Błonnik jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety wysoko przetworzoną żywność jest w niego uboga. Skąd go czerpać? Warto sięgnąć po błonnik witalny.
Dlaczego nasz organizm potrzebuje błonnika?
Błonnik to nierozpuszczalne włókna roślin, które nie są trawione przez układ pokarmowy, lecz usprawniają jego pracę poprzez wspomaganie perystaltyki jelit. Jest pomocny w usuwaniu toksyn z organizmu. Reguluje poziom cukru.
Błonnik pokarmowy jest szczególnie zalecany osobom, które zmagają się z cukrzycą, otyłością i miażdżycą. Jeśli dieta jest uboga w błonnik, to warto włączyć do codziennej diety błonnik witalny.
Czym jest błonnik witalny?
Błonnik witalny to naturalne źródło błonnika pokarmowego – 54g w 100g produktu. Stanowi on świetne uzupełnienie wysoko przetworzonej diety.
Zazwyczaj błonnik witalny złożony jest z mieszanki 80% nasion Plantago Psyllium i 20% łuski Plantago ovata. Plantago Psyllium i Plantago ovata sprzyjają odbudowie mikroflory przewodu pokarmowego poprzez rozwój pożytecznych bakterii.
Babka płesznik
Nasiona babki płesznik mają w swoim składzie specjalne substancje, które pęcznieją w jelitach. Działają jak delikatny środek przeczyszczający. Nasiona babki płesznik wchłaniają wodę oraz toksyczne związki z przewodu pokarmowego, które wydalane są z kałem.
Babka jajowata
Nasiona i łupiony babki jajowatej mają w sobie śluz, który wydostaje się podczas ich rozdrobnienia. W przewodzie pokarmowym nasiona pęcznieją, pochłaniając duże ilości wody. Dzięki temu zmiękczają i zwiększają masę kałową.
Dlaczego warto stosować błonnik witalny?
Codzienna suplementacja błonnikiem witalnym ma wiele korzyści dla zdrowia:
- pomaga w biegunce, zaparciach i dolegliwościach związanych z hemoroidami – błonnik przemieszczając się przez układ pokarmowy, wchłania wodę, zwiększając masę kałową i przyspieszając wydalanie niestrawionych resztek. Co ułatwia regularne wypróżnianie;
- jest pomocny w walce z otyłością – błonnik dzięki pęcznieniu i wchłanianiu wody wypełnia żołądek i opóźnia moment opuszczenia go przez pokarm. Dzięki temu uczucie sytości pozostaje na dłużej;
- oczyszcza jelita – oczyszcza jelita ze złogów i likwiduje zaparcia;
- działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie – ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne;
- obniża ciśnienie krwi;
- oczyszcza wątrobę;
- obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów – kwasy tłuszczowe są używane przez wątrobę do produkcji cholesterolu. Błonnik wyłapuje i usuwa je z jelit razem z kałem. Dzięki temu obniża się poziom cholesterolu we krwi;
- pomocny w leczeniu chorób skóry – dzięki wymieszaniu błonnika z wodą powstaje śluz, który ma właściwości łagodzące i nawilżające. Jest on używany jako wspomaganie leczenia dermatologicznego;
- stabilizuje stężenie glukozy we krwi – błonnik opóźnia trawienie węglowodanów.
Błonnik witalny a odchudzanie
Błonnik witalny jest znany ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie. Pęcznieje w żołądku, zapewniając uczucie sytości i hamuje nadmierny apetyt. Dzięki temu zostaje ograniczone podjadanie między posiłkami i sięganie po niezdrowe przekąski.
- Skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, co jest bardzo ważne w procesie odchudzania. Zalegające w organizmie toksyny bardzo często przyczyniają się do trudności w utracie zbędnych kilogramów. Dlatego tak ważne jest stosowanie błonnika witalnego podczas odchudzania.
- Reguluje i przyspiesza trawienie. Im szybszy jest metabolizm, tym szybciej tkanka tłuszczowa jest zredukowana. Efektem jest spadek masy ciała.
I na koniec warto pamiętać, że sam błonnik witalny, bez zmian w diecie, nie zagwarantuje spadku wagi. Aby schudnąć, należy spożywać w pełni zbilansowane posiłki i ćwiczyć.
Wartość odżywcza błonnika witalnego
Wartość energetyczna błonnika to 256 kcal w 100g produktu. Błonnik witalny składa się głównie z cukru 12,6 g w 100g. Produkt ten zawiera niewielkie ilości białka 11,3 g w 100g, tłuszczy 5,8 g w 100 g, w tym kwasy nienasycone 0,8 g w 100g.
Jak stosować błonnik witalny?
Błonnik witalny jest polecany tym osobom, których dieta jest bardzo uboga w błonnik pokarmowy. Powinny go również stosować osoby, które mają problem z wypróżnianiem się.
- Zaleca się spożywanie błonnika dwa razy dziennie po 6g, każdorazowo należy zalać go szklanką wody. Po upływie 5 min można go wypić.
- Błonnik witalny należy stosować minimum 30 min przed posiłkiem. Optymalne jest stosowanie błonnika na około 2- 3 godzin przed posiłkiem. Dzięki temu uczucie sytości pozostaje na dłużej. Podczas stosowania błonnika należy wypijać min. 2 l wody.
- Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, to błonnik witalny musisz zastosować min. godzinę przed przyjęciem leków. Błonnik może wchodzić z nimi w reakcję, osłabiając ich działanie.
O czym warto pamiętać, stosując błonnik witalny?
Jeśli chcesz zacząć stosować błonnik witalny, to musisz przestrzegać kilku zasad:
- Nie możesz stosować błonnika w postaci suchego proszku, bo możesz zablokować jelita.
- Nie należy pić błonnika krótko przed snem.
- Nie można go podawać dzieciom, które nie ukończyły 12 roku życia. Chyba że lekarz zalecił inaczej.
- Jeśli masz cukrzycę, to zażywanie preparatu skonsultuj z lekarzem.
- Błonnik należy stosować w odstępie min. 30 min od podania leków.
- Przeciwwskazania do stosowania błonnika pokarmowego
- Błonnika witalnego nie mogą stosować osoby cierpiące na:
- cukrzycę typu 2,
- niedrożność jelit,
- krwawienia z odbytu,
- bóle brzucha o nieznanym pochodzeniu,
- inne choroby przewodu pokarmowego.