską i jedną z najlepszych na świecie w ogóle. Co ciekawy, w tym regionie produkuje się zaledwie około 1% całej herbaty pozyskiwanej z Indii, co jeszcze bardziej podkreśla jej luksusowy charakter.
Indyjskie plantacje Darjeeling zaczęły powstawać około 1841 roku. Pierwszą założył chirurg Artur Campbell, używając w tym celu przywiezionych nielegalnie z Chin sadzonek i eksperymentując z warunkami ich uprawy. Te próby zostały przejęte również przez innych plantatorów w okolicy, dając początek temu herbacianemu regionowi.
Właściwości herbaty Darjeeling
Zawiera przeciwutleniacze
W herbacie Darjeeling znaleźć można takie substancje, jak aminokwasy, lipidy, a także niewielką dawkę witamin, w tym A, C, E i K. Spośród minerałów wymienić można potas, wapń, magnez, glin, mangan, żelazo, selen, fluor. Najważniejsze są związki fenolowe, czyli przeciwutleniacze.
Ten rodzaj herbaty ma liczne właściwości zdrowotne. Podstawowym są przeciwutleniacze, z których słyną herbaty. W tym jej rodzaju odnaleźć można tearubiginy i teaflawiny. Działają one w celu pozbycia się z organizmu szkodliwych wolnych rodników, które uwalniają się na przykład w czasie trawienia.
Działanie przeciwnowotworowe
Inną korzyścią z wyboru tej herbaty jest jej zdolność do ograniczenia rozwoju nowotworów. Dzieje się tak za sprawą zawartości związków polifenolowych, których zadaniem jest zahamowanie rozrostu komórek nowotworowych. Jej działanie zmniejsza także ryzyko pojawienia się mutacji komórkowych. To najbardziej niebezpieczne następstwo pojawienia się złośliwych zmian.
Dobre nawodnienie organizmu
Ten typ herbaty świetnie nawadnia organizm, dlatego przyda się w przypadku braku picia dostatecznej ilości wody. Do standardowo wypijanych w ciągu dnia szklanek warto jest dodać jedną filiżankę tej herbaty.
Relaksuje i zmniejsza poziom stresu
Poza tym ma ona działanie relaksujące, zmniejsza poziom stresu. Stres bardzo osłabia organizm, a tym samym otwiera drogę różnorodnym chorobom. Działanie Darjeeling pomaga w uregulowaniu produkcji hormonu stresu w organizmie, czyli kortyzolu.
Dodaje energii
Jednocześnie w herbacie tej znaleźć można kofeinę, która poprawia działanie mózgu i wzmacnia koncentrację. Dlatego jej filiżanka jest zastrzykiem energii.
Pozytywnie działa na układ krwionośny
W tym typie herbaty znajdują się składniki, które zwiększają przepływ krwi i jednocześnie zmniejszają utlenianie się złego cholesterolu w organizmie. Kwercetyna to związek, który zmniejsza ryzyko miażdżycy tętnic. Poprawia to przepływ krwi w całym ciele i jest bardzo istotne z holistycznego punktu patrzenia na zdrowie.
Na odchudzanie
Osoby chcące zmniejszyć masę swojego ciała docenią fakt, że regularne picie herbaty Darjeeling jest w stanie zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej szczególnie na brzuchu. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, te gatunki herbat, które mają wyższy stopień utlenienia, lepiej radzą sobie ze zwalczaniem zbędnych kilogramów. Dzieje się tak ze względu na zawartość katechin, które poprawiają metabolizm.
Parkinson to współcześnie coraz częściej pojawiająca się, a nadal nieuleczalna choroba neurologiczna. L-teanina zawarta w tym rodzaju herbaty może mieć istotne znaczenie w przypadku przeciwdziałania pojawieniu się licznych chorób neurodegeneracyjnych.
Rodzaje herbaty Darjeeling
Rodzaje herbaty Darjeeling zależne są od momentu zbioru. W ciągu roku odbywają się aż cztery takie zbiory. Pierwszy trwający od połowy marca do maja to First Flush. Następnym jest Second Flush od maja do czerwca lub nieco dłużej. Kolejny zbiór to In-Between, czyli sezon przejściowy między pierwszym a drugim. Ostatnim jest Third Flush, czyli jesienny sezon zbiorów. Czasami zdarza się również sezon monsunowy zbiorów, powiązanych z porą deszczową. Wcześniejsze zbiory są delikatniejsze, bardziej kwiatowe. Późniejsze dają zdecydowanie ciemniejszy napar. Drugi zbiór oferuje najbardziej muszkatowy aromat.
Sposoby parzenia i podawania Darjeeling
Herbatę tego typu parzy się w wodzie o temperaturze od 95 do 100 stopni Celsjusza. Woda powinna być bardzo ciepła i dobrze natleniona.
Składniki:
- Do parzenia powinno się użyć od pół do jednej łyżeczki w przypadku filiżanki i dodatkowo jednej łyżeczki, jeżeli herbata jest parzona w dzbanku. Jest to około 2 g suszu herbacianego.
Przygotowanie herbaty:
- Najlepiej jest do niewielkiego imbryka dodać liście herbaty, a następnie zalać świeżo przegotowaną wodą w ilości 150 mililitrów, która ostygła przez około minutę od zagotowania.
- Czas parzenia herbaty powinien wynosić około trzech minut.
- Po tym czasie najlepiej jest oddzielić fusy od naparu, ponieważ wysoka zawartość garbników spowodować może gorzki smak herbaty.
Ten rodzaj herbaty należy pić bez żadnych dodatków, które mogą zaburzyć jej delikatny smak. Jedynie zbiór monsunowy można przeznaczyć do wykonywania porannych blendów z dodatkiem mleka.
W tym przypadku jakość herbaty ma bardzo duże znaczenie i może zależeć od niej uzyskany napar.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do spożywania herbaty Darjeeling?
Tak samo, jak w przypadku wszystkich herbat, także Darjeeling ma pewne przeciwskazania do spożywania. Nie jest to najlepszy wybór w przypadku osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, a także dla kobiet w okresie ciąży i karmiących piersią. Nie powinno się łączyć tej herbaty ze spożywanymi pokarmami, ponieważ może ona zaburzać wchłanianie się żelaza do krwi.