Wiele ciężarnych zastanawia się, czy picie kawy jest bezpieczne dla dziecka. Choć napój ten nie jest zakazany przez ginekologów, to nie można przesadzać z jej ilością. Jakie dawki kawy są bezpieczne w ciąży?
Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę?
Tak, lecz z pewnymi ograniczeniami. Zgodnie z zaleceniem[1] American College of Obstetricians and Gynecologists spożywanie kofeiny do 200 mg dziennie jest teoretycznie bezpiecznie. Według lekarzy substancja ta nie wydaje się głównym czynnikiem powodującym przedwczesny poród lub doprowadzającym do poronienia.
Ile kofeiny jest bezpieczne w czasie ciąży?
Według zaleceń American College of Obstetricians and Gynecologists i innych ekspertów z tej dziedziny ciężarne mogą spożywać do 200 mg kofeiny. W zależności od produktu jej zawartość jest różna:
- 240 ml kawy parzonej jest 95 do 165 mg,
- 240 ml czarnej herbaty to 24 do 48 mg,
- 240 ml kawy rozpuszczalnej to 95 mg,
- w 35 ml espresso jest 47 do 64 mg,
- 1 szklanka mlecznej czekolady to 5mg,
- 1 tabliczka czekolady mlecznej to 20 mg,
- w 240 ml latte lub mokka jest od 63 do 126 mg,
- w 240 ml napoju energetycznego jest 100 mg.
Kofeina jest także w czekoladzie, kakao i napojach gazowanych. Ciężarne nie muszą całkowicie zrezygnować z kofeiny, lecz powinny zwracać uwagę na jej zawartość w spożywanych produktach.
Niektóre leki bez recepty na przeziębienie i grypę również zawierają kofeinę, dlatego przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, czy ilość tej substancji chemicznej jest bezpieczna dla ciężarnej.
Jak kofeina wpływa dziecko?
Podczas ciąży metabolizm zwalnia, dlatego po wypiciu kawy ciężarna ma ją przez jakiś czas w krwioobiegu. Łożysko dostarcza dziecku tlenu i składników pokarmowych przez pępowinę dlatego, gdy pijesz kawę lub inne napoje zawierające kofeinę to otrzymuje je również dziecko. Są sprzeczne badania odnośnie bezpiecznej ilości spożywanej kofeiny przez ciężarną, więc zaleca się dawkę nie większą niż 200 mg na dobę.
Według badania przeprowadzonego przez Naukowców z University of Pelotas na grupie prawie 900 kobiet, które w ciąży piły kofeinę wywnioskowano, że nie wpływa ona znacząco na sen dziecka w pierwszych 3 miesiącach jego życia. Podobne badanie zostało przeprowadzone na grupie karmiących kobiet i dało one pokrewne wyniki.
Zgodnie z najnowszym badaniem[2] przeprowadzonym w latach 20. XXI na podstawie badań EEG głowy 9000 dzieci w wieku 9 i 10 lat, które zostało przeprowadzone w ramach długoterminowych badań rozwoju mózgu dziecka. Wg autora tegoż opracowania naukowego John Foxe „(..) u większości dzieci, które miały kontakt z kofeiną w macicy, występują subtelne, ale realne zmiany w zachowaniu”, co wg dyrektora Instytutu Neuronauki Del Monte na Uniwersytecie Rochester w Rochester w stanie Nowy Jork może mieć znaczenie zwłaszcza wśród u tych dzieci, które są podatne na wystąpienie innych chorób neurologicznych. Badanie to wykazało również, że kawa doprowadza do zmian w mózgu, które powodują niewielkie problemy behawioralne, w tym z trudności z koncentracją uwagi i nadpobudliwością. Wg autora nie do końca wiadomo, w którym momencie dochodzi do tych zmian. Badanie nie stwierdziło żadnych zmian w inteligencji.
Jak kofeina wpływa na organizm kobiety?
U niektórych ciężarnych sam zapach kawy często powoduje mdłości. Kawa ma działanie moczopędne, co wzmaga ten rodzaj dolegliwości ciążowych. Kofeina podnosi ciśnienie krwi, co wpływa niekorzystnie na układ nerwowy i pokarmowy kobiety w ciąży. Bardzo często podrażnia żołądek i powoduje zgagę oraz mdłości. Wypłukuje także wapń z organizmu, co wpływa niekorzystnie na ciężarne. Kofeina hamuje także wchłanianie żelaza, dlatego u ciężarnej może pojawić się anemia.
Czy są jakieś korzyści z kofeiny podczas ciąży?
Umiarkowane spożycie kofeiny do 200 mg na dobę poprawia ogólne samopoczucie. Pomaga także „obudzić się” po ciężkiej nocy. Jedno z badań naukowych[3] przeprowadzone na grupie 2802 ciężarnych wykazało, że spożywanie napojów z niską lub umiarkowaną zawartością kofeiny (nieprzekraczalnie 200 mg/ dobę) zmniejsza ryzyko wystąpienia GDM oraz daje korzystniejsze wyniki badań kardiometabolicznych. Wykazało ono również, że kofeina nie była związana z nadciśnieniem ani stanem przedrzucawkowym.
Sposoby na ograniczenie kofeiny w czasie ciąży
Odstawienie kawy od razu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to skutkować zespołem abstynencyjnym. Charakteryzuje się bólem głowy, rozdrażnieniem, problemami z koncentracją, a nawet zaparciami. Dlatego w trakcie ograniczania kawy dobrze jest zamienić klasyczny napój na bezkofeinowy. Warto wiedzieć, że zawiera ona śladowe ilości kofeiny (w jednej filiżance jest od 1 mg do 5 mg) i nie należy jej spożywać w nadmiernych ilościach, bo będzie miała negatywny wpływ na dziecko.
6 sprawdzonych sposobów na ograniczenie kofeiny w ciąży
- Wypij zielony sok przed wypiciem kawy, dzięki temu będziesz potrzebować mniej kawy, aby Twoja energia wróciła.
- Wypróbuj ekologiczne kakao, które ma śladowe ilości kofeiny.
- Pij wodę imbirową (woda, świeżo wyciśnięty sok z cytryny oraz sproszkowany imbir) o poranku, dzięki temu dodasz sobie energii i pozbędziesz się porannych mdłości.
- Jeśli jesteś zmęczona i nie masz czasu na drzemkę, to wypij sok z buraka.
- Jeśli lubisz napoje gazowane, to wybierz soki gazowane lub napoje gazowane bez kofeiny.
- Wprowadź do swojej diety przekąski z węglowodanów złożonych i białek, np. suszone owoce i orzechy.
- Licząc ilość kofeiny w ciągu dnia, zlicz zawsze dokładnie wszystkie jej źródła. Związek ten ukrywa się także w jogurtach i lodach o smaku czekoladowym i kawowym.
Przypisy:
- Moderate Caffeine Consumption During Pregnancy, https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2010/08/moderate-caffeine-consumption-during-pregnancy
- John Foxe, PhD, director, Del Monte Institute for Neuroscience, University of Rochester, Rochester, N.Y.; Mark Klebanoff, MD, principal investigator, Center for Perinatal Research, Abigail Wexner Research Institute, Nationwide Children’s Hospital, Columbus, Ohio; Neuropharmacology
- Assessment of Caffeine Consumption and Maternal Cardiometabolic Pregnancy Complications, https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2785784